Narodowy Coaching, czyli jak rozwinąć skrzydła

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 16:20
Czym są kompetencje przyszłości? Jak je rozwijać, by osiągnąć sukces - na te pytania ma odpowiedzieć cykl debat organizowanych przez Kongres Obywatelski. - Wierzymy, że refleksje mogą zmieniać rzeczywistość - tłumaczy w radiowej Jedynce Piotr Zbieranek, wicedyrektor Kongresu.
Audio
  • Piotr Zbieranek, wicedyrektor Kongresu Obywatelskiego m.in. o cyklu debat organizowanych przez tę instytucję (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dawid Marcu/stocksnap.io/

Debaty pod hasłem "Kompetencje przyszłości – jak rozwinąć nasze skrzydła?”, odbędą się w 40 bibliotekach publicznych w całej Polsce. Zostaną zorganizowane w małych miejscowościach, takich jak Lubaczów, Pieszyce czy Stare Juchy, ale także w dużych ośrodkach – np. w Gdańsku. W rozmowach wezmą udział samorządowcy, dyrektorzy szkół, bibliotek, szefowie domów kultury, członkowie lokalnych organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy i media. Ich zadaniem będzie dyskusja o kompetencjach ważnych zarówno dla indywidualnych sukcesów, jak i rozwoju danej społeczność.

Jak wyjaśnia w "Popołudnie z Jedynką" Piotr Zbieranek, lokalne społeczności będą wspierane przez zewnętrznych moderatorówi. Pierwszym efektem dyskusji będzie sprawozdanie z lokalnej debaty, zawierające podsumowanie. - Potem Kongres, jako instytucja naukowa, postara się opracować wspólne wnioski. To one zostaną upowszechnione w mediach, także w Radiowej Jedynce, która jest patronem medialnym projektu - tłumaczy Zbieranek. Wnioski trafią także do Ministerstwa Edukacji Narodowej, które objęło debaty swoim patronatem.

Zdaniem gościa Jedynki, Polakom brakuje kompetencji społecznych takich jak empatia i umiejętność współpracy. Według niego, kuleją także kompetencje osobowe, np. brakuje nam poczucia własnej wartości. - My jako Kongres Obywatelski wierzymy w to, że refleksje mogą zmieniać rzeczywistość i można ją zmienić zaczynając od siebie. Żeby tak się stało, musimy najpierw pomyśleć, w która stronę się poruszać i jak zmiany wdrożyć. Po to są te debaty - podsumowuje Piotr Zbieranek.

***********

Tytuł audycji: Popołudnie Jedynką
Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska
Gość: Piotr Zbieranek z Kongresu Obywatelskiego
Data emisji
: 16.03.2015
Godzina emisji: 15.40

iz

Czytaj także

Polscy młodzi naukowcy jednymi z najlepszych w UE

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 16:21
- Naukowcowi do osiągnięcia sukcesu nie wystarczy talent, ale potrzebna jest przede wszystkich ciężka praca. Trzeba być też odpornym na to, że w tym zawodzie jest więcej porażek niż sukcesów - oceniał w "Popołudniu z radiową Jedynką" prof. Jan Madej, przewodniczący krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, szef Komitetu Organizacyjnego EUCYS (Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej 2014).
rozwiń zwiń