Być jak Jan Karski. Gra miejska śladami legendarnego emisariusza

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 18:36
Wcielenie się w postać "kuriera z Warszawy" Jana Karskiego i rozwiązywanie zadań konspiracyjnych dotyczących Polskiego Państwa Podziemnego przewidywała gra miejska "Karski. Misja 1942 r.", którą zorganizowało Muzeum Historii Polski.
Audio
  • Gra miejska "Karski. Misja 1942 r.". Relacja Doroty Świerczyńskiej (Popołudnie z Jedynką)
Drewniana kładka nad ulicą Chłodną, jedna z czterech tego typu budowli wzniesionych w warszawskim getcie
Drewniana kładka nad ulicą Chłodną, jedna z czterech tego typu budowli wzniesionych w warszawskim getcieFoto: Bundesarchiv Bild 101I-270-0298-14/Wikimedia Commons

Zobacz serwis specjalny II wojna światowa >>>

W rozgrywce na ulicach Warszawy wzięło udział ok. 300 osób z całej Polski, w tym uczniów szkół im. Jana Karskiego. - Chodziliśmy w grupach z tabletami i specjalnymi mapami z punktu do punktu. Musieliśmy wykonywać różne zadania, m.in. ukryć ulotki w kurtkach i w maszynach do pisania - powiedziała uczennica jednego z warszawskich gimnazjum. W jednym z punktów czekał na nich "przedstawiciel" Polskiego Państwa Podziemnego. Słuchali też archiwalnych nagrań z czasów wojny i odgadywali, które z nich jest podsłuchiwane.

W grze można było wcielić się w postać Jana Karskiego, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, w momencie, gdy przygotowywał się do swojej misji w 1942 roku i zbierał informacje na temat sytuacji w okupowanym kraju. Przedostał się następnie do getta warszawskiego oraz obozu w Izbicy Lubelskiej, by pełnić rolę naocznego świadka zagłady Żydów, a później przekazać relację światu.

Andrzej Ferenc czyta książkę Jana Karskiego "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" >>>

- Gracze podążając przez różne miejsca w Warszawie zbierają informacje, by na końcu dotrzeć do symbolicznego dworca. By jak Jan Karski wyjechać do Londynu i wypełnić raport z misji - tłumaczyła Gabriela Sierocińska-Dec z Działu Edukacji Muzeum Historii Polski.

Celem gry było przybliżenie młodym ludziom postaci Jana Karskiego, poznanie zasad funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego oraz sytuacji ludności żydowskiej podczas okupacji. - Forma gry miejskiej jest ciekawa. Dzięki niej te wiadomości dotrą do młodych ludzi i  będą lepiej zapamiętane - dodała Sierocińska-Dec.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl >>>

Laureatów gry "Karski. Misja 1942 r." poznamy 24 kwietnia, w dniu setnej rocznicy urodzin człowieka, który chciał powstrzymać Holokaust.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Doroty Świerczyńskiej.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

tj/pj

Czytaj także

Polak, który chciał powstrzymać Holokaust

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 10:10
We wtorkowy wieczór zapraszamy na pierwszą audycję z cyklu "Biografowie o Janie Karskim”, która inauguruje "Rok Jana Karskiego" w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek, który próbował powstrzymać Holokaust: Jan Karski

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 04:42
- Żydzi na całym świecie chodzą z otwarta raną i oni nie chcą, by ta rana się zagoiła. Ta rana to wspomnienie Holokaustu i w tej sprawie ja jestem z nimi, bo ludzkość nie powinna o tym zapomnieć - mówił przed laty w wywiadzie udzielonym BBC Jan Karski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od dyplomaty do bohaterskiego kuriera. Jan Karski

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 06:22
Jan Karski znów na półkach księgarskich. Wznowiona została jego akademicka praca "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka Jana Karskiego na antenie radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 07:58
"Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" autorstwa Jana Karskiego - wybitnego Polaka, dyplomaty, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, człowieka, dzięki któremu świat dowiedział się o Holokauście - czytał Andrzej Ferenc.
rozwiń zwiń