X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Abp Stanisław Gądecki: list biskupów z 1965 roku był przełomowy

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 16:44
Mija 50 lat od słynnego orędzia biskupów polskich do niemieckich. Relacja między Polakami i Niemcami zaczęły się od tego czasu inaczej układać. Ostatecznie doprowadzono do zaakceptowania granic na Odrze i Nysie - mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Audio
  • Abp Stanisław Gądecki o liście biskupów polskich do niemieckich (Popołudnie z Jedynką)
W przeddzień 50. rocznicy wysłania listu biskupów polskich do niemieckich, podczas  konferencji List, który odmienił oblicze Europy na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zaprezentowano oryginał listu biskupów niemiecki. Był on odpowiedzią na apel biskupów polskich do niemieckich wysłany z Rzymu 18 listopada 1965 roku
W przeddzień 50. rocznicy wysłania listu biskupów polskich do niemieckich, podczas konferencji "List, który odmienił oblicze Europy" na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zaprezentowano oryginał listu biskupów niemiecki. Był on odpowiedzią na apel biskupów polskich do niemieckich wysłany z Rzymu 18 listopada 1965 rokuFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

W liście z 18 listopada 1965 roku padły historyczne słowa: "przebaczamy i prosimy o wybaczenie". Został on wręczony niemieckim hierarchom podczas Soboru Watykańskiego II. Był pierwszą po wojnie inicjatywą, zmierzającą do pojednania pomiędzy Polakami i Niemcami. Orędzie podpisało 34 polskich duchownych, wśród nich kardynał Stefan Wyszyński i biskup Karol Wojtyła. Inicjatorem i autorem tekstu był arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek.

Abp Gądecki powiedział, że list dla ówczesnych władz komunistycznych był świetną okazją, żeby poróżnić nie tylko katolików, ale także duchowieństwo z biskupami. Po części to się udało, bo biskupi nie przygotowali Polaków do tego listu i stąd tak łatwo było wzbudzić całą falę oburzenia i uderzać w to, że biskupi podważają polską rację stanu - podkreślił.

Czy bez listu możliwy byłby wybór Karola Wojtyły na papieża? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Gość: Abp Stanisław Gądecki (przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski)

Data emisji: 17.11.2015

Godzina emisji: 15.38

to/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polsko-niemieckie pojednanie w Krzyżowej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 06:05
30 lat temu odbyła się polsko-niemiecka msza pojednania. - Odejdźmy od ołtarza w kierunku dobrej, pokojowej, błogosławionej przez Boga przyszłości dla naszych narodów, dla narodu polskiego i niemieckiego, dla nas wszystkich w Europie - mówił niemiecki kanclerz Helmut Kohl podczas mszy świętej w Krzyżowej, dwa dni po upadku muru berlińskiego.
rozwiń zwiń