Co z tym euro? "Potrzeba debaty i ciężkiej pracy”

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 19:01
Uczestnicy debaty w radiowej Jedynce zgodzili się, że Polska powinna wstąpić do strefy euro. Eksperci przyznali, że proces ten powinien zostać poprzedzony rzetelną debatą.
Audio
  • Co z tym euro? "Potrzeba debaty i ciężkiej pracy” (Debata Jedynki)
Europejski Bank Centralny (zdjęcie ilustracyjne)
Europejski Bank Centralny (zdjęcie ilustracyjne)Foto: ecb.int

- Racją ma prezydent Bronisław Komorowski, że należy rozpocząć debatę w sprawie euro - powiedział Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Ekspert zwrócił uwagę, że Polska ma obowiązek przyjęcia euro zapisany w traktacie akcesyjnym. Dodał, że sam fakt przygotowania do przyjęcia euro jest korzystny dla Polski, bo wymaga większej konkurencyjności.

- Nowa premier w expose nie poda daty wstąpienia Polski do strefy euro, ale sam fakt rozpoczęcia debaty byłby właściwy. Pojawiły się hasła dotyczące utraty suwerenności i podwyżki cen, które są nieprawdziwe. Ważne, żeby odczarować pewne mity, które istnieją w kraju. Najszybszy możliwy termin przystąpienie do strefy euro to rok 2019 - powiedział.

Dr Bogusław Grabowski, prezes Skarbiec Holding zwrócił uwagę na fakt, ze Polacy opowiedzieli się już za przyjęciem euro przystępując do UE.

- Popieram apel prezydenta o debatę. Trzeba debatować, żeby wiedzieć, jakie warunki są niezbędne, żeby Polska dobrze funkcjonowała będąc w strefie euro - zauważył członek Rady Gospodarczej przy Premierze.

Według eksperta polska gospodarka za jakiś czas będzie przygotowana na wejście do strefy euro. - Myślę, że może do tego dojść w ciągu najbliższych 5-6 lat po zmianie konstytucji. Nie wyobrażam sobie żebyśmy wprowadzili kraj do strefy euro wbrew woli społeczeństwa - podkreślił.

Ireneusz Jabłoński, członek zarządu i ekspert Centrum im. Adama Smitha uważa, że należy prowadzić dyskusję w sprawie euro. Jednocześnie podkreślił, że europejska waluta jest projektem ideologicznym. - Strefa euro przeżywa obecnie kryzys, a bezpośrednią przyczyną kryzysu była nieodpowiedzialna polityka rządów, bo mogła być nieodpowiedzialna ze względu na posiadanie euro, które jest substytutem marki niemieckiej i jej wiarygodności. Jeżeli powiemy o wszystkich argumentach i ryzykach politycznych, to wówczas będziemy lepiej przygotowani do końcowej decyzji mimo zobowiązań traktatowych - powiedział.

Ekspert podkreślił, że siła naszej gospodarki nie będzie wynikała z wprowadzenia euro. - Musimy uporządkować gospodarkę, nadać jej właściwy dynamizm, a dopiero później zastanawiać się nad aktem politycznym, którym jest przystąpienie do strefy euro - powiedział.

Rozmawiał Krzysztof Rzyman.

to/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Złoty słabnie wobec wszystkich walut, najbardziej do dolara

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 20:05
Złoty słabnie coraz bardziej – wpływa na to perspektywa obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, przecena EUR/USD i słabe zachowanie walut emerging markets. Drożeją wszystkie waluty, a dolar zyskał najwięcej od 14 miesięcy – pisze w komentarzu Marcin Kiepas z firmy Admiral Markets.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perspektywa przyjęcia przez Polskę euro

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 15:36
Wraz ze zmianą rządu powrócił temat wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty. Aktualne decyzje dotyczące wejścia Polski do strefy euro, a także terminy prawdopodobnie znajdą się w exposé premier Ewy Kopacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska w strefie euro: gospodarczo jesteśmy prawie gotowi, ale politycznie to wciąż niemożliwe

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 21:10
W 2015 roku będziemy spełniali wszystkie kryteria konwergencji. Już dziś nie musimy się martwić o dwa z nich: poziom inflacji i stóp procentowych. A w przyszłym roku także o poziom deficytu i długu. Na drodze do przyjęcia wspólnej europejskiej waluty mogą jednak stanąć kwestie prawne, czyli brak konsensusu politycznego potrzebnego do zmiany konstytucji.
rozwiń zwiń