Jerzy Hoffman o Święcie Niepodległości: powiem za Słowackim, że "smutno mi Boże"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 19:37
- Nawet w takim dniu nie jesteśmy w stanie być razem. Zamiast tego polskimi ulicami znowu przeszło kilka pochodów - mówi w Jedynce wybitny reżyser.
Audio
  • Jerzy Hoffman o obchodach Święta Niepodległości, patriotyzmie, ostatnim 25-leciu w Polsce i konflikcie na Ukrainie (Popołudnie z Jedynką)
Jerzy Hoffman
Jerzy HoffmanFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Jerzy Hoffman przypomniał, że należy do tego odchodzącego pokolenia, które pamięta obchody Święta Niepodległości przed wojną, utratę niepodległości, zesłanie na Syberię oraz radość z widoku polskiej flagi po powrocie do ojczyzny.

Jak podkreśla reżyser, każdy ma prawo do własnych poglądów politycznych, ale Polska jest jedna. - Nie ma obiektywizmu, wszystko jest subiektywne. Choć dziś słowo "ojczyzna" próbuje się trochę traktować pół żartem, pół serio, bo patriotyzm zaczyna być uważany za coś wstydliwego, to jednak można mieć różne punkty widzenia, ale razem obchodzić dzień, w którym odzyskaliśmy niepodległość i oddawać honor tym, którzy za tę wolność zginęli - przekonuje gość Jedynki.

Dlaczego Jerzy Hoffman nie chce nakręcić filmu dokumentalnego o współczesnej Polsce, jak działa na niego widok kłócących się polityków, który z bohaterów jego filmów najbardziej przydałby się dziś Polsce, jak ocenia ostatnie 25 wolności i dlaczego konflikt na Ukrainie może mieć groźnie konsekwencje dla pokoju na świecie, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Audycja: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Mariusz Syta

Gość: Jerzy Hoffman

Data emisji: 11.11.2014

Godzina emisji: 15.00 - 19.00

pg/mm

Czytaj także

Jerzy Hoffman: jestem reżyserem szerokiego obrazu

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 16:00
Od 40 lat film "Potop" nie traci na popularności wśród widzów. Teraz ukazał się w skróconej i odnowionej wersji. - Na fakt sukcesu filmu mają wpływ talent autora książki, Henryka Sienkiewicza oraz wspaniałych aktorów - komentuje skromnie w Jedynce reżyser Jerzy Hoffman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Tazbir: dziś mamy patriotyzm żądaniowy, który musi być opłacany

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 17:00
- Patriotyzm XXI roku jest patriotyzmem wewnątrz roszczeniowym. Pod koniec wieku zmiana opcji etnicznych przestanie być czymś zasługującym na bezwarunkowe potępienie - mówi prof. Janusz Tazbir.
rozwiń zwiń