Prezes Polskiego Radia: powinniśmy być liderami na rynku medialnym

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 17:37
W środę 20.05 rozpoczęło się 21. Zgromadzenie Euroradia, które jest częścią Europejskiej Unii Nadawców (European Broadcasting Union - EBU). W Warszawie pojawili się przedstawiciele radiofonii z całej Europy.
Audio
  • Uczestnicy Zgromadzenia Euroradia o przyszłości mediów publicznych (Popołudnie z radiową Jedynką)
Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski
Prezes Polskiego Radia Andrzej SiezieniewskiFoto: PAP/Rafał Guz

Zgromadzonych powitał prezes Polskiego Radia. Andrzej Siezieniewski przypomniał, że Polskie Radio w tym roku obchodzi swoje 90-lecie i jest to dobry moment, aby porozmawiać zarówno o przyszłości radia, jak i mediów w ogóle.

- Obserwujemy zmiany, jakie toczą się w mediach publicznych na świecie i jesteśmy przekonani, że powinniśmy być liderami na rynku medialnym, nie tylko ze względu na program, ale także pod względem technologicznym - podkreślił.
Zobacz serwis specjalny: 90-lecie Polskiego Radia
Według dyrektor generalnej EBU Ingrid Deltenre, choć media publiczne mierzą się dziś z wieloma wyzwaniami, mają też wciąż wielki potencjał. Z materiału Adriana Bąka dowiesz się, jakie są to wyzwania.

Dyrektor szwedzkiego radia Cilla Benko stwierdziła, że w związku ze zmieniającym się krajobrazem medialnym i rozwojem technologii radio musi bardziej wsłuchać się w potrzeby odbiorców, m.in. popularyzować swoją ofertę w internecie.

Liczba młodych słuchaczy wciąż spada, dlatego niezwykle ważnym zadaniem jest przyciągnięcie do radia właśnie tej grupy społecznej. O tym, w jaki sposób można to zrobić mówił podczas konferencji Peter Fohrwikl z niemieckiego ARD. Dowiesz się tego również z audycji.
W trakcie spotkania dyskutowano także o cyfryzacji mediów. Kraje takie jak Norwegia, Szwajcaria czy Wielka Brytania planują wyłączyć nadawanie w systemie FM i całkowicie przejść na nadawanie DAB. W Polsce już ponad połowa mieszkańców jest w zasięgu nadawania radia cyfrowego.
Zobacz serwis specjalny: Radio Cyfrowe DAB+
Europejska Unia Nadawców skupia publiczne stacje radiowe i telewizyjne w 56 krajach. Polskie Radio jest członkiem EBU od 22 lat.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Materiał: Adrian Bąk

Data emisji: 20.05.2015

Godzina emisji: 16.18
kk/ag

Czytaj także

Szef Komitetu Euroradia: przyszłość to internet

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 07:00
- Zgodzę się, że jeśli radio nie będzie się zmieniać, to mamy problem. Wystarczy jednak, że połączymy radio z internetem, a otrzymamy bardzo silne medium - mówi Graham Ellis.
rozwiń zwiń