X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Politolodzy: te wybory były specyficzne. Nie wyciągajmy wniosków na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 19:47
Po każdych poważnych wyborach partie mają się nad czym zastanawiać. Ale eksperci przestrzegają, aby być ostrożnym w wyciąganiu wniosków. Bo każde wybory mają swoją specyfikę.
Audio
  • Prof. Jacek Raciborski i dr Robert Sobiech oceniają wyniki wyborów samorządowych (Popołudnie z radiową Jedynką)
Prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro podczas wspólnej konferencji z szefem Polski Razem Jarosławem Gowinem i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, w dzień po wygranych przez PiS wyborach samorządowych
Prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro podczas wspólnej konferencji z szefem Polski Razem Jarosławem Gowinem i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, w dzień po wygranych przez PiS wyborach samorządowychFoto: PAP/Jakub Kamiński

- Jeżeli PSL uzna, że odniósł historyczny sukces, bo ma 17 procent, czyli tyle ile cztery lata temu i wyciągnie z tego wniosek, że odniesie sukces w wyborach parlamentarnych, to będzie diagnoza mylna - mówi socjolog, prof. Jacek Raciborski. Zwraca uwagę, że minione lata to dla wsi czas niebywałej koniunktury związanej z funduszami europejskimi i wysokimi cenami na żywność. Ale obecnie warunki się zmieniają, a żywność gwałtownie tanieje. - W efekcie w krótkim czasie może zmienić się klimat na wsi. Dlatego wynik wyborów sprzed czterech lat może być nie do powtórzenia. Podobnie jest z SLD. - Wyraźnie widać kurczenie się elektoratu - ocenia. Zastanawia się, co się stało z elektoratem Janusza Palikota. Badania wskazuję, że teraz głosują na PiS.
Politolog dr Ryszard Sobiech podkreśla, że wybory pokazują, iż rosnące ostatnio w sondażach poparcie dla PO było krótkotrwałe. - Część komentatorów była pod wrażeniem niewielkiej przewagi w tych sondażach w ostatnich tygodniach, ale to był pewien wypadek przy pracy, albo premia za Donalda Tuska i Ewę Kopacz. Jednak to wszystko wróciło do stanu wyjściowego - mówi.

Odnotowuje, że dla PiS-u wynik wyborów jest bardzo ważny. Ósma z kolei porażka w wyborach postawiłaby liderów tej partii w bardzo poważnej sytuacji. Bo w potocznej opinii do PiS-u przylgnęła opinia, że nie umie wygrywać. Jednak - jego zdaniem - prezes PiS-u wie, że wynik wyborów samorządowych, to kruche podstawy do ewentualnej wygranej w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.
Dlaczego PiS, choć pewnie wygra te wybory, nie będzie rządził w województwach?
Goście radiowej Jedynki zastanawiają się też, co się stało z elektoratem SLD, który przed czterema laty np. w Warszawie miał dwukrotnie wyższe poparcie.

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z radiową Jedynką

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Goście: prof. Jacek Raciborski (socjolog UW) i  dr Robert Sobiech (socjolog, politolog UW)

Data emisji: 17.11.2014

Godzina emisji: 16.25

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory samorządowe 2014. Pełne wyniki najpóźniej we środę [relacja 17.11.2014]

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 19:38
Według PKW, najpóźniej za dwa dni poznamy składy nowych rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Tego dnia ostatecznie będzie też wiadomo, gdzie konieczna będzie druga tura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory na prezydentów miast. Zobacz, gdzie będzie II tura

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 17:57
W Białymstoku, Katowicach i Opolu odbędzie się druga tura wyborów - wynika z danych podanych przez PKW po obliczeniu danych ze 100 proc. protokołów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NIK skontroluje PKW. "To autonomiczna decyzja Izby"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 17:25
Najwyższa Izba Kontroli zapowiada kontrolę wydatkowania publicznych pieniędzy na system informatyczny Państwowej Komisji Wyborczej. - To autonomiczna deczyja Izby - komentuje szef PKW Stefan Jaworski.
rozwiń zwiń