Współautor "Kalendarium Powstania Warszawskiego": to opowieść przez pryzmat emocji

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 18:25
- Uświadomiliśmy sobie, że szkoda opowiadać tylko o faktach - mówili w radiowej Jedynce Edyta Poźniak i Witold Banach z Informacyjnej Agencji Radiowej, którzy we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyli 66 niepowtarzalnych, dwuminutowych audycji.
Audio
  • "Kalendarium Powstania Warszawskiego" (Jedynka/Debata)
Edyta Poźniak i Witold Banach
Edyta Poźniak i Witold BanachFoto: PR24/PJ

/

Cykl został wyemitowany w radiowej Jedynce z okazji 65. rocznicy Powstania Warszawskiego. W tym roku, w 70. rocznicę zrywu cykl, doczekał się dwupłytowego wydania wraz ze 140-stronicową książką.
HISTORIA - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl>>>

Jak podkreśla Banach, praca nad "Kalendarium Powstania Warszawskiego" to była dla niego podróż w czasie, w trakcie której spotkał się z niezwykłymi ludźmi.
- To opowieść o tym, co było, jak było. Przede wszystkim zaś próba ukazania emocji. Na to często nie ma miejsca, bo najczęściej mówimy o faktach, o konkretach (...) "Kalendarium...", oprócz warstwy edukacyjnej, informacyjnej, przypominającej o najważniejszych wydarzeniach, zawiera w sobie tę płaszczyznę emocjonalną. To jest opowieść o powstaniu przez pryzmat emocji, wspomnień. Przez pryzmat opowieści o przyjaźniach, straconych miłościach - wylicza.

- Uświadomiliśmy sobie, że szkoda tych ludzi pozbawiać emocji, opowiadać tylko o faktach. Nagrań było bardzo dużo. Z bohaterami "Kalendarium..." spędziliśmy godziny, wręcz się zaprzyjaźniliśmy. Pomyśleliśmy sobie, że warto zrobić coś, co przybliży te historie tym przyszłym pokoleniom, które już nie będą miały możliwości osobiście poznać tych ludzi - wyjaśnia Poźniak.

Zobacz serwis specjalny "Powstanie Warszawskie" >>>

Jak ocenia Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego, mimo iż na rynku dostępnych jest wiele książek traktujących o powstaniu, wciąż sporo tematów, wątków, problemów nie doczekało się opracowania. - Powstało wiele publikacji o walkach. Natomiast jeśli chcemy się dowiedzieć czegoś o tym, co się działo na zapleczu frontu, zdobyć informacje o ludziach, to tu pojawia się problem, bo opracowań jest niewiele. Dlatego w "Kalendarium..." staraliśmy się zawrzeć wszystkie aspekty powstania, nie tylko walki, ale też życie codzienne - tłumaczy.

Wydanie albumu zostało sfinansowane ze środków Fundacji PZU.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

kk, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Most63 - Powstanie Warszawskie w hasłach, o które nikt nie pytał

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 19:52
- Przeprowadzając wywiady z powstańcami, żołnierzami AK spotkaliśmy się ze zdziwieniem, że nie będziemy rozmawiali o wojnie i przelewie krwi, tylko sprawach bliższych sercu. Przyznali, że nikt ich przez te 70 lat nie chciał o to pytać - mówi w Jedynce Piotr Jasiński, współautor projektu Most63.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobaczyć Powstanie Warszawskie: zamknij oczy, włącz dźwięk, przenieś się w czasie

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 12:50
- Nie zawsze o powstaniu mówi się aż tak wiele, by można było dzień po dniu poznać to, co działo się na ulicach miasta w 1944 roku. Słuchaczom zaproponowaliśmy formę, która pozwala przenieść się do Warszawy z tego czasu - o dźwiękowym Kalendarium Powstania Warszawskiego opowiada w Jedynce Edyta Poźniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterki powstańczej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 09:25
Tuż przed 70. rocznicą Godziny "W" w księgarniach pojawi się monografia prezentująca losy 18 kobiet z Powstania Warszawskiego. Barbara Wachowicz opisuje ich pracę, naukę, walkę, harcerskie dni, marzenia, miłości i nadzieje.
rozwiń zwiń