Ekspert: leki kupowane w internecie mogą zagrażać życiu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 17:25
- Nie powinno się kupować leków nie tylko za pośrednictwem internetu, ale także w innych nielegalnych miejscach, takich jak bazary czy siłownie. Jest to niedopuszczalne m.in. z powodu warunków ich przechowywania - ostrzega w radiowej Jedynce Grzegorz Cessak.
Audio
  • Grzegorz Cessak o niebezpiecznych lekarstwach (Popołudnie z Jedynką)
Ekspert: leki kupowane w internecie mogą zagrażać życiu
Foto: GlowImages/EastNews

Przemysł farmaceutyczny jest najbardziej monitorowanym przemysłem i rynkiem w Unii Europejskiej. Stąd leki, które są dopuszczane do obrotu muszą spełniać bardzo rygorystyczne warunki. - Musi być odpowiednio udokumentowana jakość leku a badaniami klinicznymi jego skuteczność i bezpieczeństwo - zwraca uwagę prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dodaje, że nie tylko leki innowacyjne są tak wnikliwie badane ale także leki generyczne, zwane popularnie zamiennikami. - Zamiennik, w badaniu biorównoważności, musi wykazać, że jest tak samo skuteczny i bezpieczny jak lek oryginalny - zaznacza Grzegorz Cessak.

Gość "Popołudnia z Jedynką" wyjaśnia, że wokół zamienników powstało wiele nieporozumień, podsycanych przez prasę. - Lek innowacyjny jest z reguły chroniony przez 10 lat. W tym czasie firma ma wyłączność na jego produkcję i żaden zamiennik nie może być zarejestrowany.  Po tym okresie firmy, które "wypuściły" lek innowacyjny na rynek, często stosują nazwę lek oryginalny i to powoduje nieporozumienia, bo niektórzy sadzą, że skoro zamienniki nie są "oryginalne", to są gorsze a to nieprawda - podkreśla prezes urzędu rejestrującego leki. - Stąd też może wynikać różnica w cenie - dodaje.

Grzegorz Cessak tłumaczy też, na czym polega import równoległy dotyczący farmaceutyków w Unii Europejskiej. - Jest to powszechna procedura, w handlu we Wspólnocie związana ze swobodnym przepływem towarów i on dotyczy także lekarstw. (...) W obrocie może znaleźć się każdy lek, który jest wystarczająco podobny do tego jaki jest zarejestrowany w danym kraju importującym - mówi gość Jedynki. Dodaje, że taki importowany lek musi być na terytorium Polski specjalnie opakowany i oznaczony. - Jest to duża korzyść dla pacjentów umożliwiająca sprowadzenie leku, często dużo tańszego - mówi w rozmowie z Kamilą Terpiał-Szubartowicz. Przyznaje, że "równoległy import leków", może też stwarzać pewne problemy w Polsce. Gdy tańsze farmaceutyki z polskich aptek, będą masowo wykupowane i eksportowane do innych krajów Unii, może się zdarzyć że zabraknie tych leków w naszym kraju, o czym pisze już prasa.

Zdaniem prezesa Cessaka, poszczególne kraje mogą się jednak przed tym bronić, wprowadzając odpowiednie regulacje prawne. - Będziemy to kontrolować. (...) Główny Inspektor Farmaceutyczny sprawuje nadzór nad obrotem i on ma kompetencję, by zadbać o to by nie brakowało leków w Polsce. (...) Raporty dotyczące rynku leków trafiają także do mnie i jest to na bieżąco monitorowane i na tę chwilę nie ma zagrożeń - zapewnia prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

mc/tj

Czytaj także

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło infolinię o odpowiednikach leków refundowanych

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 16:38
Pod numerem telefonu (22) 123 98 00 każdy pacjent może uzyskać od farmaceuty informację o tym, na jaki inny tańszy odpowiednik może zamienić lek refundowany przepisany mu przez lekarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Infolinia o tańszych lekach: czego się dowiemy, o co nie pytać

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 20:56
Po infoliniach "kolejkowych" uruchomionych przez NFZ, pacjenci otrzymali kolejną, tym razem udostępnioną przez Ministerstwo Zdrowia, dzięki której mogą uzyskać informację o tańszych odpowiednikach leków refundowanych. Postanowiliśmy sprawdzić, jak działa nowa infolinia i na ile przydatna jest pozyskana za jej pośrednictwem wiedza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemył farmaceutyczny: w Polsce opłaty dla producentów leków są jedne z najwyższych w UE

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 16:35
Firmy farmaceutyczne domagają się obniżenia tzw. opłat porejestracyjnych, czyli tych, które muszą być uiszczane zawsze wtedy, gdy dochodzi do jakichkolwiek zmian dotyczących leków dostępnych na rynku. Również takich, które mają wyłącznie administracyjny charakter.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zasady rejestracji leków. Weiss sprawdza

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 16:40
W kolejnej audycji z cyklu "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" słuchacz prosi o wyjaśnienie w jaki sposób i kto w Polsce zatwierdza do obrotu lekarstwa.
rozwiń zwiń