X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kłopoty z liczeniem głosów. Były prezes TK: boję się, że zawiódł system zamówień publicznych

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 17:10
Problem Państwowej Komisji Wyborczej z systemem informatycznym utrudnia podliczanie wyników wyborów samorządowych. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień mówił w radiowej Jedynce, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.
Audio
  • Jerzy Stępień o wyborach samorządowych (Popołudnie z Jedynką)
Jerzy Stępień
Jerzy StępieńFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że zmaga się z kłopotami z funkcjonowaniem systemu informatycznego zliczającego głosy. Komisja podała jedynie cząstkowe, nieoficjalne wyniki wyborów prezydentów w większych miastach. Nie podano wyników do rad powiatów oraz do sejmików wojewódzkich. Maciej Cetler z firmy, która obsługuje system informatyczny PKW, przekonywał na konferencji prasowej, że problemem są wydruki protokołów, a nie samo podliczanie głosów.

Jerzy Stępień mówił w "Popołudniu z radiową Jedynką", że sytuacja jest nieprzyjemna. - Coś jest nie w porządku tutaj. System informatyczny w bankach może działać normalnie, a jest dużo bardziej skomplikowany - zaznaczył. Były prezes TK uważa, że mogło dojść do błędów przy organizacji konkursu na dostawcę systemu, który używany jest przy wyborach samorządowych.

- Boję się, że zawiódł tutaj system zamówień publicznych, który wyłaniał podmiot, który przygotowywał te oprogramowanie - dodał. Gość radiowej Jedynki zwrócił uwagę, że do konkursu zgłosiła się tylko jedna firma. - Może trzeba było wcześniej ogłosić ten konkurs i stworzyć jakieś bardziej realistyczne warunki. Sytuacja jest zaskakująco nieprzyjemna - podkreślił.

Całą sprawą zajmie się Najwyższa Izba Kontroli. Kontrola NIK będzie dotyczyła prawidłowości wydawania środków z budżetu PKW na system informatyczny - powiedział IAR rzecznik Izby Paweł Biedziak. Audytorzy sprawdzą, czy pracownicy Krajowego Biura Wyborczego rzetelnie i zgodnie z prawem wydawali pieniądze na system. Do kontroli mają zostać powołani zewnętrzni eksperci informatyczni. Przygotowania do niej już się zaczynają, a jej wynik ma być znany w pierwszym kwartale 2015 roku.

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Gość: Jerzy Stępień (były prezes Trybunału Konstytucyjnego)

Data emisji: 17.11.2014

Godzina emisji: 15.30

aj/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Komentarze1
aby dodać komentarz
pons2014-11-17 19:41 Zgłoś
1. Każdy, kto zetknął się z systemem zamówień publicznych, dobrze wie, że nie jest to instrument optymalizujący przedsięwzięcia. Nie obowiązuje tu zasada "jakość za rozsądną cenę". Z automatu wygrywa ten, kto zaproponuje cenę najniższą. 2. Szyderczo dodam, że PKW zapewne do ostatniej chwili liczyła na serwery rosyjskie - więc z ogłoszeniem przetargu spóźnić się musiała.

Czytaj także

Nowe rozdanie polityczne w samorządach

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 13:55
- Mimo wygranej z PiS, szef klubu PO twierdzi, że jego partia i tak może utrzymać władzę w wielu sejmikach wojewódzkich. SLD zaś nie wyklucza swojej współpracy z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: oprogramowanie dla PKW nie powinno zostać wdrożone. Firma miała tylko trzy miesiące na przygotowanie systemu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 13:50
- Testy systemu powinny zakończyć się rok przed wyborami - mówi Grzegorz Marczak. Ekspert z serwisu antyweb.pl uważa, że oprogramowanie dla Państwowej Komisji Wyborczej nie powinno zostać wdrożone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory samorządowe 2014. Pełne wyniki najpóźniej we środę [relacja 17.11.2014]

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 19:38
Według PKW, najpóźniej za dwa dni poznamy składy nowych rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Tego dnia ostatecznie będzie też wiadomo, gdzie konieczna będzie druga tura.
rozwiń zwiń