Jedynka nad Bosforem - dwa miejsca, których w Stambule nie wolno pominąć

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 19:36
W centrum kulturalnym Turcji mieszka blisko 14 milionów ludzi. - Stambuł to mozaika pod każdym względem, mozaika kultur i religii - mówi turkolożka Joanna Pietrzak. Miasto poznajemy w ramach przygotowań do Dnia Tureckiego w radiowej Jedynce!
Audio
  • Joanna Pietrzak o dwóch najważniejszych punktach w Stambule (Popołudnie z Jedynką)
Meczet Sułtana Ahmeda w Stambule
Meczet Sułtana Ahmeda w StambuleFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Każdy, kto przybywa do Stambułu musi odwiedzić dwa miejsca. Hagia Sofia, czyli Kościół Mądrości Bożej, przy którego budowie pracowało 10 tysięcy robotników, to głównie dzieło cesarza Justyniana I Wielkiego. W XV wieku przekształcony w meczet dziś stanowi muzeum. - W Hagia Sofii widać zlepek inspiracji wschodnio-zachodnich. Dziś widzimy w niej i elementy chrześcijańskie, najdawniejsze i elementy muzułmańskie, nieco nowsze - wyjaśniła Joanna Pietrzak, turkolożka od dwóch lat na stałe mieszkająca w Stambule.

Dzień Turecki w Radiowej Jedynce >>>

Z kolei Błękitny Meczet, znany Turkom jako Meczet Sułtana Ahmeda, wybudowany został na początku XVII wieku. - Jedną z ciekawostek może być tajemnica liczby 7: siedem lat budowano tę świątynię, sułtan Ahmed objął tron w wieku czternastu lat, a zmarł w wieku dwudziestu jeden - wyjaśniała ekspertka w rozmowie z Krzysztofem Horwatem.

Opowieść Joanny Pietrzak to dopiero wstęp do Jedynkowych relacji z Turcji, do słuchania których serdecznie zapraszamy. W czwartek 6 marca mówić będziemy o miejscach związanych z Polską i wystawie, która w Stambule otwarta została w ramach obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją. Porozmawiamy z prezydentami obu krajów - Bronisławem Komorowskim i Abdullahem Gülem, a także z prezesem Andrzejem Siezieniewskim który w imieniu Polskiego Radia podpisze umowę o współpracy z TRT – publiczną Turecką Korporacją Radiowo-Telewizyjną.

Nie zabraknie akcentów muzycznych, ciekawostek z zakresu polsko-tureckiej wymiany handlowej i edukacyjnej oraz spotkań z przedstawicielami obu narodów. Zapraszamy do słuchania już od 6 rano!

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hagia Sofia – pierwszy kościół chrześcijańskiego Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 07:00
Jeśli ktoś wejdzie do wnętrza Hagii Sofii to zrozumie, jak wspaniałe było to osiągnięcie i nie zdziwi się słowom cesarza Justyniana, który podczas konsekracji kościoła w 537 roku wykrzyknął: ”Salomonie przewyższyłem Ciebie!”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak Turek dwa bratanki? Niezwykły splot wspólnych dziejów

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 05:48
Polaków i Turków łączą setki lat wspólnej historii. Każdy, kto w to wątpi przez najbliższy rok będzie miał szansę przekonać się o prawdziwości tego twierdzenia. Właśnie rozpoczął się Rok Polsko-Turecki, który jest świetną okazją do poznania kraju Ataturka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Turecki w Radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 17:00
Tematy związane z turecką polityką, gospodarką oraz kulturą, turystyczne atrakcje oraz historia polsko-tureckich stosunków towarzyszyły nam 6 marca przez cały dzień w Programie Pierwszym Polskiego Radia.
rozwiń zwiń