Grzegorz Kołodko: trzeba sprzyjać większym rodzinom

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 16:55
- Nie będzie wtedy wymogu ekonomicznego importowania siły roboczej - powiedział w "Popołudniu z Jedynką" prof. Grzegorz Kołodko.
Audio
  • Grzegorz Kołodko o ekonomicznych konsekwencjach masowego napływu imigrantów do Europy (Popołudnie z radiową Jedynką)
Grzegorz Kołodko
Grzegorz KołodkoFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Unia Europejska prowadzi kolejne rozmowy na temat uchodźców. Donald Tusk ostrzega, że na wiosnę musimy być przygotowani na nową falę uchodźców. Czy finansowo i gospodarczo będzie to obciążenie dla Europy? Jak poradzi sobie z tym rynek pracy? 

- To nie jest problem, który ma łatwe rozwiązanie i nie można go analizować w ujęciu krótkookresowym. Jest to sprawa strategiczna, ona ma wymiar kulturowy i cywilizacyjny - powiedział Grzegorz Kołodko. Przypomniał, że w swojej książce "Dokąd zmierza świat" przewidział wielką wędrówkę ludów.

Czytaj także:
samolot 1200.jpg
GUS: coraz więcej Polaków wyjeżdża z Polski za pracą

Gość zaznaczył, że w krótkim okresie napływ "przychodźców" z pewnością jest obciążeniem, ale w dłuższej to zabezpieczenie rynku siły roboczej i tym, między innymi, kierowali się Niemcy.  

Przypomniał, że w Polsce umiera więcej ludzi niż się rodzi i może zabraknąć rąk do pracy. Dodał, że jeśli nie odwróci się tendencji, trzeba będzie dopuścić pracowników z zewnątrz. - Trzeba sprzyjać większym rodzinom 2+2, 2+3, wtedy nie będzie wymogu ekonomicznego importowania siły roboczej - powiedział Grzegorz Kołodko. Podkreślił przy tym, że ludzie nie są towarami - mają swoje wartości, nawyki, kultury, które nie wszystkim się podobają.

Gość Jedynki odniósł się też do ekonomicznych propozycji polityków w kampanii wyborczej. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi: Przemysław Szubartowicz

Gość: Grzegorz Kołodko (ekonomista, były wicepremier i minister finansów, wykładowca akademicki)

Data emisji: 15.10.2015 

Godzina emisji: 15.30

fc/ag

Czytaj także

Czy UE poradzi sobie z kryzysem imigracyjnym? "Europie brakuje biznes planu"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 13:09
- Unia Europejska nie ma wyjścia. Jeśli zaprosiliśmy gości to musimy coś z nimi zrobić - mówił w radiowej Jedynce prof. Krzysztof Opolski z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mocne słowa o imigrantach. Prezes PiS: rząd Polski ma przede wszystkim chronić interes własnego społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 17:27
Jarosław Kaczyński powołuje się na rozporządzenie ministra zdrowia i wskazuje, że na podstawie tego dokumentu można odmówić imigrantom wjazdu do kraju.
rozwiń zwiń