Dr Ilkowski: nacjonalizm próbuje podnieść głowę

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 16:29
- Mamy okropną kampanię strachu i zaszczuwania ludzi, którzy uciekają przed wojną. To jest to, czemu staramy się położyć tamę – mówi dr Filip Ilkowski, współorganizator marszów antyfaszystowskich.
Audio
  • Marsz antyfaszystowski kontra "marsz nienawiści"? (Popołudnie z Jedynką/Jedynka)
dr Filip Ilkowski
dr Filip Ilkowski Foto: Wojciech Kusiński PR

W tym roku marsz odbył się 7 listopada pod hasłem "Solidarność zamiast nacjonalizmu”. "Nacjonalizm zawsze opierał się na wrogości do wszystkiego co nowe i inne. Ksenofobia, homofobia, islamofobia, rasizm czy antysemityzm od zawsze były podstawą ideologii, która jest niczym innym, jak niezdrowym i fanatycznym umiłowaniem swojego kraju” – napisali na Facebooku organizatorzy manifestacji.

Dr Filip Ilkowski zauważa, że w Polsce pojawiła się "gleba, na której wyrastają jeszcze bardziej skrajne ruchy, dochodzi do pobić i zastraszania ludzi”. Sprzyja temu "język, który był językiem skrajnej prawicy i środowisk faszystowskich, a teraz coraz bardziej staje się językiem oficjalnej prawicy". - Wiele osób ma dość tej atmosfery i chce coś z tym zrobić – dodaje gość Jedynki.

Ilkowski wypowiada się także o Marszu Niepodległości zaplanowanym na 11 listopada nazywając go "marszem nienawiści”.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Gość: dr Filip Ilkowski (Instytut Nauk Politycznych UW)

Data emisji: 10.11.2015

Godzina emisji:
15.32

iz/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik Praw Obywatelskich: jesteśmy takimi samymi ludźmi, jak uchodźcy

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 16:30
Naszym obowiązkiem jest działać w duchu solidarności, ale też myśleć praktycznie o tym, jak przygotować się do spotkania z uchodźcami – o tym mówił gość "Popołudnia z radiową Jedynką" Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar.
rozwiń zwiń