Pożegnanie Andrzeja Turskiego. Jego głos poruszał sumienia i myśli

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 18:11
Wybitny dziennikarz radiowy i telewizyjny zmarł 31 grudnia. Miał 70 lat. Został pochowany 7 stycznia 2014 roku w rodzinnym grobie w Słomczynie pod Warszawą. Msza żałobna odbyła się w sanktuarium pw św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie.
Audio
  • Ostatnia droga Andrzeja Turskiego. Relacja Doroty Piotrowskiej (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Andrzej Turski
Andrzej TurskiFoto: PAP/TVP/Archiwum

Szef Redakcji katolickiej Telewizji Polskiej ksiądz Rafał Sztejka mówił w kazaniu o niezwykłym profesjonalizmie i talencie dziennikarskim Andrzeja Turskiego. - Mówiono o tobie fachura, pewnie o tym słyszałeś - powiedział m.in. duchowny. Ksiądz Sztejka wspominał też, że Andrzej Turski miał wiele darów, którymi dzielił się z innymi, a tym najbardziej znanym był jego głos. - To był skarb, którym poruszałeś ludzkie sumienia i myśli - dodał Sztejka

Andrzeja Turskiego pożegnał też prezes Polskiego Radia. - To mistrz uznany przez innych specjalistów - podkreślił Andrzej Siezieniewski zwracając uwagę, że dziennikarz był wierny sobie i miał ogromny szacunek dla słuchaczy. Natomiast Prezes TVP Juliusz Braun podkreślał, że Turski pozostanie jedną z twarzy Telewizji Polskiej, jedną z jej najważniejszych osobowości.

Krzysztof Mroziewicz z tygodnika "Polityka" podkreślał, że Andrzej Turski miał niesamowite wyczucie słowa i informacji. - Zawsze był tam, gdzie coś się miało za chwilę zdarzyć, to świadczy o klasie zawodowej. Potrafił grać na wszystkich instrumentach medialnych i świetnie sobie radził od zawsze z mikrofonem - mówił Krzysztof Mroziewicz. Dziennikarz dodał, że wyjątkowy głos Andrzeja Turskiego chciano kupić dla celów reklamowych i to za duże pieniądze, ale się nie zgodził i pozostawił go na potrzeby Polskiego Radia.

Od 1968 roku do lat 80 Andrzej Turski był związany z radiową Trójką, następnie kierował Programem Pierwszym Polskiego Radia. Był współautorem audycji "Radiokurier", "Sygnały dnia", "W samo południe", czy "Życie na gorąco".

Od drugiej połowy lat 80. współpracował z Telewizją Polską, współtworzył "Teleexpress", prowadził autorski program publicystyczny "7 Dni Świat", był też prezenterem "Panoramy".

IAR/Jedynka, tj

Zobacz więcej na temat: Andrzej Turski dziennikarstwo

Czytaj także

Andrzej Turski w szpitalu. Znany dziennikarz w ciężkim stanie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 17:55
Jak informują media, w czwartek wieczorem Turski dostał ataku serca. Po przewiezieniu do szpitala był trzykrotnie reanimowany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TVP chce bronić przed sądem dobrego imienia Andrzeja Turskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 18:37
Telewizja Polska złożyła pozew przeciw naczelnym dwóch portali. Sprawa dotyczy tekstu o Andrzeju Turskim, w którym sugerowano, że znany dziennikarz pod wpływem alkoholu prowadził "Panoramę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Andrzej Turski, dziennikarz radiowy i telewizyjny. Miał 70 lat

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 17:17
Andrzej Turski był gospodarzem "Panoramy” w TVP 2. Wcześniej był związany z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Polskiego Radia: Andrzej Turski był współtwórcą nowoczesnej radiofonii

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 13:09
Wybitny radiowiec - tak zmarłego Andrzeja Turskiego wspomina prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Turski - "Pan Radio" i człowiek debaty

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 19:00
- Rzadko udaje się, by człowiek kojarzony tak bardzo z radiem zmieniał swój nośnik na telewizję i by też sobie znakomicie radził. Programy Andrzeja Turskiego były najlepszymi, jakie w polskiej telewizji pokazywano w ostatnich latach - powiedział Wojciech Jagielski w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń