"Janosikowe nie jest złem absolutnym"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 16:50
Ministerstwo Finansów kończy prace nad nowym systemem naliczania tzw. janosikowego. Mają one zapewnić zachowanie odpowiedniej proporcji dochodów, tak by nie była zachwiana możliwość realizacji ich zadań.
Audio
  • Radosław Fogiel (PiS), Piotr Zgorzelski (PSL) o zmianach w "janosikowym"
Budynek Sejmu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie
Budynek Sejmu przy ulicy Wiejskiej w WarszawieFoto: Piotr Drabik/Wikimedia Commons/CC

Sam solidaryzm przejawiający się w systemie subwencji na rzecz biedniejszych samorządów przez te zamożniejsze nie jest kwestionowany. Kwestionowana jest wysokość wsparcia. Najwięcej na rzecz biedniejszych regionów wpłaca województwo mazowieckie, które musi na ten cel zaciągać kredyty.

Piotr Zgorzelski przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego z PSL uważa, że nie można doprowadzać do takiej asymetrii. Jego zdaniem w Polsce budżet państwa powinien partycypować w wyrównywaniu różnic między regionami.

Radosław Fogiel radny sejmiku mazowieckiego z PiS podkreśla, że janosikowe nie do końca jest złem absolutnym, za jakie się je uważa. Jego zdaniem, nie należy tego systemu w całości obwiniać za problemy województwa mazowieckiego. Co jeszcze leży u podstaw problemów Mazowsza oraz na co wykorzystywane są pieniądze z janosikowego? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Gość: Radosław Fogiel (PiS), Piotr Zgorzelski (PSL)

Data emisji: 30.04.2015

Godz. emisji: 15.30

bk/tj

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MF: na ukończeniu prace nad nowym systemem Janosikowego

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 15:26
Ministerstwo Finansów kończy prace nad nowym systemem naliczania janosikowego - zapowiedziała w środę na posiedzeniu sejmowej komisji ds. kontroli państwowej wiceminister finansów Hanna Majszczyk
rozwiń zwiń