Pakiet onkologiczny pomoże chorym? "To czyste science fiction"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 18:48
Goście "Debaty dnia" przyznali, że niektóre założenia pakietu onkologicznego są pozytywne, ale wprowadzenie ich jest praktycznie niemożliwe. Zwrócili uwagę na brak środków finansowych, personelu i sprzętu.
Audio
  • Pakiet onkologiczny pomoże chorym? "To czyste science fiction" (Popołudnie z Jedynką)
Pakiet onkologiczny pomoże chorym? To czyste science fiction
Foto: Glow Images/East News

Tomasz Latos (PiS) uważa, że wprowadzenie zmian dotyczących pacjentów onkologicznych się nie uda, ale w propozycjach resortu zdrowia dostrzega także plusy. Polityk zaliczył do nich możliwość wypisania recept na dłuższy okres oraz kwestie związane z dowożeniem pacjentów na radioterapię. Skąd jednak wziąć na to pieniądze? - To czyste science fiction. Pieniądze będą zabierane z innych dziedzin medycyny - przekonywał szef sejmowej komisji zdrowia.

Jacek Czerniak (SLD) uznał za pozytywne propozycje zniesienia limitów w leczeniu i diagnostyce onkologicznej. Przyznał, jednak, że nie ma na to dodatkowych pieniędzy. - Jeśli system ma sprawnie działać w ramach tego pakietu, to komuś będzie trzeba zabrać, żeby komuś dodać - zauważył.

Według Jakuba Banaszka (SP) pakiet onkologiczny wprowadzi dodatkowo zamieszanie biurokratyczne. - Karta diagnostyki leczenia składa się z 7 stron, które ktoś musi wypełnić i monitorować - podkreślił.

Pakiet onkologiczny ma wejść w życie od stycznia przyszłego roku. Zakłada zniesienie limitów w leczeniu raka oraz wzrost roli lekarzy POZ w wykrywaniu chorób nowotworowych i opiece nad pacjentami po leczeniu onkologicznym.

Chory z podejrzeniem nowotworu otrzyma kartę pacjenta onkologicznego, która będzie uprawniała do wizyt u specjalistów bez skierowania, a także szybkiej diagnostyki. Od momentu, gdy pacjent zostanie wpisany na listę oczekujących na konsultację specjalisty do postawienia diagnozy nie powinno minąć więcej niż 9 tygodni w 2015 roku, 8 tygodni w 2016 roku.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Gość: Tomasz Latos (PiS, szef sejmowej komisji zdrowia), Jacek Czerniak (SLD) i Jakub Banaszek (Sprawiedliwa Polska)

Data emisji: 2.12.2014

Godzina emisji: 16.30

to/asz

>>>Zapis całej debaty

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przełom w wykrywaniu raka? Naukowcy odkryli nowe markery

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 08:52
Kolejny naukowy krok w kierunku wczesnego wykrywania raka. Odkryte właśnie markery we krwi pacjentów mogą pomóc w stworzeniu nowego, skutecznego testu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Służba zdrowia przygotowana na pakiet onkologiczny?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 11:00
O pakiet onkologiczny i kolejkowy, który ma wejść w życie 1 stycznia 2015, zapytamy szefa NFZ Tadeusza Jędrzejczyka w "Sygnałach dnia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o pakiet onkologiczny. Neumann: najważniejsi są pacjenci

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 16:35
Pakiet onkologiczny jest propagandową próbą oszukania pacjentów - twierdzą lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego. Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann powiedział w "Popołudniu z jedynką", że jest zdziwiony tymi zarzutami, bo ministerstwo wielokrotnie rozmawiało na ten temat ze związkowcami.
rozwiń zwiń