Ekspert UW: Polska składa swoje interesy na ołtarzu konfliktu ukraińskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 16:32
- W polskiej polityce zagranicznej brakuje racjonalnego podejścia w trosce o własne interesy - mówił w Jedynce prof. Stanisław Bieleń z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW.
Audio
  • Prof. Stanisław Bieleń z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW o sposobach rozwiązania konfliktu na Ukrainie (Popołudnie z Jedynką)
Prof. Stanisław Bieleń z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego
Prof. Stanisław Bieleń z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu WarszawskiegoFoto: Wojciech Kusiński/PR

Zdaniem eksperta UW bardzo radykalne podejście Polski do konfliktu na Ukrainie może zaszkodzić kandydaturze premiera Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.

- Owa euforia, która towarzyszy dzisiejszym czy wczorajszym doniesieniom nie bierze pod uwagę pewnego sceptycyzmu jaki w Europie występuje, a nawet irytacji wśród pewnych zdroworozsądkowych kręgów europejskich - wyjaśnił prof. Stanisław Bieleń.

Mariupol czeka na atak Rosji. Zacięte walki w Donbasie [relacja] >>>

Jak dodał, irytacja dotyczy radykalizmu polskiej polityki wobec Rosji i tego, co się dzieje na Ukrainie. - Ten radykalizm w retoryce drażni rożnych odbiorców i nie jest skuteczny, bo eliminuje Polskę z różnych formatów jeśli chodzi o negocjacje - podkreślił ekspert. - Polska nie może wszystkich swoich interesów poświęcać na jednym ołtarzu konfliktu ukraińskiego - dodał.

Zdaniem profesora Bielenia wielu ludzi w Polsce nie zgadza się z urzędową interpretacją, że słuszna jest tylko wojownicza postawa wobec Wschodu. Jak podkreślił, wiele państw nie staje po żadnej ze stron konfliktu i poszukują kompromisu. Polsce jego zdaniem brakuje w tym zakresie racjonalizmu.

Prof. Bieleń uważa, że w polityce Zachodu wobec Rosji popełniono wiele błędów. - Zachód bagatelizował determinację Rosji. Obwiniamy Rosję o wiele rzeczy, których nie popełniła. Była okazja do dyplomacji olimpijskiej w Soczi. Nikt wtedy nie podjął z Putinem dialogu. Zachód oczekiwał, że Ukraińcy przeprowadzą spokojnie kolejną kolorową rewolucję - stwierdził ekspert.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Jak dodał, zlekceważono zupełnie głos ludności, która zamieszkuje wschodnią Ukrainę. - Nas właściwie nie obchodzi to, że giną ludzie, że rząd strzela do obywateli własnego państwa. To, że to są separatyści, rebelianci, terroryści, to są tylko retoryczne kwalifikacje. Ale to są autentyczni obywatele państwa ukraińskiego - mówił gość Jedynki.

Jego zdaniem jest to "haniebna wojna", a milczenie na temat ofiar jest niezgodne z liberalną doktryną praw człowiek. - Europa musi wrócić do stołu rokowań. Żadne sankcje nie rozwiążą tego problemu - uważa prof. Bieleń.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

>>>Zapis całej rozmowy

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

bk

Czytaj także

Tusk: problem ukraiński to problem bezpieczeństwa Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 12:06
- W kontekście Ukrainy nadal będziemy wpływać na politykę UE i NATO, by ta polityka była jak najbardziej zbliżona do polskich oczekiwań - powiedział w Sejmie szef rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińska armia wycofuje się z kolejnych miast na wschodzie kraju [relacja z 29 sierpnia 2014)]

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 23:59
Ukraina będzie dążyć do NATO - poinformował premier Arsenij Jaceniuk. Biały Dom na razie grozi Rosji sankcjami, ale wyklucza interwencję militarną. W Moskwie trwają negocjacje na temat dostaw gazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Ukrainy: dążymy do członkostwa w NATO i w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 13:30
Ukraina rezygnuje ze statusu państwa niezaangażowanego - poinformował premier Arsenij Jaceniuk. Oprócz tego ustalono, że celem polityki zagranicznej jest członkostwo w UE i Kijów nie będzie uczestniczyć w sojuszach na obszarze poradzkieckim, budowanych przez Kreml.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sikorski: jeśli to wygląda i zabija jak wojna, to jest to wojna

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 15:38
Mocne słowa Radosława Sikorskiego na temat sytuacji na Ukrainie. Minister Sikorski odpowiedział w ten sposób na Twitterze na wpis szefa szwedzkiej dyplomacji.
rozwiń zwiń