Spor w rządzie o in vitro

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 20:58
Różne resorty mają różne zdania dotyczące projektu ustawy o in vitro. Spór jest m.in o to, czy procedura powinna obejmować jedynie małżeństwa.
Audio
  • Debata o in vitro (Popołudnie z radiową Jedynką)
Wprowadzenie procedury in vitro budzi spory nawet w łonie rządu
Wprowadzenie procedury in vitro budzi spory nawet w łonie rząduFoto: Glow Images/East News

Rządowy projekt regulujący kwestie związane z zapłodnieniem in vitro prawdopodobnie w marcu trafi do Sejmu - poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Według niej obecnie trwają ostatnie uzgodnienia ws. propozycji.
W czwartek projektem zajmował się Komitet Stały Rady Ministrów i zastrzeżenia do niego zgłosił m.in. wiceprzewodniczący Komitetu Michał Deskur.
Jego zdaniem procedura in vitro powinna być ograniczona wyłącznie dla małżeństw. W odpowiedzi wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki wskazał, że w przypadku procedur medycznych analizowane są wyłącznie te dane osób podlegających leczeniu, które dotyczą stanu ich zdrowia, w związku z czym "trudno jest znaleźć uzasadnienie dla ograniczania możliwości zastosowania procedury medycznie wspomaganej prokreacji wyłącznie do par małżeńskich". Z tej dyskusji wynika więc, że w łonie rządu są różnice dotyczące procedury in vitro.
Sprawa in vitro wróciła, bo media nagłośniły ubiegłoroczny przypadek błędu przy zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego, do którego doszło w Klinice Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
O metodzie in vitro dyskutowali przedstawiciele partii obecnych w parlamencie. Uczestnicy debaty w radiowej Jedynce nie doszli do zgody i każdy pozostał przy swoim stanowisku.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z radiową Jedynką
Prowadził:
Przemysław Szubartowicz
Goście: Andrzej Orzechowski (PO), Jan Dziedziczak (PiS), Paulina Piechna-Więckiewicz (SLD), Kazimiera Szczuka (TR), Andrzej Dąbrowski (SP), Halina Szymiec-Raczyńska (PSL)
Data emisji: 10.02.2015
Godzina emisji: 16.25

(ag/mc)

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Rzecznik Praw Obywatelskich o in vitro: potrzebne pilne regulacje kwestii genetycznych, by nie rodziły się dzieci trojga rodziców

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 13:08
Po ujawnionym we wtorek przypadku kobiety, która po zabiegu in vitro urodziła dziecko z nie swojej komórki jajowej Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdziła, że konieczne jest pilne uregulowanie kwestii genetycznych w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: ustawa o in vitro powinna wejść w życie w 2016 roku

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 16:28
Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia powiedział, że ustawa o in vitro powinna zostać przegłosowana jeszcze w tej kadencji. To oznaczałoby, że wejdzie w życie w 2016 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błąd przy zapłodnieniu in vitro w Policach. Będzie śledztwo

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 15:07
Prokuratura musi ponownie wszcząć śledztwo dotyczące pomyłki in vitro w szpitalu w Policach. Tak orzekł szczeciński sąd, uwzględniając zażalenie pokrzywdzonej rodziny.
rozwiń zwiń