X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Debata polityczna Jedynki - szczyt węglowy

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 17:30
Audio

Przemysław Szubartowicz: Dzisiaj odbył się szczyt węglowy. Premier Donald Tusk spotkał się ze związkowcami spółek węglowych i powiedział jeszcze przed spotkaniem, że „w sprawie węgla pomiędzy rządem i związkami zawodowymi jest pełna symbioza interesów”. Zaznaczył, że „rząd nie zawsze kocha się ze związkami zawodowymi, bowiem związki i władza  to dwa różne światy, niemniej problemy związane z węglem rząd i związki rozumieją tak samo w sprawie węgla, mam wrażenie, jest pełna symbioza interesów”, tak mówił premier Donald Tusk przed spotkaniem ze związkowcami, a po spotkaniu powiedział: „W spółkach węglowych nie ma miejsca dla niekompetentnych menedżerów wybieranych z klucza towarzyskiego czy politycznego”. Powiedział także, że kolejne spotkanie przedstawicieli rządu ze związkowcami spółek węglowych odbędzie się 16 maja. A zatem nie koniec tych negocjacji i nie koniec tych rozmów.

W studiu witam gości, polityków, którzy zapewne mają odmienne zdanie na temat tego, w jaki sposób pomagać polskiemu górnictwu, a nawet na pewno mają odmienne zdanie: Andrzej Czerwiński, Platforma Obywatelska...

Andrzej Czerwiński: Dzień dobry.

Przemysław Szubartowicz: Janusz Śniadek, Prawo i Sprawiedliwość...

Janusz Śniadek: Pozdrawiam.

Przemysław Szubartowicz: Bartłomiej Bodio, Polskie Stronnictwo Ludowe...

Bartłomiej Bodio: Dobry wieczór.

Przemysław Szubartowicz: Zbyszek Zaborowski, Sojusz Lewicy Demokratycznej...

Zbyszek Zaborowski: Dzień dobry panu, dzień dobry państwu.

Przemysław Szubartowicz: I Andrzej Romanek, Solidarna Polska.

Andrzej Romanek: Witam, dzień dobry.

Przemysław Szubartowicz: I czekamy jeszcze na Andrzeja Rozenka z Twojego Ruchu, mam nadzieję, że za chwilę do nas dotrze.

Powiedziałem, że są odmienne opinie na temat tego, w jaki sposób pomagać polskiemu górnictwu, a to między innymi dlatego, że czytałem wypowiedź pana Janusza Śniadka na ten temat, który jednak zupełnie inaczej niż premier Donald Tusk odnosi się do tych problemów, chociaż, jak rozumiem, docenia pan to, że premier się spotkał ze związkowcami. Dlaczego pan tak radykalnie się wypowiada na temat tych rozmów i na temat tego, w jaki sposób rząd pomaga lub nie pomaga polskiemu górnictwu?

Janusz Śniadek: Wie pan, nie ulega dla mnie wątpliwości i jak sądzę, coraz więcej z nas sobie to uświadamia, zwłaszcza w kontekście pewnych geopolitycznych zdarzeń, że dla Polski węgiel będzie jeszcze przez wiele lat fundamentem bezpieczeństwa energetycznego i dla nas na dzień dzisiejszy nie ma innej drogi, jak inwestowanie w niskoemisyjne technologie i opieranie się na węglu. Tutaj szantaż, jakiemu ulegamy, dotyczący energii pochodzącej z gazu, pokazuje, jak doniosłym czynnikiem bezpieczeństwa ekonomicznego, bezpieczeństwa kraju jest energia.

Przemysław Szubartowicz: Bo pan powiedział: „Dialog społeczny w Polsce został zabity, spotkanie Tuska z górnikami to nędzna atrapa mająca oszukać ludzi”. Dlatego użyłem słowa, że to mocne słowa są.

Janusz Śniadek: Tak, używam, tak, owszem, żeby wzmocnić. Niestety, ostatnio w Polsce żeby się przebić z czymkolwiek w debacie publicznej, trzeba używać tego typu języka. Natomiast jest faktem, że komisja trójstronna, właściwe miejsce do dialogu społecznego, do rozmowy ze związkami zawodowymi, już ponad pół roku nie funkcjonuje, nie istnieje, stąd ta wizyta, to spotkanie na Śląsku. Obym się mylił, żeby nie miało tylko i wyłącznie charakteru piarowskiego tworzenia wrażenia, złudzenia, że jakiś dialog ze związkami trwa.

Przemysław Szubartowicz: A nie wierzy pan w tę zapowiedź, że w 2015 roku powinny pojawić się nowe przepisy dotyczące górnictwa węglowego, a premier jeszcze powiedział, że dokumenty, czyli taki konkret wydawałoby się, mają być przygotowane wspólnie z reprezentacją...

Zbyszek Zaborowski: Kompanii nie będzie do 2015 roku.

Przemysław Szubartowicz: ...ekspercką, menedżerską i związków zawodowych jeszcze przed formalnymi konsultacjami społecznymi.

Janusz Śniadek: Ja bym dał wszystko, żebym się mylił, ale myślę, że nie od rzeczy też na manifestacjach nosimy wizerunek premiera z nosem Pinokia.

Przemysław Szubartowicz: „Wizerunek premiera z nosem Pinokia”. Andrzej Czerwiński, Platforma Obywatelska. Jak pan się odnosi do tego typu komentarza?

Andrzej Czerwiński: Nie dam się sprowokować i nie będę używał też mocnych słów w stosunku do związków zawodowych, bo wiem, że wśród członków związków jest bardzo dużo rozsądnych ludzi i znajdą też i miejsce dla siebie. I ja widzę tutaj naprawdę uporządkowane działanie, jest to element już tej Unii Europejskiej, jeden z sześciu punktów przedstawiony kiedyś przez pana premiera, to jest rewitalizacja węgla. A jeśli wchodzimy w etap bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, no to przez wiele lat węgiel będzie podstawową bazą energetyczną. I teraz jest kwestia przed nami, jak tę szansę wykorzystać. Tu nie możemy się poddać też presji kogoś, że jeśli mamy mieć bazę pewną, bezpieczną, bo swoją, to narzucimy koszty bezkrytycznie na odbiorców, na każdego obywatela, bo tego nie wytrzyma nasza gospodarka, stąd przy stole czy okrągłym, czy kwadratowym, jakimkolwiek, trzeba w tej chwili porozmawiać ze związkami zawodowymi, nawet z takim nastawieniem, jak tutaj pan przewodniczący Śniadek prezentuje. Musimy też z ministrem finansów przecież też. Wiemy, że węgiel jest obarczony też dodatkowymi kosztami podatkowymi, ale też wiemy o hałdach i też musimy sprawdzić jakość tego węgla na hałdach czy elektrownie mają spalać wszystko, co dostaną, czy dostaną dobry węgiel. Też musimy o zarządach firm porozmawiać.

Przemysław Szubartowicz: No tak, ale bo kontekst jest bardzo konkretny, ponad miliard złotych straty w ubiegłym roku dla Kompanii Węglowej, no to jest problem, który został zauważony, ludzie protestują, węgiel się nie sprzedaje, mowa jest o wysokich podatkach, mowa jest o fiskalizmie, mowa jest także o tym, że gdzie indziej jest taniej i dlatego naszego węgla się nie kupuje...

Andrzej Czerwiński: Mowa i imporcie węgla i tak dalej.

Przemysław Szubartowicz: Właśnie.

Andrzej Czerwiński: To są problemy... Ja nie chciałbym w tej chwili...

Janusz Śniadek: I nieudolnym nadzorze (...) premier o tym mówił.

Andrzej Czerwiński: Też o tym jest i to nie ma co owijać tego w bawełnę. Wiemy, jak jest nadzorowane to górnictwo, energetyka, że jest to tak ogólnie mówiąc, interdyscyplinarne, w różnych ministerstwach decyzje leżą. Jeśli mamy decyzję o tym, że mamy rewitalizować polski węgiel i że na długie lata ma być bazą naszej energetyki, to jest szansa dla kopalń, dla dobrych kopalń, dobrze zarządzanych, bezpieczeństwo w każdym kraju trochę kosztuje, więc o kosztach tego bezpieczeństwa też trzeba porozmawiać i te wnioski będą przedstawione, tak jak pan premier powiedział, 16-go. Ja jestem przekonany, znając wiele szans, które przed nami, że porozumienie będzie i z tego porozumienia większość będzie zadowolonych.

Przemysław Szubartowicz: Pan poseł Czerwiński jest optymistą. Tuż po tym, jak powiedziałem, że czekamy na posła Andrzeja Rozenka, Andrzej Rozenek pojawił się w studiu, witamy serdecznie.

Andrzej Rozenek: Dzień dobry.

Przemysław Szubartowicz: To może od razu pana zapytam, jak pan traktuje to spotkanie dzisiejsze premiera Tuska ze związkowcami, te zapowiedzi, no i to, co dzieje się w polskim górnictwie.

Andrzej Rozenek: Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że premier musi wypić piwo, które sam nawarzył. Oddanie górnictwa, oddanie wydobycia węgla w ręce PSL-u, w ręce chłopów było totalnym nieporozumieniem. Postawienie na czele spółek węglowych ludzi, którzy z górnictwem mają tyle do czynienia, co ja z baletem, skończyło się tym, że mamy kilkaset bardzo poważnych spraw w prokuraturze, mamy zarzuty korupcyjne, mamy zarzuty łapownictwa, po prostu trwa kradzież na polskim górnictwie. Głównie jest to zasługa pociotków i kumotrów PSL-owskich, którzy obsiedli wszystkie najważniejsze stanowiska w polskim górnictwie. I teraz za to wszystko ma odpowiadać górnik, tak? Za to, że ktoś nieudolnie zarządza kopalniami, za to, że dziesięć kilometrów dalej jest czeska kopalnia, która sobie znakomicie radzi i zarabia na tym węglu, za to, że synowie Elewarru przyszli zarządzać polskim węglem, tak? To jest absolutnie niesprawiedliwe. Strona społeczna, czyli związki zawodowe – Sierpień 80, Solidarność – ostrzegali o tej sytuacji rok temu. Nikt nie wyciągnął żadnych wniosków. To nie jest tak, że tylko Kompania Węglowa jest w kiepskiej sytuacji i w kiepskiej kondycji. Wszystkie trzy największe spółki państwowe są w fatalnej sytuacji. Doprowadziły do tego rządy Platformy i PSL-u z głównym naciskiem na PSL, który się na węglu próbuje uwłaszczyć.

Przemysław Szubartowicz: Ale jak premier dziś mówi, że w spółkach węglowych nie ma miejsca dla niekompetentnych menedżerów wybieranych z klucza towarzyskiego czy politycznego i jednocześnie sugeruje, żeby się nad tym zastanowić, to co mówi?

Andrzej Rozenek: Mówi o kolesiach od wicepremiera Piechocińskiego, którzy po prostu od wielu lat rozkradają górnictwo, i trzeba temu powiedzieć dość. Nie może tak być, że ludzie niekompetentni, ludzie nieuczciwi rządzą polskim górnictwem. To, że takie mamy ceny węgla w tej chwili, to jest właśnie wynik tego. To nie jest wynik tego, że polski górnik nie potrafi węgla wydobyć albo że mamy złe zasoby tego węgla i one się nie nadają do niczego. To jest wynik złego zarządzania, to jest wynik wielu spraw korupcyjnych, które (...) w polskim górnictwie.

Przemysław Szubartowicz: Dobrze, panie pośle, wobec tego przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego Bartłomiej Bodio może się odniesie do tych słów.

Bartłomiej Bodio: Znakomity tu pokaz demagogii. Ja tylko chciałem przypomnieć, że Katowicki Holding Węglowy, który również jest zarządzany w ten sam sposób, przyniósł zysk w tym roku, że spółka...

Andrzej Czerwiński: Zdolnych księgowych ma, za dwa miesiące będą mieli te same problemy.

Bartłomiej Bodio: ...ma 300 milionów zysku. I chciałem powiedzieć, że polski węgiel jest...

Andrzej Rozenek: Może tam mniej PSL-owców jest.

Bartłomiej Bodio: ...bardzo specyficzny, jest na bardzo głębokich pokładach, bardzo wysoka temperatura panuje na tych pokładach i są w związku z tym bardzo wysokie koszty wydobycia. Chciałem też zwrócić uwagę, że w Katowickim Holdingu Węglowym koszty osobowe wynoszą 36%, podczas gdy w Kompanii Węglowej jest to 63%. To są wynegocjowane przez związkowców bardzo korzystne warunki...

Andrzej Rozenek: Na te koszty się składają bardzo obfite pensje kolejnych prezesów mianowanych przez Piechocińskiego.

Bartłomiej Bodio: To są promile, panie pośle...

Andrzej Rozenek: I odprawy dla tych prezesów. To nie są promile.

Bartłomiej Bodio: Dokładnie pan o tym wie, że to są promile.

Andrzej Rozenek: Ile jeszcze można ukraść z górnictwa w Polsce?

Bartłomiej Bodio: Dokładnie pan o tym wie, że to są promile...

Andrzej Rozenek: Pytam się, ile.

Bartłomiej Bodio: ...górnictwo musi być restrukturyzowane...

Andrzej Rozenek: Ale ustawę kominową obchodzą notorycznie. Chcecie zamykać kopalnie, tak?

Bartłomiej Bodio: Trzeba (...)

Andrzej Rozenek: Co to znaczy, że górnictwo musi być zrestrukturyzowane? Chcecie kolejne kopalnie zamknąć?

Bartłomiej Bodio: ...węgiel racjonalnie. Jeśli te pokłady są zbyt głęboko położone, nie można obciążać polskiej gospodarki nieracjonalnymi dopłatami do węgla...

Przemysław Szubartowicz: Panie pośle, ale chciałbym, żeby pan odpowiedział na ten zarzut, że to Polskie Stronnictwo Ludowe odpowiada za złą sytuację w polskim górnictwie.

Bartłomiej Bodio: To już powiedziałem, w Holdingu sytuacja jest dużo lepsza niż była przed rokiem. W „Bogdance” sytuacja jest dużo lepsza niż była przed rokiem...

Andrzej Rozenek: Górnicy to słyszą.

Bartłomiej Bodio: 9% spadła sprzedaż węgla i to nie jest wina zarządzających, tylko to jest wina ciepłej zimy, a tak naprawdę ciężki problem będziemy mieli dopiero w tym roku, bo zakupy węgla...

Andrzej Rozenek: Sorry, taki mamy klimat, tak? Już to słyszałem.

Bartłomiej Bodio: Panie pośle, no, niestety, wszyscy, nie tylko górnicy, w tym kraju...

Andrzej Rozenek: A rok temu jaki był powód?

Bartłomiej Bodio: ...pozostała część gospodarki nabrała oddechu ze względu na to, że zaoszczędzili na bardzo drogim węglu. I też musimy mieć tu świadomość – 63% wynagrodzenia w Kampanii [sic] Węglowej...

Głos w studiu: W Kompanii.

Bartłomiej Bodio: Tutaj trzeba zrobić restrukturyzację i doprowadzić sytuację do normalności. I zaklinanie rzeczywistości i operowanie demagogią nic tutaj nie pomoże (...)

Andrzej Rozenek: Więcej węgla z Rosji sprowadźcie i jeszcze więcej płaćcie prezesom.

Bartłomiej Bodio: Przez 30 lat Polska będzie stała na węglu...

Przemysław Szubartowicz: Dobrze...

Bartłomiej Bodio: ...60% pokładów węgla w Europie jest udokumentowane w Polsce.

Przemysław Szubartowicz: Ale problem jest realny i polega też na tym, że – to wielu ekspertów podkreśla – mamy do czynienia z fiskalizmem. Premier, były premier Leszek Miller także mówił o tym, że tak naprawdę ten węgiel gdzie indziej jest tańszy, bo na przykład w Rosji nie ma 23% VAT-u. Zbyszek Zaborowski, Sojusz Lewicy Demokratycznej. Jaki ma pan pomysł na ratowanie polskiego górnictwa?

Zbyszek Zaborowski: Tak, przede wszystkim cieszę się, że pan premier zajął się problemem i że go w końcu zauważył, bo problem narasta od kilkunastu miesięcy co najmniej. Oczywiście, że ceny węgla spadły  na rynkach międzynarodowych, polskie górnictwo podziemne, górnictwo węgla kamiennego, oczywiście, ma dosyć wysokie koszty, które trzeba obniżać, koszty wydobycia. Ale państwo dokłada właśnie daniny publiczne, związkowcy wczoraj mi wyliczyli: 31 danin – 10 ekologicznych, akcyza wprowadzona dwa lata temu, prawie już w przededniu pogorszenia sytuacji w górnictwie, nowy podatek, no, ten wysoki VAT na wszystkie prawie towary w Polsce 23%. No, trzeba by, jeżeli ktoś chce mieć tanią energię, to trzeba by ten VAT obniżyć. Oczywiście...

Przemysław Szubartowicz: A pan mówił przed chwilą tutaj dodając, wtrącając się do tej dyskusji, że za chwilę nie będzie Kompanii Węglowej, że za chwilę inne spółki upadną.

Zbyszek Zaborowski: Ja mówiłem to w kontekście, panie redaktorze... w takim kontekście, że rząd zamierza zmienić prawo w 2015 roku. No nie możemy czekać do 2015, bo Kompania Węglowa ma już 3,5 miliarda długu, miliard strat w ubiegłym roku i grozi jej bankructwo. Płaci dostawcom po 120 dniach. Trzeba podjąć działania interwencyjne, ratunkowe. Trzeba również zatrzymać import. No nie może być tak, że importujemy 10,8 miliona ton węgla rocznie, w ubiegłym roku, z tego 7,1 rosyjskiego węgla, natomiast rosną zwały przy polskich kopalniach, w sumie przy spółkach węglowych, przy kopalniach jest już 7 milionów ton węgla na zwałach, licząc zapasy w elektrowniach i Węglokoksie dochodzimy do 16 milionów. Niedługo ten węgiel zacznie się zapalać. I trzeba też coś zrobić w tym sensie, pan premier dzisiaj zapowiedział jakieś działania w sprawie importu, trzeba sprawdzać jakość węgla, trzeba sprawdzić, czy nie ma dumpingu choćby na kosztach transportu...

Przemysław Szubartowicz: Ale mówił Janusz, wicepremier Piechociński np. o na przykład magazynowaniu, o tym, że należałoby tutaj także interweniować.

Zbyszek Zaborowski: Ale nie można węgla właśnie... O, tutaj rolnicy niestety do końca się nie znają na węglu. Nie można węgla w nieskończoność kłaść do kopców czy na zwały, bo jak mówię, ten węgiel się w końcu zapali. [głosy w studiu: Zapali. To nie kartofle.] Ten węgiel trzeba sprzedać... [głosy w studiu: Kartofle też się nie palą. Mówiłem (...)] ...sprzedać oczywiście z zyskiem. Premier mówi, że to stanowi o bezpieczeństwie energetycznym kraju. Trzeba wyciągnąć wnioski. Po 6 latach koalicja PO-PSL, bo ja bym całą koalicję obciążał, się obudziła. Dokładnie od 2008 roku mamy przewagę w Polsce importu nad eksportem węgla. Po raz pierwszy w historii gospodarczej na ziemiach polskich, od kiedy kopiemy węgiel, od 6 lat, od 2008 roku przez 6 lat nieprzerwanie saldo mamy ujemne, jeżeli idzie o obrót węglem. To jest nie do przyjęcia. Jeżeli traktujemy, a węgiel dzisiaj stanowi o 88% energii elektrycznej, więc faktycznie stanowi o bezpieczeństwie energetycznym kraju, trzeba z tego wyciągnąć wnioski. Żądamy informacji premiera w Sejmie, nie tylko na szczycie górniczym w Katowicach, ale na tym posiedzeniu Sejmu, co rząd zamierza zrobić w najbliższym czasie.

Przemysław Szubartowicz: A będzie wniosek w tej sprawie?

Zbyszek Zaborowski: Tak, już złożyliśmy dzisiaj do pani marszałek Kopacz.

Przemysław Szubartowicz: Złożony wniosek do pani marszałek Kopacz przez SLD. Dobrze, teraz Andrzej Romanek, Solidarna Polska. Ma pan jakiś pomysł na polskie górnictwo?

Andrzej Romanek: Już na to pytanie odpowiadam. Otóż wiadomo, że mamy wybory co Europarlamentu, więc pan premier z takiej metody konfrontacyjnej ze związkami zawodowymi przyjął metodę koncyliacyjną, mówi, że chce rozmawiać, bo za chwilę mamy wybory, więc musi pokazać ludzką twarz pan premier Donald Tusk, a nie twarz konfrontacyjną. Ale będziemy go oceniać po wynikach. Otóż to, co premier zapowiada, tak naprawdę niczego nie wnosi. Po pierwsze trzeba szybko wystąpić do Komisji Europejskiej o wprowadzenie ceł na sprowadzany z Rosji gorszej jakości, o tym mówią już wszyscy na Śląsku, węgiel, który jest mieszany z polskim węglem, który jest bardzo dokładnie badany, żeby mógł być dopuszczony do spalania. To jest pierwszy aspekt, bardzo istotny, bo mamy ponad dziesięć...

Głos w studiu: Jak Rosjanie badają polskie świnie i owoce, to trzeba badać ruski węgiel, po rosyjsku.

Andrzej Romanek: Trzeba analogicznie to zrobić wobec węgla, może rzeczywiście tam jakiś pomór w tym węglu też się znajdzie. To jest oczywiście żart, ale to jest bardzo istotny i ważny aspekt ograniczenie importu tego węgla z zagranicy, szczególnie z Federacji Rosyjskiej. Pierwszy aspekt. Drugi to oczywiście kwestia fiskalizmu. Gigantyczny fiskalizm, w tym akcyza, która spowodowała, że zyski kopalń po prostu spadły, dlatego Kompania Węglowa za tamten rok ma stratę około miliarda złotych.

Kolejny aspekt, na który trzeba zwracać uwagę. I tu jest właśnie dowód wyjątkowej nieszczerości pana premiera. Przecież nie tak dawno, bo w marcu, zgodził się na podpisanie zaostrzonego pakietu klimatyczno-energetycznego, w którym to mamy ograniczyć emisję CO2 do roku 2030 o 40%. A do 2020 z uwagi na pakiet klimatyczny, który przyjęliśmy w 2008 roku, 20%. Co więcej, odnawialne źródła energii 27% do roku 2013. Więc pytam: gdzie tu jest spójność w decyzjach pana premiera i w wizji rozwoju polskiego węgla?

Kolejny aspekt, na który zwracam uwagę – trzeba powiązać spółki wytwarzające węgiel ze spółkami wytwarzającymi energię. Tutaj te powiązania kapitałowe i długoletnie dostawy i pewność tych dostaw po określonych cenach po pierwsze zapewni tym spółkom wytwarzającym energię , więc elektrowniom, tu przecież rozbudowujemy elektrownię „Opole”, to, że będą miały stabilne dostawy węgla, a spółki, który wydobywają węgiel, stabilnego odbiorcę. I tutaj to porozumienie jest niezbędne. Albo minister skarbu i minister gospodarki się porozumieją w tej materii i stworzymy rzeczywiście albo powiązania kapitałowe, albo inne formy współpracy, które dadzą stabilność i jeżeli chodzi o wytwarzanie energii, i jeżeli chodzi o wytwarzanie paliwa, z którego ta energia się wytwarza. Innej możliwości nie ma. Jeżeli nie będzie strategii, a tej nie widać po stronie pana premiera, ministra gospodarki, ministra skarbu, rozwoju polskiej energetyki, polskiego węgla, my niczego nie osiągniemy i za rok będzie to samo. Co więcej, będzie jeszcze gorzej. I to słusznie powiedział pan poseł...

Przemysław Szubartowicz: Dobrze, panie pośle, chciałbym, żeby...

Andrzej Romanek: ...z SLD, że za rok być może Kompanii Węglowej nie będzie, bo ona po prostu upadnie. Bo nie będzie miał kto dotrzymywać tych zobowiązań.

Przemysław Szubartowicz: Za chwilę chciałbym oddać jeszcze głos kolejnym osobom, ale żeby odpowiedział Andrzej Czerwiński z Platformy Obywatelskiej. No, jak pan słyszy, panie pośle, od 2008 roku przewaga jednak jest importu nad eksportem. Nie ma rozwiązań w sprawie fiskalizmu, dopiero teraz się zabieracie, takie są zarzuty.

Andrzej Czerwiński: Ale normalnym jest, że każda sytuacja kryzysowa wymaga decyzji. Jest sytuacja kryzysowa w Kompanii Węglowej i wymaga decyzji. I dobrze jest...

Zbyszek Zaborowski: Pana prezesa odwołano we wrześniu, nowego prezesa powołano z końcem kwietnia.

Andrzej Czerwiński: ...i dobrze jest...

Zbyszek Zaborowski: Kandyduje w eurowyborach, nie wiem, czy będzie miał czas na zobowiązania.

Andrzej Czerwiński: ...i dobrze jest, że każdy... [głos w studiu (...)]

Andrzej Czerwiński: ...każdy z uczestników tej dyskusji... Pani pośle... Bo ja to traktuję tak: owszem, są za chwilę wybory 25-go...

Głos w studiu: Upartyjniliście górnictwo. To jest skandal.

Andrzej Czerwiński: Ale upartyjnione jest stanowisko przy tym stole, bo w moim odczuciu każdy z was, z nas po części ma rację. I to jest pakiet, którym trzeba się zająć w miarę obiektywnie i czy rzeczywiście potrafimy się i czy pan premier pozwoli podziałać tak, żeby oderwać się od tych koleżeńskich układów i ponadpartyjnie sprawdzić parę rzeczy, zależy przyszłość węgla i bezpieczeństwo oparte na węglu w naszym kraju. Pamiętajmy też o tym, że węgiel brunatny, który bardzo dobrze się sprzedaje i jest stosunkowo tani, jest tym poczuciem bezpieczeństwa i na pewno, bo to też trzeba powiedzieć związkowcom, mam nadzieję, że pan przewodniczący się z tym też zgodzi, że są niektóre kopalnie, których pewnie się nie da uratować, ale taką dzisiaj mamy też informację, że w tej Kompanii Węglowej też są kopalnie w tej chwili na dzisiaj rentowne. Czyli każdy po trochu z nas wrzuca do tej puli swój pomysł, tylko każdy z nas, ja zrozumiałem, mówi o tym, że...

Przemysław Szubartowicz: Ale zarzut był taki, że dopiero teraz się za to zabieracie, a tak naprawdę te różne nieprawidłowości... To po co idzie tam na to spotkanie szef delegatury ABW?

Andrzej Czerwiński: Prawdą jest też to... [głos w studiu (...)] ...prawdą jest to, że nie ma w jednych rękach, o tym powiedziałem na początku, zarządzania energetyką, że jest to powiązane pomiędzy różnymi ministrami, dlatego ważnym jest, że powstał zespół międzyresortowy, który będzie oceniał te rzeczy. Umowa czy ustawa o działach mówi, który minister ma jakie kompetencje. Żeby kiedyś to zmienić, to potrzeba trochę lat, być może następnych wyborów. Ale w tej sytuacji, w której jesteśmy...

Przemysław Szubartowicz: No bo właśnie premier mówi o tym, że ma coraz więcej sygnałów o nieprawidłowościach na różnych szczeblach, które dotyczą przetargów czy prywatyzacji, dlatego minister spraw wewnętrznych, dlatego szef delegatury ABW.

Bartłomiej Bodio: To premier zaprosił ABW (...)

Andrzej Czerwiński: I to jest dokładnie, bo ja zajmując się energetyką, panie redaktorze,  słyszę i od wielu lat o pewnych nieprawidłowościach, ale nie było argumentu, ponieważ wszystkie, prawie wszystkie podmioty gospodarcze wykazywały się zyskami. Mówi się o „Bogdance”. „Bogdanka” jest prywatnym przedsięwzięciem... [głos w studiu (...)] ...Czechy rzeczywiście, Czesi pokazali, że w kopalni, która była zamknięta, można jeszcze interesy robić. Te interesy nie zrobi duża firma, ale to można podziałać, przyjmując właśnie to, o czym my tu mówimy jako zadanie dla małych i dużych. I z tego, jestem przekonany, urodzi się bardzo dobre rozwiązanie.

Przemysław Szubartowicz: Bardzo optymistyczny głos posła Czerwińskiego. Andrzej Rozenek.

Andrzej Rozenek: Nie wolno zamykać żadnej kopalni, to po pierwsze, bo następnym krokiem będzie uzależnienie się od rosyjskiego węgla. Już jesteśmy uzależnieni od gazu rosyjskiego i od rosyjskiej ropy (...) [szum głosów] Zamykanie kopalni to jest nic innego jak uzależnienie od węgla rosyjskiego.

Andrzej Czerwiński: Nikt nie zamyka...

Andrzej Rozenek: Przed chwilą pan powiedział, że niektóre kopalnie trzeba zamknąć.

Andrzej Czerwiński: Nie, ja mówię, że niektóre (...) Co najmniej połowę jest rentownych...

Andrzej Rozenek: Proszę mi pozwolić skończyć, bo ja grzecznie pana słuchałem i nie przerywałem. I Twój Ruch się nie zgadza na zamykanie żadnych kopalni na Śląsku, bo nie ma takiej potrzeby. Po drugie nie uciekniecie...

Andrzej Czerwiński: Ale ja panu też chcę powiedzieć, że nie ma pomysłu zamykania kopalń.

Andrzej Rozenek: Proszę mi pozwolić skończyć. Nie uciekniecie od odpowiedzialności za ostatnie 7 lat rządów. Przez te lata ten rząd Platformy i PSL-u dopłacał miliard lub więcej złotych do współspalania. Co to znaczy współspalanie? Importujecie jakieś odpadki z kokosów albo inne rzeczy z Afryki, z Ameryki Południowej i współspalacie w piecach węglowych, udając zieloną energię. To jest absolutny skandal. Tym się ABW powinno zająć, bo to jest ten brakujący miliard, który w tej chwili w Kampanii [sic] Węglowej by się przydał, no ale wydajecie go na złodziejstwo, bo oszukujecie w ten sposób i Unię Europejską, oszukujecie Zielonych, oszukujecie całe społeczeństwo, mówiąc, że produkujemy zieloną energię, a to współspalanie jest po prostu oszustwem, jednym wielkim oszustwem. Przyzna pan, że jest to ponad miliard złotych rocznie? Jest. Wystarczy tylko (...)

Andrzej Czerwiński: I przyzna pan również, że jest bardzo dobry projekt ograniczający to współspalanie. I mam nadzieję, że pan to też przyzna.

Andrzej Rozenek: Gdybyście wprowadzili ustawę o odnawialnych źródłach energii, która zgodnie z dyrektywą unijną powinna być w 2010 roku, to nie trzeba by udawać zielonej energii, tylko ona rzeczywiście by w Polsce była, a tak symulujecie zieloną energię właśnie w ten sposób, niszcząc polskie górnictwo. To jest absolutny skandal.

Andrzej Czerwiński: Mam nadzieję, że przy tym stole niedługo porozmawiamy o tej ustawie i mam...

Andrzej Rozenek: Siedem lat rządzicie. Mało było czasu?

Andrzej Czerwiński: Ale ja jestem przekonany, że w tej kadencji w tym roku przy tym stole pan będzie, można to zapisać, będzie pan popierał rozwiązania tej ustawy.

Andrzej Rozenek: W grudniu 2010 dyrektywa unijna kazała wam przyjąć tą ustawę (...) [szum głosów] a mamy 2014.

Andrzej Czerwiński: W tym roku będzie bardzo dobra ustawa...

Andrzej Rozenek: Cztery lata opóźnienia.

Andrzej Czerwiński: Jestem przekonany, że pan ją będzie popierał.

Andrzej Rozenek: Ta ustawa, którą proponujecie, jest fatalna.

Andrzej Czerwiński: (...)

Przemysław Szubartowicz: Janusz Śniadek, Prawo i Sprawiedliwość.

Janusz Śniadek: Ja najpierw chciałbym tu zaprotestować. Opowiadanie o jakiejś różnicy dwukrotnych w kosztach pracy między dwoma podmiotami w węglu to jest opowiadanie bajek [głosy w studiu: (...) przeciwko faktom. To są fakty. Koszty pracy są wyższe (...) ] ...natomiast mój niepokój dotyczący tej kwestii zamykania takich czy innych zakładów jest dokładnie taki, że rezultatem uwarunkowań, jakie... na jakie zgodziliśmy się w 2008 roku w pakiecie, europejskim pakiecie klimatycznym, za chwilę będziemy zamykać zakłady nie tylko w branży górniczej, ale też gdzie indziej, jeśli tu nie będzie twardej, stanowczej polityki rządu. [głos w studiu: A nie ma (...) niestety] I tu niestety nie wystarczy ubierać się w mundur górniczy na Barbórkę i jeździć tam z panią wicepremier...

Andrzej Czerwiński: Ale proszę poczekać do szesnastego. Tej cierpliwości tylko tyle proszę.

Janusz Śniadek: ...tylko trzeba było aż protestów, zapowiedzi protestów...

Andrzej Czerwiński: To niecałe dwa tygodnie, panie przewodniczący.

Janusz Śniadek: ...żebyśmy zaczęli rozmawiać o sprawach, o których wiemy od lat. Przecież ten proces kryzysu powoli narastał od szeregu lat i o zagrożeniach dla miejsc pracy i dla bezpieczeństwa energetycznego Polski związki zawodowe sygnalizują od lat. Nie wiem, to tylko ci, którzy się tym nie interesują, dzisiaj odkrywają Amerykę i opowiadają o dialogu, którego nie ma.

Przemysław Szubartowicz: Zbyszek Zaborowski, SLD.

Zbyszek Zaborowski: Pakiet klimatyczny już dzisiaj działa przyjaźnie dla rosyjskiego węgla paradoksalnie, ponieważ te parametry, które są, elektrownia woli sprowadzić mniej wyżej kalorycznego węgla, żeby po prostu mniej płacić za prawa do emisji. Jeżeli się wprowadzi 40%, a tyle Komisja Europejska dalej proponuje, redukcję CO2 do 2030 roku, to oznacza... [głos w studiu: Zabójstwo (...)] ...gwałtowny wzrost kosztów w polskich elektrowniach, to oznacza gwałtowny wzrost kosztów produkcji w hutnictwie, w przemyśle cementowych, szklarskim, papierniczym i to oznacza przeniesienie się przemysłów energochłonnych za wschodnią granicę Unii Europejskiej. Tak że to jest szerszy problem. Natomiast jeżeli pan poseł Rozenek...

Janusz Śniadek: (...) o tym dzisiaj, a nie za 15 lat, jak zaczną się protesty, no.

Zbyszek Zaborowski: Oczywiście, oczywiście, z wyprzedzeniem. Pan poseł Rozenek ma rację, dzisiaj nie trzeba likwidować żadnej kopalni na Śląsku. Panie pośle Czerwiński, Kompanię Węglową po to między innymi utworzono, żeby kopalnie, które mają trudniejsze warunki geologiczne, prowadzą w danym momencie inwestycje, nie mogą zwiększyć produkcji, równoważyć z tymi, które ciągną do przodu w danym momencie. Tylko potrzebna jest konsekwentna polityka...

Andrzej Czerwiński: No, zgodzi się pan. Jeśli mogę, tylko...

Zbyszek Zaborowski: ....polityka inwestycja, która jest zaniedbana.

Andrzej Czerwiński: ...zaproponować, jak to zrobić. To jest właśnie menadżerski problem (...) [szum głosów w studiu]

Zbyszek Zaborowski: (...) ponieważ zarząd zaproponował mechaniczne łączenie kopalń często odległych o 30-40 km. To ten zarząd, który niedawno w pewnym sensie odtworzono, bo dwóch członków zarządu, w tym pełniący obowiązki, nadal jest w tym zarządzie. Oni zaproponowali połączenie kopalni „Bolesław Śmiały” w Łaziskach z „Ziemowitem”. To jest 30 km, panie pośle. No nie wiem, metro chcieli budować, kolej naziemną, żeby technologicznie połączyć te kopalnie (...) [szum głosów]

Przemysław Szubartowicz: Panie pośle, jeszcze Andrzej Romanek jedno zdanie. [szum głosów]

Zbyszek Zaborowski: Potrzebny jest management na wysokim poziomie.

Andrzej Romanek: Ja tylko przypomnę, bo Solidarna Polska jest absolutnie przeciwko jakiemukolwiek zamykaniu i redukcji zatrudnienia kopalni. To jest absurdalny pomysł. Największym likwidatorem kopalni jest prominentny polityk Platformy, czyli pan Jerzy Buzek. Przecież to za jego czasów zlikwidowano najwięcej kopalni. I w tym kierunku podąża pan premier... [głos: Dokładajmy do nierentownych, emeryci zapłacą.] Ale proszę pozwolić. Pan premier Donald Tusk. [szum różnych głosów]

Przemysław Szubartowicz: Proszę państwa, widzę, że dyskusja o polskim górnictwie jest wyjątkowo burzliwa, zapewne będzie jeszcze bardziej burzliwa, jeśli premier zdecydowałby się wystąpić w Sejmie, złożył taki wniosek klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a szesnastego...

Andrzej Romanek: Solidarna Polska również złożyła taki wniosek...

Przemysław Szubartowicz: I Solidarna Polska...

Andrzej Romanek: ...a w listopadzie 2013 roku pytanie było w tej sprawie i odpowiedź była bardzo optymistyczna: będzie dobrze. I widać (...)

Przemysław Szubartowicz: Panie pośle, 16 maja mają także być dodatkowe informacje. Dziękuję bardzo. Andrzej Czerwiński, Janusz Śniadek, Andrzej Rozenek, Bartłomiej Bodio, Zbyszek Zaborowski, Andrzej Romanek. Dziękuję bardzo, Przemysław Szubartowicz.

(J.M.)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak