Żywe karpie na Wigilię? "Nie przedłużajcie ich cierpienia"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 16:18
- Chcielibyśmy zmniejszyć cierpienie karpia w drodze ze stawu na nasze wigilijne stoły - mówił w radiowej Jedynce Jacek Bożek z Klubu Gaja, który prowadzi kampanię "Jeszcze żywy karp".
Audio
  • Jacek Bożek o problemie związanym z zabijaniem karpi (Popołudnie z Jedynką)
  • Kampania "Jeszcze żywy karp". Relacja Ewy Chyry (Popołudnie z Jedynką)
Jacek Bożek
Jacek BożekFoto: T.Jaremczak/Polskie Radio

Karpie w Polsce są wciąż traktowane niehumanitarnie. Tony ryb najpierw transportowane są często bez wody i w nadmiernym stłoczeniu, a później zabijane na oczach klientów na bazarach i w punktach sprzedaży. Takiej sytuacji stanowcze "NIE" mówi Klub Gaja , który prowadzi kampanię "Jeszcze żywy karp" . Ambasadorami tej akcji są m.in. Magdalena Różczka, Olga Frycz, Magdalena Cielecka, Bartłomiej Topa, Robert Makłowicz i Magdalena Popławka.

Jacek Bożek tłumaczył w radiowej Jedynce, że jeśli zabijamy rybę dla przyzwyczajeń i tradycji, to nie jest to zgodne z polskim prawem. Gość Jedynki zaznaczył, że Klub Gaja nie chce radykalnie działać ws. karpia, ale jego zdaniem w Polsce wciąż nie zwraca się uwagi na podstawowe kwestie.

- Jako działacz i obrońca zwierząt chciałbym, żeby karp nie wychodził żywy ze sklepu - mówił Bożek. - Chcielibyśmy zmniejszyć cierpienie tej ryby w drodze ze stawu na nasze stoły - podkreślił.

Przedstawiciel Klubu Gaja mówił, że problem jeśli chodzi o karpia tkwi nie w polskim prawie, ale w mentalności ludzi. - Większość instytucji przechodzi obok tego problemu obojętnie i z lekceważeniem. To musi się zmienić - wyjaśnił Bożek.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

mr

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Oberek2013-12-18 22:55 Zgłoś
najlepszy jest, gdy noc popływa w wannie, oprawia się go zaraz po uśmierceniu a potem, w dzwonkach posolony poleży trochę w plastrach cebuli, robi się słodki i traci bagienny posmak. Wtedy do bułki tartej i na patelnię
jaro17192013-12-18 20:30 Zgłoś
uwielbiam karpia szczególnie w Wigilje

Czytaj także

Nie kupujmy „żywych maskotek” pod choinkę

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 17:48
Po świętach schroniska wypełniają sie psiakami i kotami, które przez parę dni cieszyły nowych właścicieli, jako Gwiazdowe prezenty. Ale gdy zachwyt minął, po namyśle, obdarowani postanowili się pozbyć tego kłopotu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wigilia bez karpia? "Dominował w PRL-u"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 12:07
Większość Polaków nie wyobraża sobie Wigilii bez karpia. Siła przyzwyczajenia, tradycja, przywiązanie czy stary nawyk - tak odpowiadają na pytanie o powody obecności tej ryby na wigilijnym stole.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca w Wigilię. Decyzja w rękach pracodawcy

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 09:09
Pracodawca ma prawo skrócić czas pracy lub dać pracownikom dzień wolny. Zanim jednak zaczniemy pomstować na właścicieli sklepów, które 24 grudnia czynne będą do późna, zastanówmy się czy nie mamy w tym swojego udziału. - Jeśli jest popyt, to będzie i podaż - mówi w Jedynce Agata Kostyk-Lewandowska.
rozwiń zwiń