Baletnicy tak, a korespondentowi wojennemu nie. Dla kogo emerytura pomostowa?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 16:45
W załączniku do ustawy o emeryturach pomostowych jest 40 rodzajów prac o szczególnych warunkach i 24 o szczególnym charakterze, które uprawniają do ubiegania się o taką emeryturę.
Audio
  • Jakie są zasady korzystania z emerytury pomostowej? (Popołudnie z Jedynką)
Ewa Tomaszewska podkreśla, że bez dialogu społecznego trudno jest wypracować sprawiedliwe zasady dotyczące emerytur
Ewa Tomaszewska podkreśla, że bez dialogu społecznego trudno jest wypracować sprawiedliwe zasady dotyczące emeryturFoto: Wojciech Kusiński/PR

Rząd zadecydował we wtorek, że Państwowa Inspekcja Pracy będzie miała szersze uprawnienia dotyczące emerytur pomostowych. Nowe przepisy umożliwią PIP dokonywanie merytorycznej oceny prowadzonego przez pracodawcę wykazu stanowisk pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Ewa Tomaszewska, wiceprezes Stowarzyszenia Rynku Kapitałowego UNFE wyjaśniała w "Popołudniu z Jedynką", w jaki sposób wyłaniano zawody, których dotyczył będzie przywilej przejścia na emeryturę pomostową. Dlaczego takie same zasady dotyczą górnika i baletnicy? O tym mówił nasz gość.

Ekspertka wyjaśniała także, czego brakuje w Polsce, by stworzyć sprawiedliwe zasady emerytalne dla wszystkich. Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji.

***
Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Prowadził: Marek Mądrzejewski
Gość: Ewa Tomaszewska (wiceprezes Stowarzyszenia Rynku Kapitałowego UNFE)
Data emisji: 14.04.2015
Godzina emisji: 15.30
bk/pg

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego ubywa emerytów? To efekt ostatnich reform rządowych

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 11:30
Z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w kwietniu tego roku emerytury z ZUS otrzymywało 4,94 mln osób, czyli niemal dokładnie tyle, co ponad pięć lat temu w lutym 2009 r. - informuje "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świadczenie przedemerytalne: jakie warunki są niezbędne do jego uzyskania (cz. 1)

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 00:46
Warunki, których spełnienie uzasadnia przyznanie świadczenia przedemerytalnego, można sklasyfikować w dwóch grupach. Pierwsza z nich ‒ to warunki jednakowe dla wszystkich osób, które ubiegają się o świadczenie przedemerytalne. Druga ‒ to warunki szczególne, zindywidualizowane, uzależnione od stażu pracy, wieku, przyczyn rozwiązania stosunku pracy itd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świadczenie przedemerytalne: jakie warunki są niezbędne do jego uzyskania (cz. 2)

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 19:30
W poprzednim odcinku omówiliśmy część warunków jakie trzeba spełnić, by otrzymać prawo do świadczenia przedemerytalnego. W tym odcinku o tym, jak się o takie świadczenie starać.
rozwiń zwiń