X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Maciej Lasek: nie ma żadnych wątpliwości, co do przyczyn katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 16:31
- Wojsko, jak każda organizacja hermetyczna, zhierarchizowana, bardzo trudno przyjmuje uwagi, że coś zrobiło źle lub że coś wymaga zmian. Natomiast oni przyjęli wszystko, co znalazło się w raporcie komisji Jerzego Millera, wiedząc, że to jest zgodne z prawdą - mówił Maciej Lasek.
Audio
  • Maciej Lasek: nie ma wątpliwości, co do przyczyn katastrofy (Popołudnie z Jedynką)
Wrak samolotu Tu-154M na miejscu katastrofy w Smoleńsku (zdjęcie archiwalne z 11 kwietnia 2010 roku)
Wrak samolotu Tu-154M na miejscu katastrofy w Smoleńsku (zdjęcie archiwalne z 11 kwietnia 2010 roku)Foto: PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV

Gościem "Popołudnia z Jedynką" był polski inżynier, specjalizujący się w mechanice lotu, doktor nauk technicznych, przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek, który od maja 2010 do lipca 2011 roku wchodził w skład Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego utworzonej do zbadania katastrofy Tu-154M w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010 roku.
Co trzeci Polak - według sondaży - wierzy w to, że w Smoleńsku doszło do zamachu. - W trakcie prac komisji Jerzego Millera my, jej członkowie, nie mogliśmy informować o prowadzonych przez nas czynnościach, ponieważ - zgodnie z prawem - badanie wypadku samolotu wojskowego, a takim był Tu-154M, jest niejawne. Po zakończeniu badania komisja została rozwiązana. Takie było wówczas prawo. Jednocześnie nie było ciała, które mogłoby się przeciwstawić tym narastającym teoriom spisowym głoszonym przez niektórych polityków. Nas to strasznie bolało, ale nie mieliśmy umocowania do tego, by móc wstać i powiedzieć: proszę państwa, to tak nie było - wyjaśnił Maciej Lasek.
Zobacz specjalny serwis poświęcony katastrofie smoleńskiej >>>
- By sięgnąć do dokumentów i zdjęć, na podstawie których powstał raport, musiał powstać zespół, którego ja jestem przewodniczącym, w celu tłumaczenia, jakie były przyczyny tej katastrofy. Stworzyliśmy stronę internetową, na której można sięgnąć do wszystkich materiałów, bardzo dokładnych zdjęć z miejsca wypadku. Raport komisji został stworzony przez specjalistów dla specjalistów. Być może z punktu widzenia opinii publicznej popełniliśmy błąd, bo daliśmy raport, który był bardzo hermetyczny, ale jesteśmy specjalistami od badania wypadków lotniczych a nie od PR - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.
Gość Jedynki podkreślił, że "nie ma żadnych wątpliwości w lotnictwie wojskowym, co do przyczyn katastrofy smoleńskiej", a wojsko przyjęło wszystkie uwagi i zalecenia, które zostały zamieszczone w raporcie Millera, "a nawet je rozszerzyło".
W raporcie Jerzego Millera wskazano na liczne nieprawidłowości po polskiej stronie oraz na odpowiedzialność rosyjskich kontrolerów i złe wyposażenie lotniska.
***
Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Prowadził: Marek Mądrzejewski
Gość: Maciej Lasek (przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych)
Data emisji: 10.04.2015
Godzina emisji: 15.31
kk/pg

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy wspominają ofiary tragedii w Smoleńsku. "Czas leczy rany, ale pustka zostaje na zawsze"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 13:00
Polska delegacja złożyła wieńce w Smoleńsku. W kraju pamięć ofiar uczciły władze państwowe, osobne obchody organizuje opozycja. O wyjaśnienie katastrofy apelował abp Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń