Kłopoty z liczeniem głosów. Były prezes TK: boję się, że zawiódł system zamówień publicznych

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 17:10
Problem Państwowej Komisji Wyborczej z systemem informatycznym utrudnia podliczanie wyników wyborów samorządowych. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień mówił w radiowej Jedynce, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.
Audio
  • Jerzy Stępień o wyborach samorządowych (Popołudnie z Jedynką)
Jerzy Stępień
Jerzy StępieńFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że zmaga się z kłopotami z funkcjonowaniem systemu informatycznego zliczającego głosy. Komisja podała jedynie cząstkowe, nieoficjalne wyniki wyborów prezydentów w większych miastach. Nie podano wyników do rad powiatów oraz do sejmików wojewódzkich. Maciej Cetler z firmy, która obsługuje system informatyczny PKW, przekonywał na konferencji prasowej, że problemem są wydruki protokołów, a nie samo podliczanie głosów.

Jerzy Stępień mówił w "Popołudniu z radiową Jedynką", że sytuacja jest nieprzyjemna. - Coś jest nie w porządku tutaj. System informatyczny w bankach może działać normalnie, a jest dużo bardziej skomplikowany - zaznaczył. Były prezes TK uważa, że mogło dojść do błędów przy organizacji konkursu na dostawcę systemu, który używany jest przy wyborach samorządowych.

- Boję się, że zawiódł tutaj system zamówień publicznych, który wyłaniał podmiot, który przygotowywał te oprogramowanie - dodał. Gość radiowej Jedynki zwrócił uwagę, że do konkursu zgłosiła się tylko jedna firma. - Może trzeba było wcześniej ogłosić ten konkurs i stworzyć jakieś bardziej realistyczne warunki. Sytuacja jest zaskakująco nieprzyjemna - podkreślił.

Całą sprawą zajmie się Najwyższa Izba Kontroli. Kontrola NIK będzie dotyczyła prawidłowości wydawania środków z budżetu PKW na system informatyczny - powiedział IAR rzecznik Izby Paweł Biedziak. Audytorzy sprawdzą, czy pracownicy Krajowego Biura Wyborczego rzetelnie i zgodnie z prawem wydawali pieniądze na system. Do kontroli mają zostać powołani zewnętrzni eksperci informatyczni. Przygotowania do niej już się zaczynają, a jej wynik ma być znany w pierwszym kwartale 2015 roku.

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Gość: Jerzy Stępień (były prezes Trybunału Konstytucyjnego)

Data emisji: 17.11.2014

Godzina emisji: 15.30

aj/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Nowe rozdanie polityczne w samorządach

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 13:55
- Mimo wygranej z PiS, szef klubu PO twierdzi, że jego partia i tak może utrzymać władzę w wielu sejmikach wojewódzkich. SLD zaś nie wyklucza swojej współpracy z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: oprogramowanie dla PKW nie powinno zostać wdrożone. Firma miała tylko trzy miesiące na przygotowanie systemu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 13:50
- Testy systemu powinny zakończyć się rok przed wyborami - mówi Grzegorz Marczak. Ekspert z serwisu antyweb.pl uważa, że oprogramowanie dla Państwowej Komisji Wyborczej nie powinno zostać wdrożone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory samorządowe 2014. Pełne wyniki najpóźniej we środę [relacja 17.11.2014]

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 19:38
Według PKW, najpóźniej za dwa dni poznamy składy nowych rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Tego dnia ostatecznie będzie też wiadomo, gdzie konieczna będzie druga tura.
rozwiń zwiń