22. Finał WOŚP. O małego pacjenta trzeba zadbać inaczej

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 04:01
Już w niedzielę każdy będzie miał szansę, by wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, która zagra dla nas po raz 22. Cel, jak co roku, jest szczytny. Zebrane pieniądze będą przekazane m.in. na ratownictwo dziecięce.
Audio
22. Finał WOŚP. O małego pacjenta trzeba zadbać inaczej
Foto: Glow Images/East News

Wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia dla najmłodszych oraz pobudzonych dzieci, przyłóżkowe aparaty rentgenowskie i radiologiczne stacje diagnostyczne - takie właśnie sprzęty dla dziecięcej medycyny ratunkowej zostaną sfinansowane z niedzielnej zbiórki. W Polsce wciąż brakuje oddziałów ratunkowych dla małych pacjentów, więc pomoc w tym zakresie jest bardzo ważna.

WOŚP licytacja serduszka 22. >>> regulamin licytacji

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już po raz piąty organizuje zbiórkę na dziecięce ratownictwo medyczne. Pierwsza składka na ten cel odbyła się w 1996 roku. Za zebrane środki kupiono: nowoczesne aparaty rentgenowskie, łóżka i stoły ortopedyczne oraz terenowe karetki pogotowia. Dwa lata później ponownie prowadzono zbiórkę na ratownictwo dziecięce, co zakończyło się zakupem: ambulansów wypadkowych, desek ortopedycznych oraz noszy podbierających. Sprzęt zakupiony przez Fundację Jurka Owsiaka kosztował tysiące złotych.

22. Finał WOŚP w Polskim Radiu >>>

Pomoc WOŚP dla ratownictwa dziecięcego jest ogromna, co wciąż nie rozwiązuje problemu ratownictwa medycznego w naszym kraju, które nie wyróżnia pacjenta pediatrycznego w sposób szczególny. - Leczenie dziecka jest zupełnie inne i kompletnie inaczej wygląda podejście do małego pacjenta - mówi Adam Pietrzak, specjalista medycyny ratunkowej.
Urazy kości czy złamania są leczone u dzieci w zupełnie inny sposób niż u dorosłych. - Choćby prosty dostęp dożylny wymaga innych umiejętności u pacjenta, który waży 5 kg i takiego, który waży 90. Wymiary, rozmiary, sprzęt, wielkość urządzeń dla dzieci są zupełnie inne - komentuje dr Bohdan Maruszewski, szef Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka.
Niezwykłe serduszko na 22. Finał WOŚP! Może być twoje >>>
Ile szpitalnych oddziałów ratunkowych przystosowanych dla dzieci działa w całym kraju? Dlaczego powstanie nowych jednostek tego rodzaju jest tak ważne? Posłuchaj całej rozmowy.
Materiał przygotowała Dorota Świerczyńska.
sm/pg

Czytaj także

Jurek Owsiak: bardzo serdecznie namawiam do licytacji złotego serduszka nr 22

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 17:46
- To absolutne cacko. Warto mieć coś takiego na ścianie swojej firmy - mówił w Jedynce Jurek Owsiak. W niedzielę 12 stycznia, w dniu 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na antenie Jedynki licytowane będzie jedno ze złotych serduszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

22 finał WOŚP. Ten oddział leczy najbardziej chore dzieci

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 10:05
Na Szpitalny Oddział Ratunkowy trafiają najmłodsi pacjenci. Wysoka gorączka, drgawki i utrata świadomości – SOR powstał z myślą o dzieciach z zagrożeniem życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 12:00
W niedzielę 12 stycznia już po raz 22. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jak zwykle Polskie Radio wspiera akcję.
rozwiń zwiń