Generał Koziej: wojna Rosji z Zachodem? Niczego nie można wykluczyć

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 16:35
- Władimir Putin balansuje na granicy ryzyka wojennego z Zachodem - mówił w radiowej Jedynce generał Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Audio
  • Generał Stanisław Koziej: wojna Rosji z Zachodem? Niczego nie można wykluczyć (Popołudnie z radiową Jedynką)
Gen. Stanisław Koziej
Gen. Stanisław KoziejFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny  >>>

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w wywiadzie dla CNN powiedział: "Działania Rosji na Ukrainie sprawiają, że Polska czuje się mniej bezpiecznie".

Tę opinię podziela generał Stanisław Koziej, który mówił w radiowej Jedynce, że w porównaniu z tym co działo się rok temu, sytuacja bezpieczeństwa w otoczeniu Polski pogorszyła się. - Rosja zademonstrowała agresywne zachowanie w stosunku do sąsiada, dużego sąsiada. Jeśli rzuca się na duże państwo jakim jest Ukraina, to już jest bardzo niebezpieczny sygnał - tłumaczył gość "Popołudnia z radiowa Jedynką".

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego stwierdził, że mało prawdopodobne jest to, że wybuchnie III wojna światowa, ale takiej sytuacji nie można wykluczyć. - Taka wojna niekoniecznie musi wybuchnąć w sposób świadomy, celowy, planowany. W każdej chwili sytuacja może się wymknąć spod kontroli. W tego typu kryzysie jest to możliwe - podkreślił Koziej.

>>>Zapis całej rozmowy

Generał dodał, że obecnie duże nagromadzenie broni technicznej powoduje, że "czasami to może samo zadziałać, jeżeli jest mocno podgrzewane przez panikę, napięcie, atmosferę konfrontacyjną".

Według szefa BBN, Władimir Putin balansuje na granicy ryzyka wojennego z Zachodem. - Trwa to już wiele miesięcy. Rosja stara się przy tym nie przekroczyć pewnego progu wojny klasycznie rozumianej i nie przekroczyć progu konsensusu w NATO i Unii Europejskiej tak, aby utrudnić Zachodowi podjęcie jakiejś kontrreakcji. Można powiedzieć, że rozgrywa to po mistrzowsku - zaznaczył gość radiowej Jedynki. - Sytuacja skomplikowała się dopiero w momencie zestrzelenia malezyjskiego samolotu - dodał generał.

Zestrzelenie malezyjskiego samolotu: serwis specjalny  >>>

Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadziła Kamila Terpiał-Szubartowicz.

mr/ag

Komentarze1
aby dodać komentarz
kaziuk2014-08-05 08:54 Zgłoś
Niech się dzieje wola z Nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba.

Czytaj także

"Przygotujemy nowe plany obronne NATO". Sojusz obawia się rosyjskiej agresji

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 20:50
- Uważam, że ambicją prezydenta Rosji jest ustanowienie pewnej strefy wpływów w sąsiedztwie. Będę nakłaniał państwa NATO, żeby zwiększały wydatki na obronność - deklaruje szef Paktu, Anders Fogh Rasmussen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Waszczykowski: jesteśmy członkiem NATO klasy B

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 08:00
- Gdyby obecnie doszło do incydentu na wschodniej granicy, wsparcie sojuszu możemy uzyskać za 3-4 miesiące. To za późno – mówił w Jedynce poseł PiS Witold Waszczykowski. Wskazywał na potrzebę stałej obecności wojsk Sojuszu i jego instalacji wojskowych na terenie Polski i w regionie Europy Środkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manewry Rosji przy granicy z Ukrainą. ”Sto samolotów, ćwiczenia rakietowe”

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 08:54
Armia poderwie do lotu maszyny różnych typów, w tym myśliwce i bombowce, zgrupowane między innymi na lotniskach na Kubaniu i w obwodzie rostowskim - w Krymsku i Morozowsku. Według MON Rosji ćwiczenia były planowane.
rozwiń zwiń