Kronika Powstania Styczniowego dostępna na płytach

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 21:00
Przez cały 2013 rok - rok jubileuszowy, w którym minęło 150 lat od powstania styczniowego - na antenie Radiowej Jedynki nadawaliśmy dźwiękową historię tamtych wydarzeń.
Audio
  • Kronika Powstania Styczniowego dostępna na płytach (Popołudnie z Jedynka)
Powstańczy oddział - fragment okładki albumu Kronika Powstania Styczniowego
Powstańczy oddział - fragment okładki albumu "Kronika Powstania Styczniowego"Foto: Polskie Radio

W Kronice Powstania Styczniowego , złożonej z 68 audycji, autorzy cyklu Dorota Truszczak i Andrzej Sowa oddali głos wielkim dowódcom i szeregowym żołnierzom.

- Rozpoczynając pracę byliśmy przerażeni - wspomina dziennikarka Jedynki - ale nie ogromem pracy, tylko tym, czy wytrzymają to nasi słuchacze. Do tej pory w mediach nikt czegoś takiego nie zrobił - podkreśla.

/

Dorota Truszczak dodaje, że w każdym z odcinków wykorzystano wiedzę współczesnych historyków, archiwalne materiały radiowe oraz - co szczególnie ją cieszy - "wywiady" z uczestnikami styczniowych wydarzeń. - Mogłam rozmawiać i z Romualdem Trauguttem, i z Anną Pustowójtówną, i z Aleksandrem Wielopolskim. Nasi starsi słuchacze podkreślali, że przez tę unikatową formułę czuli jakby uczestniczyli w wydarzeniach, które działy się wczoraj - podkreśla.

 

Powstanie Styczniowe - serwis specjalny Polskiego Radia

Patronat nad cyklem radiowym objął prezydent Bronisław Komorowski, a całość ukazała się w postaci albumu płytowego. - Liczę na to, że zainteresuje się nim Ministerstwo Edukacji Narodowej i Kronika znajdzie się we wszystkich bibliotekach szkolnych - mówił 22 stycznia, w 152. rocznicę wybuchu powstania, Maciej Klimczak z Kancelarii Prezydenta.

- - -
Powstanie styczniowe, największy zryw niepodległościowy XIX wieku, rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej. Jak oceniają historycy, podczas powstania miało miejsce ponad tysiąc starć, a w siłach polskich uczestniczyło w sumie ok. 200 tys. osób.
HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>
Jego pierwszym przywódcą był Ludwik Mierosławski, który jednak po miesiącu utracił tę funkcję. Później dyktatorami powstania byli Marian Langiewicz i Romuald Traugutt, który stał się tragicznym symbolem zrywu. Aresztowany na skutek denuncjacji i więziony na Pawiaku został skazany przez rosyjski sąd wojskowy na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano na stokach Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 roku.
Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć ok. 700 osób. Na zesłanie skazano co najmniej 38 tys. osób.

***

Przygotowała: Ewa Syta
Data emisji: 22.01.2015
Godzina emisji: 15.00-19.00
Materiał został wyemitowany w audycji "Popołudnie z Jedynką".

(asz)

Czytaj także

Romuald Traugutt. Dyktator z misją

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 05:30
– Łączył ogromną religijność z poświęceniem dla ojczyzny. Taki obraz przywódcy powstania styczniowego przekazywali wszyscy jego współpracownicy – mówił historyk, prof. Andrzej Szwarc. 195 lat temu przyszedł na świat Romuald Traugutt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie styczniowe. Zwycięstwo ducha

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 05:55
- Wybuch powstania jest zawsze aktem desperacji, oznacza, że wyczerpano wszelkie inne możliwe środki walki politycznej o własny byt narodowy, a sytuacja, w której naród się znajduje, jest po prostu nieakceptowalna - mówi historyk prof. Michał Klimecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upadek. Ostatnia "Kronika Powstania Styczniowego" w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 15:02
Niewątpliwie do klęski powstania styczniowego przyczyniło się aresztowanie jego ostatniego dyktatora. Romuald Traugutt nie próbował zresztą ratować życia i w śledztwie nikogo nie wydał. Rosjanie stracili go 5 sierpnia 1864 roku.
rozwiń zwiń