Politolodzy: coś złego dzieje się z polską demokracją

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 21:07
Duża liczba nieważnych głosów w ostatnich wyborach, pogarszające się wskaźniki zaufania społecznego i aktywności obywatelskiej. To napawa politologów niepokojem.
Audio
  • Czy z polską demokracją dzieje się coś złego? (Popołudnie z radiową Jedynką)
Politolodzy uważają, że najbardziej doniosłym w skutki wydarzeniem, w polskiej polityce w 2014 roku był wybór Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Nz premier Donald Tusk (L) spotkał się z protestującymi w Sejmie rodzicami i opiekunami niepełnosprawnych dzieci (marzec 2014)
Politolodzy uważają, że najbardziej doniosłym w skutki wydarzeniem, w polskiej polityce w 2014 roku był wybór Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. N/z premier Donald Tusk (L) spotkał się z protestującymi w Sejmie rodzicami i opiekunami niepełnosprawnych dzieci (marzec 2014)Foto: PAP/Paweł Supernak

Dobiega końca ostatni rok ćwierćwiecza odzyskania przez Polskę suwerenności. W ostatnich dwunastu miesiącach nie brak było wydarzeń, które skłaniały do zadumy nad kondycją polskiej demokracji.

Czy demokracja przedstawicielska przeżywa kryzys, czy tylko dostała zadyszki? A może coś niedobrego dzieje się z polską demokracją? Co było najbardziej znaczące w życiu politycznym Polski w kończącym się roku?
Uczestnicy debaty w radiowej Jedynce byli zgodni, że wydarzeniem, które najmocniej wpłynęło na polską politykę w mijającym roku, było objęcie przez Donalda Tuska funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej. Spowodowało to, że możliwa stała się wymiana przywództwa Platformy.
- Dało to PO możliwość odbudowy zaufania, choć nie wiadomo na jak długo - mówił dr Tomasz Żukowski, socjolog i politolog z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. Choć - jego zdaniem - efekt "miesiąca miodowego" dla premier Ewy Kopacz już się kończy.
Dr Filip Ilkowski z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego zwracał uwagę, że odejście Donalda Tuska na stanowisko w Brukseli bardziej ma znaczenie dla Unii Europejskiej niż dla Polski. - W obliczu tego, co dzieje się na Ukrainie, wybór niedawnego polskiego premiera miał pokazać, że Unia zwiera szeregi i demonstruje stanowczość w tych geopolitycznych sporach - podkreślił gość radiowej Jedynki.
Prof. Henryk Domański, socjolog z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, ocenił, że odejście Tuska było ucieczką przed konsekwencjami. - Mam na myśli wybory w przyszłym roku - precyzował socjolog. Przewidywał, że w 2015 roku Platforma Obywatelska, nawet jeżeli wygra kolejne wybory, to nie z taką przewagą jak w 2011 roku.
Uczestnicy debaty oceniali też minione 25-lecie i dyskutowali o podziałach w polskim społeczeństwie.
***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Prowadziła: Marek Mądrzejewski
Goście: Prof. Henryk Domański, socjolog z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, dr Tomasz Żukowski, socjolog i politolog z Instytutu Polityki Społecznej UW, dr Filip Ilkowski z Instytutu Nauk Politycznych UW
Data emisji: 30.12.2014
Godzina emisji: 16.25

(ag/jp)

>>>Zapis całej debaty

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Taśmy Tuska". Ktoś premierowi podkłada świnię?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 18:37
- Do tej pory nie było tego typu nagrań między ważnymi politykami tej samej partii - mówi w "Pulsie Trójki" politolog dr Kamil Kacperski z SWPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk: Unia Europejska musi dostrzec swoją siłę w relacjach z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 10:35
UE potrzebuje wspólnej strategii wobec Ukrainy i przede wszystkim wobec Rosji. Rosja jest naszym strategicznym problemem – mówił Donald Tusk, szef Rady Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Economist": Tusk poradził sobie na szczycie, ale prawdziwe próby dopiero przed nim

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 15:08
Brytyjski tygodnik podaje listę trudnych spraw, które będą wymagały wiele wysiłku od nowego szefa Rady Europejskiej. Jest wśród nich także sztandarowy projekt Donalda Tuska, czyli unia energetyczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentatorzy: wybór Tuska wydarzeniem 2014 roku

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 09:25
Najważniejszym wydarzeniem mijającego roku jest wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej - uznała większość respondentów sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Badanie to komentowali w radiowej Trójce publicyści Michał Krzymowski z "Newsweeka" oraz Łukasz Warzecha z tygodnika "wSieci".
rozwiń zwiń