Celnicy włączeni do systemu emerytalnego "mundurówek"?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 16:12
W piątek trafi do Sejmu projekt ustawy, który ma włączyć celników do systemu emerytalnego służb mundurowych. Jak mówił w Jedynce przewodniczący związku zawodowego Celnicy.PL Sławomir Siwy pod tą inicjatywą zebrano 200 tys. podpisów.
Audio
  • Sławomir Siwy, przewodniczący związku zawodowego Celnicy.PL o propozycji objęcia celników "mundurówkami" (Popołudnie z Jedynką)
Sławomir Siwy
Sławomir SiwyFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Obecnie jest tak, że celnicy mają pracować do 67. roku życia. Żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze pozostałych formacji mundurowych nabywają uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby. W marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej wobec innych służb mundurowych jest arbitralne i dyskryminujące. 

Tymczasem - jak wynika z danych - służba celna generuje do budżetu państwa 1/3 wpływów. W ubiegłym roku było to 87 mld złotych. - Ta kura znosząca złote jaja w wielkości jednej dużej wojewódzkiej komendy policji może przysparzać do budżetu państwa jeszcze kilkanaście miliardów złotych. Mamy na to pomysły - przekonywał Sławomir Siwy.

Według niego, projekt ustawy, jaki w piątek zostanie złożony w Sejmie jest zaledwie pierwszym krokiem, który ma naprawić obecną sytuację. Szef związku zawodowego Celnicy.PL liczy, że celnicy znajdą partnera w rządzie.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Gość: Sławomir Siwy (przewodniczący związku zawodowego Celnicy.PL)

Data emisji: 27.08.2015

Godzina emisji: 15.32

asop/pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Kilka tys. związkowców "mundurówki" pikietowało przed kancelarią premiera

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 13:22
Kilka tysięcy związkowców służb mundurowych pikietowało w czwartek przed kancelarią premiera. Domagali się m.in. podwyżek i waloryzacji płac oraz nowej ustawy modernizacyjnej. MSW zapewnia, że funkcjonariusze i pracownicy cywilni dostaną podwyżki od stycznia 2016 r.
rozwiń zwiń