Adam Bodnar: ustawa o uzgodnieniu płci niezwykle ważna

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 16:39
Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wyraził nadzieję, że ustawa o uzgodnieniu płci zostanie przyjęta jeszcze w tej kadencji Sejmu.
Audio
  • Adam Bodnar: ustawa o uzgodnieniu płci niezwykle ważna (Popołudnie z Jedynką)
Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw CzłowiekaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Bodnar mówiąc o ustawie o uzgodnieniu płci podkreślił, że jest ona niezwykle ważna z punktu widzenia praw człowieka. - Mamy szczególny moment, gdy parlamentarzystką jest osoba transpłciowa, Anna Grodzka, która postawiła sobie za cel polityczny, aby doprowadzić do uchwalenia tej ustawy - zauważył gość "Popołudnia z Jedynką".

Dodał, że debata na ten temat jest utrudniona, bo problem dotyczy niewielkiej liczby osób.

Adam Bodar podkreślił, że współczesne standardy praw człowieka przewidują, że nie można uzależniać dokonywania korekty płci od wcześniejszej operacji chirurgicznej. - Decydowanie, żeby ktoś pozbył się zewnętrznych narządów płciowych po to tylko, aby dostosować płeć metrykalną do do swojego stanu psychicznego, jest niezgodne ze standardami. Jak zauważył, procedowany projekt tego nie wymaga. - Ważne jest dokonanie badań, które potwierdzą, że faktycznie osoba, która twierdzi, iż czuje się kobietą czy mężczyzną w sytuacji, gdy jest w innym ciele, nie działa pod wpływem chwilowego kaprysu - powiedział.

Gość Jedynki zauważył, że rząd w sposób otwarty sprzeciwia się woli Kościoła katolickiego. Jak mówił, widać to m.in w działaniach dotyczących konwencji antyprzemocowej oraz ustawy o in vitro.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Kamila Terpiał-Szubartowicz

Gość: Adam Bodnar (Helsińska Fundacja Praw Człowieka)

Data emisji: 12.03.2015

Godzina emisji: 15.32

to/asz

Czytaj także

Konwencja przemocowa w Sejmie. Urszula Augustyn: naszym zadaniem jest chronić słabszych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 13:16
- Jestem przekonana, że ta konwencja ma dobre strony i nie ma powodu, dla którego powinnyśmy przeciwko niej głosować - mówi w audycji "Z kraju i ze świata" posłanka Platformy Obywatelskiej Urszula Augustyn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konwencja o zapobieganiu przemocy przyjęta. Małgorzata Fuszara: powinniśmy zachęcać inne kraje

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 09:15
- Wiele jest rozwiązań w konwencji "antyprzemocowej", które sprzyjają rodzinie - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania prof. Małgorzata Fuszara.
rozwiń zwiń