Witold Graboś: przyszłością radia jest cyfryzacja

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 16:41
- To nowa technologia, przed którą nie uciekniemy - tak o cyfryzacji radia mówił gość radiowej Jedynki Witold Graboś, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Polskie Radio jako pierwsze postawiło na nową technologię.
Audio
  • Witold Graboś, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o cyfryzacji radia w Polsce (Jedynka/Rozmowa dnia)
Siedziba Polskiego Radia
Siedziba Polskiego Radia Foto: PR

Na razie sygnał cyfrowy radia mogą odbierać mieszkańcy dwóch aglomeracji: katowickiej i warszawskiej.

Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl >>>

Żadna z komercyjnych rozgłośni nie poszła śladem Polskiego Radia. Zdaniem Witolda Grabosia, nadawcy komercyjni postąpili tak z prostego powodu: boją się ponoszenia dodatkowych kosztów. Prędzej, czy później będą jednak musieli zmierzyć się z cyfryzacją.

- Zamęt, który dotyczy radia cyfrowego tak na prawdę ogranicza się do radia w rozsiewie naziemnym, czyli takiego, którego sygnał emitowany jest z nadajnika naziemnego. Istota problemu polega na tym, że ten sygnał wymaga od nadawcy opłaty. A więc nadawca musi zapłacić operatorowi za to, że emitowany jest sygnał cyfrowy, a jednocześnie musi nadal emitować sygnał analogowy. To kosztuje. Kosztują też inwestycje związane z cyfryzacją - tłumaczył gość radiowej Jedynki.

Graboś odpierał zarzuty, że Polskie Radio jest w uprzywilejowanej pozycji bo częściowo jest finansowane z abonamentu. - Wydaje mi się, że nadawcy komercyjni powinni podziękować Polskiemu Radiu, że wzięło na siebie ciężar tego pierwszego okresu, kiedy trzeba emitować sygnał nie mając jeszcze odbiorców. Ci odbiorcy dopiero się zjawiają. Ten pierwszy okres to jest taka usługa dla całego rynku. Po latach, gdy się rynek ukształtuje i nadawcy komercyjni zechcą z niego skorzytać, bo nie może być inaczej, ten rynek bez nich się nie obędzie, to będą mieć po prostu łatwiej i taniej - tłumaczył członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Prezes Polskiego Radia: radio cyfrowe do 2020 roku w całym kraju >>>

Graboś zdementował też pojawiające się informacje na temat daty granicznej nadawania analogowego.

Jego zdaniem, cyfryzacja oznacza, że słuchacz będzie mógł wybierać spośród bardzo szerokiej oferty. - Dziś jest tak, że pasmo UKF nie mieści propozycji programowej. Ta częstotliwość ogranicza rozwój radia. Radio cyfrowe pozwala na nowe treści, programy sprofilowane, bogatszą ofertę - dodał.

Polskie Radio rozpoczęło nadawanie cyfrowe 1 października ubiegłego roku. Oprócz Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki i Polskiego Radia dla Zagranicy, na cyfrze są dwa zupełnie nowe programy. Polskie Radio 24 to przede wszystkim informacja i publicystyka. Radio Rytm natomiast skupia się na muzyce popularnej, przerywanej w każdej godzinie dwoma krótkimi serwisami informacyjnymi.

Do odbioru sygnału cyfrowego potrzebny jest odbiornik wyposażony w technologię DAB. Umożliwia ona nie tylko utworzenie miejsca dla nowych rozgłośni w eterze. Dzięki temu systemowi możliwe jest też przesyłanie do radioodbiorników obrazów, pokazów slajdów czy informacji drogowych. DAB+ to także wyższa jakość dźwięku, co ma szczególne znaczenie w kontekście transmisji koncertów. Obecnie radio cyfrowe można odbierać w 14 europejskich krajach: Belgii, Czechach, Danii, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, na Malcie, w Monako, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech.

Dziennikarz pytał Grabosia, czy może wie na jakim etapie są prace nad ustawą w sprawie nowych opłat na media publiczne. - Nie wiem - odparł członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jego zdaniem, nowe przepisy powinny wejść w życie jak najszybciej.

Przewidziana w ustawie audiowizualnej opłata ma zastąpić obowiązujący teraz abonament radiowo-telewizyjny. Przepisy, nad którymi pracuje resort, mają pozwolić na lepszą ściągalność opłat i lepsze finansowanie misyjnej działalności nadawców. Minister kultury Bogdan Zdrojewski mówił podczas piątkowej konferencji prasowej, że prace nad projektem jeszcze trwają.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

asop/asz

Czytaj także

Jan Dworak: cyfryzacja Polskiego Radia to przemyślana decyzja

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 12:45
- Badaliśmy uwarunkowania rynkowe, technologiczne, programowe i ewentualne konsekwencje społeczne. Po roku takich rzetelnych prac odpowiedzieliśmy pozytywnie na inicjatywę Polskiego Radia - mówił w Jedynce przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja radia. Polskie Radio w nowej erze!

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 21:34
Polskie Radio rozpoczęło nadawanie w systemie cyfrowym. We wtorek uruchomiony został pierwszy multipleks, na którym znajdują się rozgłośnie publicznego nadawcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfrowe radio w natarciu. Warto takie mieć

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 18:08
Coraz więcej osób jest zainteresowanych radiem cyfrowym. I zadaje wiele pytań. Na te zadawane najczęściej odpowiada w "Czterech porach roku" Tomasz Bochyński z Wydziału Systemów Multimedialnych Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia. "To znacząca zmiana jakościowa"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 12:16
Jak mówi wiceprezes zarządu Polskiego Radia Henryk Cichecki, rozpoczęty miesiąc temu proces jest istotnym przedsięwzięciem w dziejach polskiej radiofonii.
rozwiń zwiń