Polska szkoła zapewnia równe szanse wszystkim uczniom?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 17:35
W Polsce pogłębia się zróżnicowanie materialne, które często powiązane jest z regionem zamieszkania. Wyrównywanie szans to jedno z najpoważniejszych zadań, jakie stoją przed polską edukacją. Co się już udało zrobić w tej sferze?
Audio
  • Tadeusz Sławecki, sekretarz stanu w MEN o szkole równych szans (Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Uczeń szkoły wiejskiej nie musi być uczniem skazanym na gorszą szansę - stwierdził w Jedynce Tadeusz Sławecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Zaznaczył, że otoczenie takiej szkoły to najlepsze laboratorium do nauczania przyrody - czego nie mają placówki w miastach.

Gość "Popołudnia z Jedyną" podkreślił, że szansą dla szkół poza miastem jest też cyfryzacja. Przekonywał, że dużo zrobiono w kwestii edukacji językowej. Przypomniał także, że MEN ustala tylko podstawę programową, a za program wychowawczy odpowiada konkretna placówka i jest to pole do popisu dla szkół.

Sławecki powiedział, że marzyłby mu się taki system dla uczniów szczególnie uzdolnionych jak w USA. Pozytywnie odniósł się do inicjatyw uczelni wyższych, które organizują "Politechniki Dziecięce", wskazał na potrzebę otwierania w Polsce kolejnych placówek na wzór stołecznego Centrum Nauki Kopernik.

Gość poruszył też temat wspólnego programu MEN i policji "PaT".

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Gość: Tadeusz Sławecki (sekretarz stanu w MEN)

Data emisji: 01.06.2015

Godzina emisji: 15.44

fc/kk

>>>Zapis całej rozmowy