X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zientarski: potrzebna jest lepsza ochrona praw lokatorów

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 16:00
Odcinanie lokatorom przez właściciela kamienicy dostępu do wody czy ogrzewania - takie nękanie powinno być uznane za przestępstwo karne uważają senatorowie i pracują nad zmianą przepisów. - Problem jest poważny i groźny - mówi w radiowej Jedynce senator PO Piotr Zientarski.
Audio
  • Senator Piotr Zientarski o zmianie przepisów chroniących prawa lokatorów (Popołudnie z Jedynką)
Senat - zdjęcie ilustracyjne
Senat - zdjęcie ilustracyjneFoto: senat.gov.pl

Każdego roku do Rzecznika Praw Obywatelskich zgłaszają się setki poszkodowanych. Właściciele nieruchomości próbują zmusić ich do wyprowadzki stosując uporczywe nękanie. Senatorowie uznali, że konieczne jest zwiększenie praw lokatorów. - Nie mamy wątpliwości, że nowe przepisy są potrzebne - mówi w audycji "Popołudnie z Jedynką" Piotr Zientarski i dodaje, że "teraz nie są karane działania, które noszą w sobie duży ładunek niebezpieczeństwa czynu".

Senator wyjaśnia, że w obowiązującym kodeksie karnym nie ma zapisu o penalizacji przemocy pośredniej, a jest w nim tylko przepis dotyczący przemocy na osobie. Teraz lokatorzy mają tylko ochronę cywilną, która według Zientarskiego nie jest wystarczająco skuteczna i odstraszająca.  - Powinna więc być ingerencja prawno-karna. Takie klasyczne sytuacje, w których właściciele odcinają prąd czy wodę, powinny być penalizowane. Niewątpliwie problem istnieje i powinna tu być ingerencja prawno-karna - mówi senator.

Zientarski zapowiada, że głosowanie w Senacie nad proponowanymi zmianami odbędzie się na najbliższym posiedzeniu izby, czyli w lipcu.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

>>>Zapis całej rozmowy

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

iz/asz

Komentarze1
aby dodać komentarz
noceti2014-07-02 17:18 Zgłoś
Co mają zrobić właściciele mieszkań, gdy lokatorzy nie chcą płacić za media, czynsz i nie chcą się również wyprowadzić? Odcinanie wody to jest przejaw bezradność i desperacji właścicieli mieszkań, którzy są okradani przez lokatorów. A państwo im jeszcze na to pozwala. Chory kraj. Trzeba uciekać z tego tonącego okrętu na emigrację.

Czytaj także

Za nękanie lokatorów bank płaci 15 tys. zł. Sprawa jest w sądzie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 09:27
Kulisy operacji "czyszczenia" z lokatorów trzech kamienic, wykupionych w centrum Poznania przez tajemnicze spółki, opisuje "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznań: proces ws. nękania lokatorów. "Pozbawiali prądu i gazu"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 14:03
W Poznaniu ruszył proces trzech mężczyzn oskarżonych o uporczywe nękanie lokatorów. Oskarżeni to Piotr Ś., Paweł Ż., i Adrian W. - nazywani czyścicielami kamienic. Ich działania miały skłonić lokatorów do wyprowadzki.
rozwiń zwiń