"Jaruzelski powinien być zdegradowany, bo zdezerterował przed wymiarem sprawiedliwości"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 17:00
Taką opinię wygłosił w "Popołudniu z Jedynką" Jan Rulewski, senator Platformy Obywatelskiej, w czasach PRL działacz opozycji demokratycznej.
Audio
  • W rocznicę stanu wojennego w "Popołudniu z Jedynką" rozmowa z Janem Rulewskim. (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
  • Obchody 13 grudnia w całej Polsce - relacja Mariusza Pieśniewskiego (Popołudnie z Jedynką)
Wojciech Jaruzelski ogłasza stan wojenny
Wojciech Jaruzelski ogłasza stan wojenny Foto: Janusz Bałanda Rydzewski/Europejskie Centrum Solidarności

- Generał powinien być w jakiś sposób zdegradowany, ale nie tylko z tych powodów, że był autorem stanu wojennego, ale przede wszystkim dlatego, że zdezerterował z "pola prawnego". (...) Mianowicie, nie poddał się procedurze sądowej. Liczyłem, że generał, w wolnej Polsce, skorzysta z demokratycznego, sprawiedliwego sądu, (...) by przedstawić swój punkt widzenia, żałuję, że tak się nie stało - mówi Jan Rulewski.

STAN WOJENNY: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Senator PO przyznaje także, że wielu ludzi związanych z "pierwszą Solidarnością", może mieć poczucie krzywdy i braku sprawiedliwości dziejowej, również po roku 1989.  - Sumarycznie, przemiany (po 89. roku) oceniam na 3+, bowiem rzeczywiście (...) jest duży deficyt solidarności a z tym też związany jest deficyt sprawiedliwości. (...) Nie udało się właściwie zagospodarować "pola wolności" w tym zakresie. Rulewski podkreślił, że dopiero teraz Senat uchwalił ustawę o wyrównaniu krzywd ofiarom stanu wojennego. Dotyczy to, między innymi, osób wyrzuconych, z przyczyn politycznych, z pracy w stanie wojennym, a potem długo bez tej pracy pozostających nie ze swojej winy. - Dziś im listonosz przynosi odcinki z emeryturą niższą niż tych, którzy w wojnie "polsko-jaruzelskiej" nie uczestniczyli - mówi Rulewski i dodaje: - dalej pracujemy nad tym, jak pozostałe krzywdy wyrównać.

Oceniając decyzję władz z 13 grudnia 1981 roku, były opozycjonista uważa, że - stan wojenny to była ostatnia salwa komunizmu i PZPR. (...) Choć później były strzały i więzienia to, stopniowo komunizm mógł się już tylko poddawać - mówi Rulewski.

Odnosząc się do marszu Prawa i Sprawiedliwości organizowanego corocznie 13 grudnia senator PO powiedział, że rocznicy wprowadzenia stanu wojennego nie powinno się, jego zdaniem, upartyjniać.

Z gościem "Popołudnia z Jedynką" rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

mc

Czytaj także

500 osób demonstrowało przed domem gen. Jaruzelskiego. "Rozliczcie oprawców"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 11:05
- Czcimy ofiary stanu wojennego i domagamy się rozliczenia oprawców - mówili uczestnicy demonstracji przed domem Wojciecha Jaruzelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN: Polska nie potrafi rozliczyć oprawców stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 07:37
Mimo upływu 32 lat nikt z odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego nie poniósł konsekwencji - podkreślają prokuratorzy IPN i historycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogdan Borusewicz: wolałbym, żeby Jaruzelski odpowiedział za stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 11:00
- Powinien zostać zdegradowany i siedzieć w więzieniu - powiedział w "Sygnałach dnia" marszałek Senatu Bogdan Borusewicz w 32. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Opozycjoniści odznaczeni

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 15:29
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) Łukasz Kamiński wręczył Krzyże Wolności i Solidarności działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłopotliwa wolność opozycjonistów

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 20:00
- Jaruzelski mówił, że ci, którzy chcą, mogą opuścić kraj. Większości tych, którzy wyjechali, nie zmuszano do emigracji. Nie pozostawiono im jednak wielkiego wyboru - mówił w Dwójce Krzysztof Turowski, jeden z internowanych po wprowadzeniu stanu wojennego.
rozwiń zwiń