Polska domem obcokrajowców

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 08:34
Elmi Abdi uciekł z własnego kraju w trakcie wojny domowej w 1991 roku, do Polski dotarł w 1996. Ukraiński socjolog Jurij Taran nie był zmuszony do opuszczenia ojczyzny, do Polski przyjechał, by się uczyć. Obaj zostali, obaj stąd prowadzą działalność, która wspiera ich rodaków.
Audio
  • Jurij Taran i Elmi Abdi o pracy i życiu obcokrajowców w Polsce (Popołudnie z Jedynką)
Kilkaset osób wzięło udział w demonstracji poparcia dla integracji Ukrainy z Unią Europejską. Przemarsz z pl. Zamkowego przed ukraińską ambasadę został zorganizowany przez mieszkających w Polsce Ukraińców. Warszawa, 08.12.2013.
Kilkaset osób wzięło udział w demonstracji poparcia dla integracji Ukrainy z Unią Europejską. Przemarsz z pl. Zamkowego przed ukraińską ambasadę został zorganizowany przez mieszkających w Polsce Ukraińców. Warszawa, 08.12.2013. Foto: PAP/Paweł Supernak

- W Polsce dostaliśmy to, czego chcieliśmy, czyli spokój i możliwość rozwoju. Teraz staramy się pomagać ludziom, którzy tam zostali i nie mają praktycznie nic - mówi Abdi, który reprezentuje Fundację dla Somalii. Z kolei Fundacja Nasz Wybór pomaga ukraińskim migrantom odnaleźć się w Polsce, zintegrować, przełamać bariery językowe i prawne.

Taran przyznaje, że w sytuacji konfliktu zbrojnego na Ukrainie, odbędzie podróż w przeciwną stronę. - W tym momencie już nie ma sensu rozmawiać na ten temat. Trzeba się pakować, jechać tam i walczyć, na ile to będzie możliwe - powiedział.

Jak wygląda współpraca podobnych organizacji z polskimi urzędami i służbami państwowymi? Czego najbardziej im brakuje, czy marzą o powrocie? Jakie reakcje ze strony Polaków ich spotkały?  Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

Obcokrajowców droga do Polski. Tu jest dom i przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 12:47
Dlaczego wybrali nasz kraj? Czego się obawiali i co ich spotkało na początku pobytu w Polsce? W jakiej mierze czują się tu u siebie i co chcieliby powiedzieć rodowitym Polakom? W Międzynarodowym Dniu Migrantów rozmawiamy z Brazylijką, Ukraińcem i Senegalczykiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej cudzoziemców spoza UE pracuje w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 20:08
Polscy pracodawcy coraz częściej zatrudniają cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Jedni chwalą sobie ich pracę, inni, niestety, wykorzystują zatrudnionych nielegalnie i w warunkach poniżej ludzkiej godności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowe poparcie dla członkostwa w UE. Przyczyniła się Ukraina?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 19:35
- Zawsze większość z nas aprobowała przynależność Polski do Unii Europejskiej. Ostatnio jest to blisko 90 proc., a wzrost ostatnich miesięcy może wynikać z sytuacji na Ukrainie, która uświadamia co mamy, a czego Ukraińcy nie mają - przypuszcza socjolog prof. Mirosława Grabowska (CBOS).
rozwiń zwiń