Sport i ekonomia - czy Polskę stać na igrzyska i mundiale?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 18:54
- Mamy potencjał do organizowania dużych imprez sportowych, ale nie rzucajmy się od razy na największe wody, czyli igrzyska olimpijskie - uważa senator Jan Maria Jackowski.
Audio
  • ZIO w Krakowie pretekstem do większej debaty o kandydaturze Polski jako gospodarza wielkich imprez sportowych? (Popołudnie z Jedynką)
W listopadzie 2013 roku Polski Komitet Olimpijski zgłosił Kraków jako kandydata na gospodarza XIV zimowych igrzysk olimpijskich i XIII igrzysk paraolimpijskich w 2022 rok. Partnerem Krakowa w organizacji ZIO 2022 miała być Słowacja.
W listopadzie 2013 roku Polski Komitet Olimpijski zgłosił Kraków jako kandydata na gospodarza XIV zimowych igrzysk olimpijskich i XIII igrzysk paraolimpijskich w 2022 rok. Partnerem Krakowa w organizacji ZIO 2022 miała być Słowacja.Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Najwyższa Izba Kontroli bada jak gospodarowano środkami przeznaczonymi na ubieganie się Krakowa o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Kontrole trwają w krakowskim Magistracie oraz siedzibie komitetu konkursowego "Kraków 2022". NIK zamierza sprawdzić także dokumenty związane z igrzyskami w Ministerstwie Sportu.
W maju 2014 roku w lokalnym referendum krakowianie opowiedzieli się w 70 procentach przeciw igrzyskom. Po głosowaniu miejscy radni podjęli uchwałę wycofującą Kraków z walki o organizację igrzysk w 2022 roku, ale wcześniej wydano na nią ponad 11 milionów złotych.

O pomyśle organizacji ZIO w Krakowie oraz poniesionych w związku z tym kosztach rozmawiali podczas Jedynkowej debaty Justyna Drath - Kraków Przeciw Igrzyskom, senator Jan Maria Jackowski (PiS) oraz dziennikarz sportowy Polskiego Radia i działacz PKOl Henryk Urbaś.
***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska
Goście: Justyna Drath - inicjatywa Kraków Przeciw Igrzyskom i partia Zieloni, senator Jan Maria Jackowski (PiS) oraz dziennikarz sportowy Polskiego Radia i działacz PKOl Henryk Urbaś.
Data emisji: 29.12.2014
Godzina emisji: 16.25

(asz)

Czytaj także

Andrzej Biernat: ws. igrzysk wyszliśmy na nie do końca wiarygodnych partnerów

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 09:37
- Wycofując się ze starań o organizację igrzysk olimpijskich w Krakowie, wyszliśmy troszeczkę na takich niepoważnych partnerów - powiedział w Jedynce minister sportu i turystyki, Andrzej Biernat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister sportu: spór z Krakowem znajdzie swój finał w sądzie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 08:01
- Wykonujemy całą drogę administracyjną obciążając miasto Kraków zwrotem pieniędzy za aplikację w sprawie organizacji zimowych igrzysk olimpijskich. Jeśli to nie wystarczy, pójdziemy do sądu - mówił w radiowej Jedynce minister sportu Andrzej Biernat.
rozwiń zwiń