Zapomniane warzywa sezonowe wracają na stoły

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 18:15
Skorzonera, topinambur, pasternak, jarmuż, brukiew - to tylko niektóre z warzyw używanych kiedyś w kuchni. Potem zostały zastąpione innymi, często importowanymi. - Teraz wracają do łask - mówi Anna Popek.
Audio
  • Do łask wracają zapomniane warzywa (Smaki zdrowia/Jedynka)
Brukiew
BrukiewFoto: Wikipedia CC 3.0/Seedambassadors

Pasternak na wiele lat przetrwał jedynie w powiedzeniu "figa z makiem z pasternakiem". Kiedyś to była bardzo popularna potrawa wigilijna - potem powiedzenie stało się synonimem oszustwa.
Starszym ludziom warzywa te kojarzą się z biedą. Młodzi o nich nie słyszeli. - Są przepyszne, tylko w tej chwili jest ich jeszcze mało. (…) Już teraz jednak w lepszych supermarketach lub sklepach sieciowych albo na bazarach można kupić pasternak czy jarmuż - mówi w radiowej Jedynce kucharz, prowadzący warsztaty kulinarne Jerzy Nogal.
Zachwala jarmuż, czyli kapustę z karbowanymi liśćmi. Jest zielona, bordowa lub czarna. Gość audycji "Smaki zdrowia" radzi, co można zrobić z jarmużu i podaje przepis na zupę z tego warzywa.
Rozmawiała Anna Popek.
(ag/mm)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zupa ze świeżych pomidorów - przysmak Toskanii

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 22:32
Toskańska zupa pomidorowa to coś, co można jeść na ciepło i na zimno, praktycznie w każdej postaci. Zupę pomidorową jedzą tam praktycznie wszyscy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smaczne połączenie: kurki, szpinak i makaron

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 11:39
Kurki to wdzięczny składnik wielu dań. Korzystając z tego, że trwa właśnie sezon na nie Anna Popek postanowiła poszukać dla słuchaczy Jedynki kulinarnych inspiracji z tym leśnym grzybem w roli głównej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kasze to prawdziwe bogactwo polskiej kuchni

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 15:01
Jerzy Nogal - kucharz i rolnik - miłośnik zdrowych smaków poleca jedzenie kaszy, a zwłaszcza kaszy gryczanej.
rozwiń zwiń