Gen. Roman Polko: żołnierze bez oznaczeń to terroryści

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 16:51
Były dowódca jednostki specjalnej Grom gen. Roman Polko uważa, że Władimir Putin bezczelnie kłamie ws. przynależności narodowej żołnierzy przebywających na Krymie.
Audio
  • Gen. Roman Polko: żołnierze bez oznaczeń to terroryści (Popołudnie z Jedynką)
Uzbrojeni mężczyźni okupują ukraińską bazę wojskową niedaleko Symferopola na Krymie
Uzbrojeni mężczyźni okupują ukraińską bazę wojskową niedaleko Symferopola na Krymie Foto: EPA/ARTUR SHVARTS

- Doskonale wiemy, że to żołnierze rosyjscy bez oznakowań. Żołnierz, który na polu walki występuje bez oznaczenia przynależności narodowej traktowany jest jako bandyta, czyli w świetle prawa międzynarodowego to terrorysta - powiedział gość "Popołudnia z Jedynką".

Były dowódca Gromu zwrócił uwagę na niepokojący sygnał wysyłany do żołnierzy rosyjskich. - Jak traktuje ich władza? Oni się wstydzą własnej flagi, czyli robią rzeczy złe, a jednocześnie są do tego namawiani. Tak nie powinno być - zaznaczył gen. Roman Polko.

Według generała, oddziały, które widzimy na zdjęciach w telewizji mają jednolite umundurowanie i celowniki kolimatorowe. Wyposażeni są w typową broń, która jest na uzbrojeniu jednostek rosyjskich, a nakolanniki, ochraniacze to drobne elementy, które świadczą, że mamy do czynienia z jednostkami elitarnymi.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl

W rozmowie z Pawłem Wojewódką gen. Polko ocenił też decyzję o wysłaniu amerykańskich F-16 do Polski. - To wyraźny sygnał dla Putina, żeby jego ambicje nie sięgały zbyt daleko, bo będzie musiał liczyć się z kontrą - powiedział. Jego zdaniem to również sygnałem, że Polska może liczyć na swojego sojusznika jakim są Stany Zjednoczone. - My możemy się czuć zagrożeni, ale jeszcze bardziej Litwa, Łotwa i Estonia. Te kraje są w NATO, a Amerykanie są gwarantem Sojuszu Północnoatlantyckiego. USA pokazały swoją wiarygodność, ale Sojusz nie za bardzo, bo zebrał się dopiero po głosie Polski - podsumował Polko.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

to

>>>Zapis całej rozmowy z gen. Polko

Czytaj także

Siemoniak: amerykańskie myśliwce przylecą na początku przyszłego tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 13:39
W poniedziałek lub wtorek w Polsce powinny pojawić się pierwsze samoloty F-16 - zapowiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaceniuk: rozmowy z Rosją tylko po wycofaniu jej wojsk z Krymu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 12:11
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wyraził w piątek gotowość do rozmów z Rosją, która jednak musi wcześniej wycofać z Krymu swoje wojsko i przestrzegać podpisanych przez siebie dwustronnych i wielostronnych porozumień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja: prawo o inkorporacjach w Dumie 21 marca

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 16:08
Według ostatnich informacji pierwsze czytanie projektu poprawek umożliwiających włączenie Krymu do Rosji odbędzie się w Dumie Państwowej później niż deklarowano.
rozwiń zwiń