X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przemoc wobec kobiet. Konwencja RE dzieli polityków

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 20:01
Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej budzi wielkie emocje. Argumenty "za" i "przeciw" jej ratyfikacji prezentowali goście Jedynkowej "Debaty dnia".
Audio
  • Robert Kropiwnicki, Izabela Kloc, Paulina Piechna-Więckiewicz, Krystyna Iglicka, Mieczysław Kasprzak, Agnieszka Stupkiewicz-Turek o konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (Popołudnie z Jedynką)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski (archiwum)

Drugie czytanie projektu ustawy ratyfikującej Konwencję o przeciwdziałaniu przemocy było zaplanowane w czasie rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu. We wtorek okazało się jednak, że punkt ten nie znalazł się w harmonogramie obrad. Punkt został wycofany przez marszałek Sejmu Ewę Kopacz na wniosek klubu Prawo i Sprawiedliwość.

Robert Kropiwnicki mówił w radiowej Jedynce, że nie rozumie dlaczego Konwencja budzi tyle emocji. - Nie bardzo rozumiem głębokości tego sporu. Uważam, że przemoc jest zła w każdej formie. Ją trzeba potępiać i zwalczać. Jesteśmy w XXI wieku, w środku Europy i nie możemy dopuszczać do tego, żeby wracały zachowania, które były setki czy dziesiątki lat temu, gdzie rzeczywiście pozycja dominująca mężczyzny była taka wyraźna i z góry traktowała kobiety. Ten spór jest chybiony i niepotrzebny, bo on szkodzi sprawie, która jest ważna społecznie - zaznaczył polityk PO.

Izabela Kloc z Prawa i Sprawiedliwości tłumaczyła dlaczego jej partia sprzeciwia się ratyfikacji Konwencji. - Ja chcę tu zwrócić uwagę, że pod płaszczykiem tego bardzo nośnego tytułu Konwencji jest jednak ukryte drugie dno i wśród wielu stron tego dokumentu w istocie najistotniejsza jest kwestia gender. Ten dokument niczego nie wnosi, żadnych nowych rozwiązań do polskiego prawa w kwestii przemocy. Natomiast tylko i wyłącznie chodzi o podstępne przemycenie do polskiego prawa ideologii gender - przekonywała senator PiS.

Paulina Piechna-Więckiewicz z SLD podkreśliła, że Konwencja jest dodatkowym instrumentem do przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. - W Polsce jest jeszcze wielu mężczyzn, którzy myślą, że żona, partnerka - jest przedmiotem a nie podmiotem stosunków ich związku. To taki stereotyp i z taką postawą należy walczyć wszelkimi środkami - dodała.

Zdaniem profesor Krystyny Iglickiej z Polski Razem w  Polsce debata na temat Konwencji została sprowadzona do kwestii ideologicznych. - To niestety wynika głównie z braku wiedzy o co chodzi. Ta Konwencja została zaproponowana pod wpływem zderzenia kultur, zderzenia religii i nieradzenia sobie wielokulturowej Europy z kwestią kobiet pochodzących z innych kultur. (…) Europa próbuje nam zaaplikować rozwiązania, które niekoniecznie są adekwatne do polskiego problemu przemocy wobec kobiet i przemocy w rodzinie - zaznaczyła.

Mieczysław Kasprzak z PSL powiedział, że jego partia popiera szanowanie wszystkich na równych zasadach. - Ta dyskusja pokazuje nam, jak rozbieżne poglądy mamy w stosunku do tej Konwencji. Z jednej strony słyszymy o prawach kobiet, o tym, że mniej zarabiają, że są w trudnej sytuacji, że są często bite przez mężczyzn. Z drugiej strony widzimy ile ukrytych różnych rzeczy jest w tej Konwencji. Prawo, które mamy stosować powinno być jasne, czytelnie i przejrzyste - podkreślił.

- Nie jestem w stanie zrozumieć, co tak bardzo kontrowersyjnego jest w ogóle w tej Konwencji, ponieważ przemoc jest porostu faktem - mówiła w radiowej Jedynce Agnieszka Stupkiewicz-Turek z Twojego Ruchu. - Statystyki policyjne, niebieskie karta - mówią jednoznacznie, że ponad 92 proc. przemocy, to jest przemoc mężczyzn wobec kobiet. Nie widzę tutaj żadnego pomysłu na to, żeby ubrać to w jakąś ideologię. (…) Ta Konwencja ma na celu wyeliminowanie stereotypowych ról społecznych, czyli stereotypowego spojrzenia na kobietę i mężczyznę i ma na celu po prostu zaproponowanie pewnych narzędzi, które mają służyć ochronie ich praw - dodała.

Polska podpisała Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej w grudniu 2012 r. W kwietniu br. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przedłożenia do ratyfikacji Konwencji i przyjęła projekt odpowiedniej ustawy, które kończą rządowy etap prac. Teraz zgodę na ratyfikację w drodze ustawy wyrazić musi Sejm, na tej podstawie dokona jej prezydent.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(aj)

>>>Zapis całej debaty

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miller: Kościół znalazł nowego wroga, to gender

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 13:23
Gender to nie ideologia, gender to nauka, która powinna się rozwijać bez żadnych kagańców i bez żadnych prób ograniczenia - przekonywał szef SLD Leszek Miller.
rozwiń zwiń