X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiceminister finansów: wątpliwości rozstrzygajmy na korzyść podatnika

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 16:30
- Są pewne techniczne problemy z uzgodnieniem technicznych zapisów. Co do samej idei, zawartej w propozycji prezydenta, jesteśmy za - mówił Janusz Cichoń.
Audio
  • Janusz Cichoń, wiceminister finansów, o projektach zmian w ordynacji podatkowej (Popołudnie z Jedynką)
Wiceminister finansów Janusz Cichoń
Wiceminister finansów Janusz CichońFoto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

Prezydent proponuje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej. Ma on na celu wprowadzenie zasady, że wszelkie wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść podatnika. Bronisław Komorowski zawarł tę zasadę w projekcie noweli Ordynacji podatkowej, który złożył w Sejmie w grudniu ubiegłego roku. Po pierwszym czytaniu w styczniu, trafił do komisji, potem do podkomisji. Prace nad projektem wciąż trwają – zdaniem prezydenta zbyt wolno. Zmian w systemie podatkowym miałoby też dotyczyć jedno z pytań referendum, które zaproponował prezydent Komorowski.

Ministerstwo pracuje nad nową ordynacją podatkową

Wiceminister finansów Janusz Cichoń tłumaczył, że trwają prace nad kluczowym projektem w sprawie nowej ordynacji podatkowej - ogólnych zasad prawa podatkowego. - Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy wykluwał się projekt prezydencki, powoływano komisję kodyfikacyjną prawa podatkowego - powiedział Janusz Cichoń. - Po raz pierwszy w polskiej historii pisaniem prawa podatkowego zajmują się niezależni eksperci, komisja kodyfikacyjna ... - mówił gość Jedynki.

Wybory prezydenckie 2015 - czytaj więcej >>>

Co zakłada projekt prezydencki?

W prezydenckim projekcie zaproponowano, by w przypadku wybranych i nadużywanych przesłanek zawieszenia oraz przerwania biegu przedawnienia ograniczyć sumę okresów przerw i zawieszeń do 3 lat. W efekcie zobowiązania podatkowe przedawnią się nie później niż po 8 latach, co ma zwiększyć pewność obrotu gospodarczego. Zniesiona ma być też możliwość nieprzedawniania się zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką (na nieruchomości) lub zastawem skarbowym (na ruchomościach).

Nad prezydenckim projektem zmiany Ordynacji pracuje sejmowa podkomisja ds. monitorowania systemu podatkowego. Na początku kwietnia sejmowa komisja finansów, zgodnie z sugestią MF, wystąpiła do marszałka Sejmu, by zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o wykładnię wyroku z października 2013 r. Trybunał uznał w nim za sprzeczne z konstytucją to, by zobowiązania podatnika w ogóle się nie przedawniały.

Jak podkreśliła szefowa sejmowej komisji finansów Krystyna Skowrońska, zapytanie do TK nie dotyczy kwestii in dubio pro tributario (czyli rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatnika), lecz przedawnienia. Wcześniej Skowrońska deklarowała, że mimo inicjatywy zwrócenia się do Trybunału, prace nad prezydenckim projektem trwają

Prezydent rozpisał referendum. Ma się odbyć 6 września

Prezydent podpisał w środę wniosek o zarządzenie referendum, dotyczącego między innymi jednomandatowych okręgów wyborczych. Odbyłoby się ono 6 września. Bronisław Komorowski powiedział dziennikarzom, że tematem referendum będzie wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych, zmiana systemu finansowania partii politycznych i wprowadzenie zasady interpretacji przepisów podatkowych na korzyść obywatela. Prezydent podkreślił, że jest to jedna z najważniejszych spraw dla działania państwa.

Zgodnie z prawem, prezydent skierował wniosek w sprawie referendum do marszałka Senatu. Decyzję o rozpisaniu powszechnego głosowania podejmą senatorowie.

Komorowski powiedział dziennikarzom, że referendum nie przesądzi o wprowadzeniu jednomandatowych okręgów wyborczych. Pokaże jednak stanowisko społeczeństwa w tej sprawie, a decyzję podejmie parlament.

***

Co może czekać podatnika? Kiedy spodziewać się zmian? Czy jest spór między prezydentem a ministrem finansów? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Prowadził: Marek Mądrzejewski
Gość: wiceminister finansów Janusz Cichoń
Data emisji
: 13.05.2015
Godzina emisji: 15.32

***

agkm

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Referendum ws. podatków? "To nie ma sensu, znamy odpowiedź"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 12:26
Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział ogłoszenie ogólnopolskiego referendum dotyczącego jednomandatowych okręgów wyborczych, a także zmian systemu finansowania partii politycznych z budżetu państwa i zmian w systemie podatkowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Szczurek: system podatkowy musi być prosty

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 07:57
Minister finansów unika deklaracji w sprawie kwoty wolnej od podatku. Temat ten poruszany był w kampanii wyborczej między innymi przez Andrzeja Dudę, kandydata PiS. Minister Mateusz Szczurek podkreślił, że jego resort nie jest w stanie dziś ocenić, na co stać państwo w kwestii podatków.
rozwiń zwiń