Nadal połowa Polaków nie czyta książek

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 16:15
41,7 proc. przebadanych Polaków zadeklarowało, że w ciągu roku przeczytało przynajmniej jedną książkę. W 2013 roku taką deklarację złożyło nieco ponad 39 proc. ankietowanych.
Audio
  • Nadal połowa Polaków nie czyta książek (Popołudnie z Jedynką)
Ponad połowa Polaków w zeszłym roku nie przeczytała żadnej książki
Ponad połowa Polaków w zeszłym roku nie przeczytała żadnej książkiFoto: Glow Images/East News

- Badania czytelnictwa prowadzimy od ponad 20 lat w trybie dwuletnim. Od tego roku zaczniemy je prowadzić w trybie rocznym, dlatego że sprawa jest priorytetowa. Czytanie to jest tak naprawdę sprawdzanie naszych kompetencji jako społeczeństwa - czytanie w znakomity sposób sprawdza, jak my partycypujemy w kulturze, jaki mamy potencjał, jakie chęci. Osoby, które czytają książki chodzą do teatrów, kin, filharmonii - wyjaśnił dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.
- Czytelnictwo w Polsce spadało. Prace, które podjęliśmy przed kilkoma laty, zaczynają przynosić efekty (...) - podkreślił. Wskazał, że osoby w wieku 15-19 lat coraz częściej sięgają po książki (wzrost o 8 proc.). - To efekt akcji promujących czytelnictwo wśród młodych. Pokazujących, że czytanie jest modne, a nieczytanie jest obciachem - ocenił.
Wzrosła też grupa osób, które czytają siedem i więcej książek rocznie - z 11,3 do 11,5. - To dobry sygnał. Rośnie grupa osób, które czytają więcej - stwierdził Makowski. - Cieszy nas także wzrost - o ponad 10 proc. - grupy osób, które kupują książki. Zaczynamy budować własne księgozbiory. Niestety nie rozpoczęliśmy kupowania książek dla innych - aż 70 proc. Polaków twierdzi, że nie podarowało żadnej książki nikomu - dodał.
- Najmniej czytają osoby starsze, powyżej 60. roku życia. Są to osoby, które uczyły się przed erą komputerową, to nie technologia wyeliminowała ich ze zwyczaju czytelniczego, oni nigdy nie byli aktywni. W większości twierdzą, że nigdy nie czytali, albo że czytali tylko pod przymusem - przyznał gość radiowej Jedynki.
***
Tytuł audycji: Popołudnie z radiową Jedynką
Prowadził: Przemysław Szubartowicz
Goście: Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)
Data emisji: 22.01.2015
Godzina emisji: 15.31
kk/asz

Czytaj także

Przygoda z rękopisem. Przed tymi książkami należy klękać

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 11:04
- Opis rękopisu średniowiecznego jest najtrudniejszym zadaniem, jakie stoi przed badaczami dawnej książki - opowiada prof. Mieczysław Mejor, mediewista pracujący nad portalem manuscripta.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Szczygieł: dobry reporter swoje ja chowa do kieszeni

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 10:30
Napisanie dobrego reportażu to największe możliwe dziennikarskie wyzwanie. Mariusz Szczygieł w tej dziedzinie osiągnął prawdziwe mistrzostwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edyta Jungowska: nie byłam molem książkowym

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 19:49
- W dzieciństwie byłam zafascynowana postacią Pipi z powieści Astrid Lindgren. Na początku lat 70. była ona bardzo popularna w Polsce - mówi w Jedynce Edyta Jungowska.
rozwiń zwiń