X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dorn: szczyt NATO powinien otworzyć drzwi do powstania w Polsce baz wojskowych Paktu

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 16:24
- Dla nas ważne jest, aby pojawiły się istotne siły NATO w Polsce - mówił w Jedynce Ludwik Dorn z sejmowej komisji obrony narodowej.
Audio
  • Poseł Ludwik Dorn o zbliżającym się szczycie NATO (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Ludwik Dorn, poseł niezrzeszony, członek sejmowej komisji obrony narodowej
Ludwik Dorn, poseł niezrzeszony, członek sejmowej komisji obrony narodowejFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Za dwa tygodnie w Newport odbędzie się szczyt NATO. Będzie to pierwsze spotkanie państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego od momentu wybuchu kryzysu na wschodzie Ukrainy. W związku z działaniami Rosji w tym rejonie, Warszawa domaga się wzmocnienia tak zwanej wschodniej flanki NATO. Chodzi zarówno o rozmieszczenie na tym terenie dodatkowej liczby wojsk Sojuszu, jak i sprzętu.

- Liczę na decyzję o rozbudowie na terenie naszego kraju infrastruktury, która mogłaby w razie potrzeby w szybkim czasie przyjąć wojska NATO oraz wzorowanego na Norwegii systemu magazynów sprzętu - mówi w najnowszym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" szef MON Tomasz Siemoniak.

Jego zdaniem, raczej nie należy się spodziewać decyzji o "stałej obecności wojsk NATO" w Polsce. Siemoniak uważa, że 4 września w Newport prawdopodobnie zapadnie decyzja o uruchomieniu cyklu ćwiczeń z udziałem wojsk poszczególnych państw Sojuszu w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Ludwik Dorn zwrócił uwagę, że decyzja w tej sprawie może okazać się kluczowa dla bezpieczeństwa Polski. - Jeżeli chodzi o ciągłą, rotacyjną obecność, to jest to pewien zabieg, który ma pozwolić na uniknięcie stwierdzenia, że mamy stałą obecność, czyli bazy. Istotne jest to, jak zostaną określone rodzaje sił wojsk, ich liczebność, intensywność i ciągłość rotacji w ramach tych ćwiczeń. Dla nas istotne jest to, by chociażby pod nazwą "rotacyjnej obecności" pojawiły się jednak istotne siły NATO w Polsce - tłumaczył gość "Popołudnia z Jedynką".

Według niego, raczej nie należy spodziewać się decyzji o powstaniu w Polsce baz NATO z kilku powodów. Chodzi między innymi o panujące w Niemczech silne przekonanie, że decyzja w tej sprawie mogłaby rozjuszyć Rosję. Pisał o tym niedawno niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Gazeta uznała, że rozlokowanie wojsk NATO na Litwie, w Łotwie i Estonii byłoby prowokacją wobec Rosji zaostrzającą konflikt w Europie Wschodniej.

Dorn twierdzi, że komentator gazety opisał jedynie pewne nastawienie i pewnego ducha, który dominuje u naszego zachodniego sąsiada. - Angela Merkel sprzeciwia się stałej obecności, czyli bazom NATO w tej części Europy - mówił. - Tam panuje nastawienie: nie drażnić niedźwiedzia, Rosję trzeba ugłaskiwać - dodał.

Gość Przemysława Szubartowicza uważa, że nie powinno to oznaczać bierności Warszawy i innych państw. - W Europie Wschodniej mamy wzrost napięcia, bo zbliżamy się do klasycznej wojny terytorialnej. Teraz to jest tak zwana wojna hybrydowa a co będzie dalej, to zobaczymy - powiedział.

W opinii przedstawiciela sejmowej komisji obrony narodowej, należy naciskać na Berlin w sprawie zmiany nastawienia. Jak mówił, być może dziś NATO nie będzie jeszcze gotowe na to, by w naszej części Europy stworzyć bazy. - Co można zrobić? - zastanawiał się poseł. - Można domagać się otwarcia drzwi do takiej decyzji. Rzecz polegałaby na stwierdzeniu w komunikacie końcowym, że z powodu działań Federacji Rosyjskiej bezpieczeństwo krajów NATO, zwłaszcza we wschodniej flance, uległo radykalnemu pogorszeniu - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

(asop, pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bazy NATO w Europie Wschodniej? "Byłaby to prowokacja wobec Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 09:37
- Nie ma w tej chwili żadnego powodu, by obawiać się ataku rosyjskiego na któryś z krajów NATO - pisze "Sueddeutsche Zeitung". Niemiecki dziennik stwierdza, że rozlokowanie wojsk NATO na Litwie, w Łotwie i Estonii byłoby prowokacją wobec Rosji zaostrzającą konflikt w Europie Wschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja zaczęła manewry przy polskiej granicy, w obwodzie kaliningradzkim. Ćwiczy desant

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 16:57
Na terenie graniczącym z Polską i Litwą, rozpoczęły się ćwiczenia Floty Bałtyckiej Rosji. Ich kulminacyjnym punktem będzie wysadzenie desantu z morza na poligonie "Chmielowka". W poniedziałek na tym obszarze zaczęły się ćwiczenia artyleryjskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Siwiec: nie twórzmy fetyszu z obecności NATO w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 08:22
- Zwiększenie liczebności wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego nie jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa - mówił w radiowej Jedynce Marek Siwiec z Twojego Ruchu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stałe bazy NATO w Polsce? Minister obrony narodowej zabrał głos

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 13:28
Sojusz nie chce drażnić Rosji. Na stałe wojsk paktu nad Wisłą nie będzie - zdecydują przywódcy za dwa tygodnie - pisze "Rzeczpospolita" i publikuje wywiad z Tomaszem Siemoniakiem.
rozwiń zwiń