Prof. Ewa Augustynowicz: szczepionki są bezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 15:27
- Wzrost liczby nieszczepionych dzieci w Polsce związany jest m.in z nieuzasadnionymi podejrzeniami rodziców co do bezpieczeństwa szczepionek - mówiła w Jedynce prof. Ewa Augustynowicz.
Audio
  • Prof. Ewa Augustynowicz: szczepionki są bezpieczne (Popołudnie z Jedynką)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Prof. Ewa Augustynowicz: szczepionki są bezpieczne

- Szczepionki utożsamiane są z tym, że w wyniku ich działania może dojść do jakiegoś objawu chorobowego. (…) Pod koniec lat 90. pojawiła się hipoteza łącząca podawanie tej szczepionki z występowaniem autyzmu. Teoria została szybko obalona, ale podchwyciły ją ruchy antyszczepionkowe - zauważyła.

Ostatnio dużo mówi się o zwiększonej liczbie zachorowań na odrę, co jest efektem "mody na nieszczepienie". Prof. Augustynowicz przekonywała także, że tzw. ospa party, czyli spotkania zdrowych dzieci z chorymi, są pomysłem zupełnie nietrafionym. - Narażając dziecko na przechorowanie ospy narażamy je na niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań. Największym niebezpieczeństwem jest to, że ospa i odra są obarczone bardzo wysokim ryzykiem występowaniem powikłań - podkreśliła.

Gość Jedynki powiedziała, że wszystkie szczepionki, które pojawiła się na rynku, są bezpieczne. - Przed rejestracją podlegają długoletnim badaniom klinicznym - zapewniła.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Gość: prof. Ewa Augustynowicz (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego)

Godz. emisji: 15.30

Data emisji: 26.02.2015

to/asz

Czytaj także

Czemu dzieci z zamożnych rodzin bywają nieszczepione?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 10:58
Według federalnego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) od 1 do 30 stycznia w całym kraju na odrę zachorowały już 102 osoby w 14 stanach. Fala zachorowań rozpoczęła się w parku rozrywki Disneyland w Kalifornii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krajowy konsultant ds. pediatrii: szczepionka przeciwko pneumokokom powinna być refundowana

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 09:14
Prof. Teresa Jackowska mówiła, że szczepienie dzieci przeciwko pneumokokom prowadzi do dużego spadku zachorowań m.in. na zapalenie płuc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowa Organizacja Zdrowia wzywa Europę do szczepienia dzieci przeciw odrze

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 14:58
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wzywa kraje europejskie i azjatyckie do znacznego zintensyfikowania akcji szczepień przeciwko odrze, aby doprowadzić do całkowitego wyeliminowania tej choroby.
rozwiń zwiń