Profesor Kuźniar: Ukraina bez współpracy z UE stanie się skansenem

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 20:11
Doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, profesor Roman Kuźniar mówił w radiowej Jedynce, że jeśli Ukraina chce wejść na ścieżkę rozwoju, to musi przystąpić do Unii Europejskiej.
Audio
  • Profesor Roman Kuźniar o sytuacji na Ukrainie (Więcej świata/Jedynka)
Prof. Roman Kuźniar
Prof. Roman KuźniarFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Sytuacja na Ukrainie jest coraz bardziej napięta. Według najnowszych doniesień ukraińskich mediów, w starciach w Kijowie zginęło co najmniej pięć osób. Profesor Roman Kuźniar mówił w audycji "Więcej świata", że protesty wymykają się spod kontroli liderów opozycji. - To jest proces żywiołowy. Tutaj nikt nie ma nad tym pełnej kontroli. Różne grupy żądają różnych rzeczy. Nie dziwmy się, że to przebiega w sposób gwałtowny, niekontrolowany, chaotyczny - podkreślił doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Zdaniem profesora Kuźniara ukraińskie władze "grają na zmęczenie". - Władza wolałaby, aby protestujący się wypalili, aby to oni się zmęczyli. Rządzący chcą, jak najmniejszym kosztem przeprowadzić swój scenariusz - zaznaczył gość radiowej Jedynki. Prezydencki doradca uważa jednak, że jeśli zajdzie potrzeba, to ukraińskie władze użyją przemocy na znacznie większą skalę. - Jeśli coś pójdzie nie po ich myśli, to mogą posunąć się do czegoś znacznie gorszego.

Protesty na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>

Według
Według informacji gazety internetowej "Ukrainska Prawda" w starciach w Kijowie zginęło co najmniej pięć osób

Profesor Kuźniar mówił w Jedynce, że polscy politycy powinni aktywnie wspierać proeuropejskie dążenia Ukraińców. - Przyszłość Ukrainy i innych krajów bloków wschodniego znacznie lepiej będzie wyglądała w związku z Unią Europejską - podkreślił. Zdaniem doradcy prezydenta Komorowskiego, Wschód bez współpracy z UE stanie się skansenem na mapie politycznej i gospodarczej świata.

 

(aj/ag)

Czytaj także

Starcia w Kijowie. Liderzy opozycji u Janukowycza

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 18:11
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przez kilka godzin rozmawiał z przedstawicielami opozycji. Żadna ze stron nie ujawniła, co ustalono podczas spotkania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starcia w Kijowie. Radio Swaboda: wśród ofiar Białorusin

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 18:41
Jedną z ofiar środowych zamieszek w Kijowie jest Białorusin, który należał do skrajnie prawicowej organizacji ukraińskiej UNA-UNSO - poinformowało białoruskie Radio Swaboda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pięć śmiertelnych ofiar starć w Kijowie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 18:45
Informacje o zmarłych podali lekarze współpracujący z Majdanem. Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia władz.
rozwiń zwiń