W jaki sposób uniezależnić się od Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 19:25
Ograniczenie zależności energetycznej od Rosji to był główny temat drugiego dnia unijnego szczytu. Wspólnota zwróciła większą uwagę na ten problem po zaostrzeniu się relacji rosyjsko-ukraińskich. W radiowej Jedynce politycy zastanawiali się, czy jest to możliwe i czy sankcje wobec Rosji mogą być skuteczne.
Audio
  • Jak uniezależnić się energetycznie od Rosji (Popołudnie z radiową Jedynką)
Premier Donald Tusk podczas szczytu Unii Europejskiej podpisuje umowę stowarzyszeniowa z Ukrainą
Premier Donald Tusk podczas szczytu Unii Europejskiej podpisuje umowę stowarzyszeniowa z UkrainąFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

- Żadne drobne sankcje nie odniosą sukcesu i nie przyniosą skutku. Dopóki zachód nie przestanie faszerować Putina petrodolarami i gazo dolarami dopóty nie wytrąci mu oręża z ręki i nie zapobiegnie aneksji niepodległych krajów - mówi Jacek Kurski z Solidarnej Polski. jego zdaniem, jest to groźba bardzo poważna.

Kryzys ukraiński - zobacz serwis specjalny >>>

Marcin Kierwiński z PO uważa, że dobrze, iż pierwsi mówimy o tym, że powinna nastąpić na poziomie europejskim całkowita zmiana podejścia do polityki surowcowej, do polityki gazowo-paliwowej, bo to jest podstawa bezpieczeństwa Unii Europejskiej.
Włodzimierz Czarzasty z SLD uważa, że jeżeli udałoby się wypracować takie mechanizmy ustalenia jednej ceny dla Europy gazu i paliw kupowanych w Rosji, to byłoby dobrze. - Ja w to nie wierzę - przyznaje.

Posłuchaj całej debaty, którą prowadziła Zuzanna Dąbrowska.

(ag)

>>>Zapis całej debaty

Czytaj także

Więcej Ukraińców chce być w Unii Europejskiej niż w Unii Celnej z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 11:00
Podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE chce 45 proc. obywateli Ukrainy. Zwolenników zbliżenia z Unią Celną Rosji, Białorusi i Kazachstanu jest 14 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cameron ostrzega Rosję przed agresją na wschodzie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 18:39
Gdyby rosyjskie wojska wkroczyły na wschodnią Ukrainę, Kreml stanąłby w obliczu "dalekosiężnych konsekwencji w wielu dziedzinach gospodarczych – powiedział brytyjski premier Davida Cameron.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zaboli Putina? Oligarcha: tylko sankcje finansowe

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 18:21
Multimilioner i oponent prezydenta Putina, Aleksander Liebiediew uważa, że dużym ciosem w Kreml byłoby ograniczenie dostępu do rynków kapitałowych
rozwiń zwiń