X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Będzie masowa ucieczka pielęgniarek? "Nie będzie chętnych do pracy w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 16:28
Dr Janina Książek - prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu z Oddziałem Pielęgniarstwa i Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - mówiła w radiowej Jedynce, że przy obecnych warunkach płacowych pielęgniarki nie będą chętne do pracy w Polsce.
Audio
  • Będzie masowa ucieczka pielęgniarek? (Popołudnie z Jedynką)
Będzie masowa ucieczka pielęgniarek? Nie będzie chętnych do pracy w Polsce
Foto: Glow Images/East News

- U nas w kraju warunki pracy, płacy, a także możliwość rozwoju zawodowego są niewystarczające, dlatego wiele pielęgniarek wyjeżdża. W województwie pomorskim oferujemy zarobki brutto w wysokości 2 tysięcy złotych, za granicą oprócz wyższej stawki za wynagrodzenie dochodzą jeszcze lepsze warunki pracy - mówiła w "Popołudniu z Jedynką" Janina Książek.

Dawniej funkcjonowały licea pielęgniarskie, a pielęgniarek z wykształceniem było niewiele. Teraz - jak tłumaczy gość Jedynki - w tym zawodzie wymagane jest wyższe wykształcenie.

- O tym się nie mówi, ale znaczna część pielęgniarek w Polsce uzupełniła wykształcenie ze średniego na wyższe. Przez wiele lat prowadziliśmy projekty współfinansowane przez UE, gdzie pielęgniarki wyrównywały to wykształcenie do oczekiwanego w krajach Europy Zachodniej. W obecnej sytuacji nie tylko absolwentki, które kończą nasze uczelnie, posiadają wykształcenie wyższe, ale także większa część kadr - podkreśliła ekspert.

1 kwietnia zacznie obowiązywać rozporządzenie ministra zdrowia, które określa minimalne limity zatrudnienia pielęgniarek w szpitalach. Zdaniem organizacji zrzeszających pielęgniarki i położne może to dać pretekst do likwidacji etatów. Duże kontrowersje wzbudziła też zapowiedź ministra zdrowia. Twierdzi on, że pielęgniarki będą mogły samodzielnie wypisywać niektóre recepty. Zmiany w uprawnieniach mają być wprowadzone bez żadnych szkoleń.

- To bardzo niedobre rozporządzenie. Środowisko lekarskie wielokrotnie mówiło, że taka forma norm, ustalana w taki sposób, jest niewłaściwa, ponieważ pogodzenie bardzo mocnego spojrzenia finansowego wprost nigdy nie daje takich rezultatów jakbyśmy tego oczekiwali. Pozostawienie swobody dyrektorom szpitali nie jest właściwe, gdyż będzie to naruszało prawa pacjenta i jego bezpieczeństwo - mówiła Książek.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

mr, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lekarz medycyny z uczelni niepublicznej: za i przeciw

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 16:00
Lekarze są w Polsce towarem deficytowym - nie tylko, że jest ich za mało, to w dodatku ci, którzy pracują, są coraz starsi. Ratunkiem dla pacjentów może być tylko większa liczba studentów medycyny. Ich kształceniem chcą się zająć uczelnie niepubliczne. To nie wszystkim się podoba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hamankiewicz: Arłukowicz oferuje szczątkowy program naprawy

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 09:45
- System ochrony zdrowia jest fatalnie zorganizowany. Ten, który ma ten system zorganizować tak, by nie dochodziło do takich sytuacji jak we Włocławku, ogłasza się wielkim wykrywaczem patologii, co w ogóle nie jest rolą ministra zdrowia - komentował działania ministra Bartosza Arłukowicza dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szefowa pielęgniarek o wypisywaniu recept: nie widzę tego bez zmiany kształcenia

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 08:40
- Jeżeli będą przewidziane dla pielęgniarek czynności pod tytułem "wypisywanie recept", to jak to będzie umocowane w aktach prawnych - zastanawiała się w radiowej Jedynce dr Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
rozwiń zwiń