X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

IPN opublikuje w tym roku listę ponad 5 tys. nazwisk zbrodniarzy z SS

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 16:34
Pion śledczy IPN umieścił na tej liście 9519 nazwisk. Ich ujawnienie ma m.in. cel edukacyjny, żeby "nie było mowy o polskich obozach śmierci" - mówi w radiowej Jedynce prokurator Waldemar Szwiec z Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu.
Audio
Brama obozowa Auschwitz fot. Wikimedia Commonsdp.
Brama obozowa Auschwitz fot. Wikimedia Commons/dp.

70. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau - zobacz serwis specjalny >>>

Śledztwo w sprawie hitlerowskich zbrodni w Auschwitz-Birkenau, prowadzone przez IPN, ma stać się "osią interdyscyplinarnego projektu, który pozwoli na zgromadzenie wiedzy na temat tej fabryki śmierci i poznanie mechanizmu zbrodni wojennych" - tłumaczy w audycji "Popołudnie z Jedynką” prokurator Waldemar Szwiec z Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu z krakowskiego oddziału IPN.

Jak tłumaczy, dzięki np. liście SS-manów "będzie możliwe wydanie publikacji, które będą mieć także charakter historyczny i edukacyjny".

Prokurator wyjaśnia, że obecna aktywność IPN jest uzasadniona także tym, że po wojnie państwu polskiemu udało się postawić przed sądem tylko 1800 zbrodniarzy wojennych. - To niewielka liczba, która wynika z tego, że wnioski ekstradycyjne były słabo umotywowane, przeprowadzone pobieżnie, nie zawierały koniecznych dowodów. W związku z tym, ta liczba mogła być o wiele większa - mówi Szwiec. Prokurator przypomina, że przed polskimi sądami, członkowie załogi KL Auschwitz byli sądzeni jedynie za przynależność do zbrodniczej formacji jaką była SS i otrzymywali relatywnie łagodne wyroki np. 3 lata więzienia.

Obchody w Auschwitz. "Tej zbrodni nie można zapomnieć" >>>

***

Tytuł audycji: Popołudnie z radiową Jedynką
Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska
Gość: Waldemar Szwiec, prokurator IPN
Data emisji: 27.01.2015
Godzina emisji: 15.30

iz/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. "Pamiętać i nigdy nie zapomnieć"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 23:24
Ocaleli z Holokaustu uczą nas jak walczyć z nietolerancją i nienawiścią na świecie - mówił w Krakowie amerykański reżyser Steven Spielberg. Artysta przyleciał do Polski na wtorkowe obchody 70. rocznicy wyzwolenia byłego obozu Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Joachim Gauck: nie ma niemieckiej tożsamości bez Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 12:11
Niemiecki Bundestag upamiętnił ofiary narodowego socjalizmu. W przemówieniu prezydent Niemiec Joachim Gauck powiedział, że utrzymanie pamięci o Holokauście jest zadaniem wszystkich Niemców, a niemiecka tożsamość nie istnieje bez Auschwitz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kard. Dziwisz: Auschwitz to symbol zła, brutalnej przemocy i pogardy wobec ludzi

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 15:39
Stanisław Dziwisz, krakowski metropolita w czasie mszy św. dla byłych więźniów Auschwitz - Birkenau podkreślał, że obóz stał się symbolem zagłady Żydów, Polaków i wszystkich innych uznanych za wrogów III Rzeszy.
rozwiń zwiń