Sześciolatek w szkole. Obowiązek czy prawo wyboru?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 16:20
- Rodzic powinien mieć wybór i jeśli zdecyduje, że chce wysłać swoje sześcioletnie dziecko do szkoły, to powinien mieć taką możliwość, ale tylko na podstawie oświadczenia woli, a nie obowiązkowo - mówi w radiowej Jedynce Karolina Elbanowska Prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.
Audio
  • Karolina Elbanowska - prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców o obowiązku szkolnym dla sześciolatków (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Wielu nauczycieli umiejętnościami odbiega od wyzwań dzisiejszej szkoły
Wielu nauczycieli umiejętnościami odbiega od wyzwań dzisiejszej szkołyFoto: Glow Images/East News

W środę w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty. Projekt zakłada powrót do rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego przez dziecko w wieku siedmiu lat, a obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego przez dziecko w wieku sześciu lat.

- Chcemy mieć wybór. Jeśli rodzic uznaje, że jego dziecko nie jest gotowe do podjęcia edukacji, albo szkoła w jego okolicy nie jest gotowa do przyjęcia dzieci młodszych, to chcemy żeby mógł powiedzieć, że jego dziecko pozostanie jeszcze przez rok w dobrej edukacji przedszkolnej - mówi w audycji "Popołudnie z radiową Jedynką" Elżbieta Elbanowska - jedna z pomysłodawczyń zmiany ustawy.

Gość Jedynki zauważa, że rodzice powinni sami decydować, ponieważ część szkół nie jest przygotowana do przyjęcia młodszych dzieci, a roczniki, które są teraz posyłane do klas pierwszych są najliczniejsze od kilkunastu lat dlatego "w szkołach zapowiada się gigantyczna kumulacja". - Już teraz, są ogromne problemy logistyczne, bo w tym roku do szkoły poszło ponad 550 tysięcy uczniów, a w przyszłym roku będzie to 650 tysięcy uczniów, czyli niemal dwa razy więcej niż trzy lata temu - mówi Elbanowska. Jej zdaniem, właśnie dlatego część dzieci będzie chodziła do szkoły na godzinę 14. - To jest standard trzeciego świata - oburza się prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.

Elbanowska sądzi, że "posyłanie całego rocznika sześciolatków do szkoły w sytuacji, kiedy dzieci urodzone pod koniec roku będą tak naprawdę pięciolatkami, odbije się niekorzystnie nie tylko na ich edukacji, ale także na zdrowiu.

******

Tytuł audycji: Popołudnie Jedynką
Prowadził: Marek Mądrzejewski
Gość: Karolina Elbanowska (prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców)
Data emisji
: 3.03.2015
Godzina emisji: 15.40

iz/ag

>>>Zapis całej rozmowy