Co dalej z ustawą suwakową? "Żadnemu z posłów PO nie jest ona na rękę"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 18:36
Parytety są niezbędne, by wyrównać szanse pań w polityce? Podczas Jedynkowej debaty przedstawicielki PiS i Twojego Ruchu: Izabela Kloc i Wanda Nowicka miały na ten temat przeciwstawne zdania.
Audio
  • Izabela Kloc i Wanda Nowicka dyskutowały o parytetach w polityce (Popołudnie z Jedynką)
Sejm RP
Sejm RPFoto: sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski

Izabela Kloc z PiS przekonywała, że parytety w polityce są zupełnie niepotrzebne, gdyż kobiety, które są zaangażowane społecznie, potrafią sobie doskonale radzić.   
- Jeśli kobieta ma być dowartościowana w ten sposób, że jest parytet czy kwota, to ja osobiście jestem przeciwnikiem, także PiS uważa, że mamy dużo doświadczonych pań, posłanek, które sobie poradziły bez względu na nie – przekonywała w "Popołudniu z Jedynką".
Wanda Nowicka, wicemarszałkini Sejmu, zwracała uwagę, że kobiety napotykają w polityce na wiele barier, przypominała o istnieniu "szklanego sufitu”. Jej zdaniem, jest wiele kobiet, które chcą się zaangażować politycznie, społecznie, ale nie mają na to szansy, bądź mają je o wiele mniejsze niż mężczyźni. Podkreślała, że jest to bardzo niesprawiedliwe, gdyż procentowo kobiety są lepiej wykształcone od mężczyzn. Dlatego parytety mają za zadanie "wyrównanie szans”.
- W UE kwestia ta jest traktowana niezwykle poważnie – oceniła Wanda Nowicka. – My musimy wzorować się na tych standardach, żeby dać kobietom realny wybór – dodała w radiowej Jedynce.
Ustawa suwakowa – to projekt nowelizacji kodeksu wyborczego, który zakłada, że na listach wyborczych nazwiska kobiet i mężczyzn miałyby być umieszczane naprzemiennie, a obowiązujące obecnie kwoty, co najmniej 35 proc. dla każdej z płci, utrzymane. Projekt ten trafił jednak do "zamrażarki sejmowej”.
Izabela Kloc uważa, że PO ma "spory problem z tym projektem” z powodu "burzenia się” posłów i posłanek, gdyż wywraca on do góry nogami listy wyborcze i miejsca, do których obecni posłowie byli przypisani. – Żadnemu z posłów PO ta ustawa nie jest dzisiaj na rękę – podkreśliła.
- Doszło najwyraźniej do sytuacji wewnętrznego konfliktu wokół tej ustawy i co więcej bardzo trudno się dowiedzieć, kiedy PO dogada się sama ze sobą, żeby nad tym projektem pracować. Ilekroć pytam, słyszę tylko: "my musimy się spotkać, porozmawiać itd.” – wspominała Wanda Nowicka.
Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!
pp/asz

Czytaj także

Unia Europejska stawia na parytety

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 13:41
Za siedem lat w radach nadzorczych firm giełdowych zatrudniających ponad 250 osób będzie musiało zasiadać co najmniej 40 proc. kobiet. Obecnie jest ich dwukrotnie mniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parytety. Czy w parlamencie powinno być więcej młodych ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 15:30
Ostatnio głośno było o parytetach w polityce i biznesie. O swoje miejsce w zarządach spółek i sejmowych ławach walczyły kobiety. Czy właśnie nadszedł czas, by w ten sposób pomóc młodym ludziom znaleźć pracę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą parytety dla kobiet w radach nadzorczych?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 08:08
Ministerstwo Gospodarki proponuje wprowadzenie parytetów dla kobiet przy wyborach do rad nadzorczych spółek. Na początek byłby to 30 procentowy udział pań we władzach firm.
rozwiń zwiń