X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Rząd się znęca nad rodzinami z dziećmi niepełnosprawnymi"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 16:22
Zdaniem Iwony Hartwich, matki 19-letniego Kuby, premier Donald Tusk nie dba o swoich niepełnosprawnych rodaków. Od środy w gmachu Sejmu protestują rodzice niepełnosprawnych dzieci. Domagają się m.in. podwyższenia świadczeń oraz tego, by ich całodobowa opieka nad potomstwem traktowana była jako zawód.
Audio
  • Iwona Hartwich o proteście rodziców niepełnosprawnych dzieci (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci prowadzą protest okupacyjny w Sejmie
Rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci prowadzą protest okupacyjny w SejmieFoto: PAP/Tomasz Gzell

- Zostaniemy tu do czasu, kiedy pojawi się premier i jasno przedstawi sytuację. Powie, czy ma zamiar pomagać niepełnosprawnym rodakom, czy nie - powiedziała w audycji "Popołudnie z Jedynką" Iwona Hartwich.
Donald Tusk nie rozmawiał jeszcze z okupującymi Sejm ponieważ jest w Brukseli. Zapytany o sytuację w kraju stwierdził, że to nieprawda, że postulaty protestujących nie są realizowane. Zadeklarował, że w ciągu pięciu lat osoby opiekujące się dziećmi z niepełnosprawnościami będą otrzymywać świadczenie w wysokości płacy minimalnej (aktualnie 1600 zł).

Hartwich podkreśliła, że rząd jest nieudolny, a wszelkie podwyżki kwoty świadczenia pielęgnacyjnego rodzice niepełnosprawnych dzieci "wydeptali sobie kolejnymi protestami". - W 2009 roku po raz pierwszy wyszliśmy na ulice. Udało się nam wówczas obalić tzw. kryterium do świadczenia pielęgnacyjnego i uzyskać stuzłotową podwyżkę (z 420 do 520 zł). Ponowny protest, osobiście nocowałam wtedy w namiocie przed kancelarią, doprowadził do podwyżki świadczenia do 620 zł. Teraz rząd do tej kwoty, od której trzeba odprowadzić składkę emerytalno-zdrowotną, dołożył 200 zł - wyjaśniła.
W czwartek gościem "Sygnałów dnia" był minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, który powiedział, że "rodzice dzieci niepełnosprawnych odrzucili propozycję poniesienia świadczeń". - To kolejne przekłamanie - zaznaczyła Hartwich w radiowej Jedynce.
- Osiem miesięcy jeździliśmy na konsultacje w sprawie nowej ustawy. W pewnym momencie - jakoś po trzech miesiącach - okazało się, że rozmawiamy już o innej ustawie, w której pojawiło się skalowanie świadczenia pielęgnacyjnego. Nie zgadzamy się na dodatkowe skalowanie niesamodzielności. Nasze dzieci mają już orzeczenia. To jakieś nieporozumienie - skomentowała. Dodała, że jeśli ten warunek zniknie z ustawy, a za to rodzice otrzymają zapewnienie, że świadczenie będzie waloryzowane, to zgodzą się na nową ustawę.
W jej opinii rząd musi zacisnąć pasa, politycy powinni zrezygnować z zakupu śmigłowców, wysyłania żołnierzy do Iraku czy przyznawania sobie 13. pensji, a zaoszczędzone w ten sposób środki przekazać na "najsłabszą grupę społeczną". - Rząd znęca się fizycznie i psychicznie nad rodzinami z dziećmi niepełnosprawnymi. Premier nie dba o swoich niepełnosprawnych rodaków - powiedziała.

Wysłuchaj całej audycji!

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!
(kk)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rodzice niepełnosprawnych dzieci rozpoczęli protest okupacyjny w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 19:18
Zapowiadają, że są gotowi zostać w gmachu nawet cztery dni. Jak tłumaczą, powodem protestu jest brak realizacji obietnic rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Sejmie trwa protest rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 11:48
W gmachu Sejmu nadal protestuje ok. 20 osób - rodzice wraz ze swymi niepełnosprawnymi dziećmi; dojechać mają kolejni z Poznania i Łodzi. Domagają się realizacji obietnic rządu dotyczących pomocy takim rodzinom.
rozwiń zwiń