Dr Ryszard Piotrowski o sporze wokół TK: zakłócono równowagę między władzami

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 16:00
Zdaniem konstytucjonalisty równowaga władz została zakłócona poprzez próbę postawienia polityki nad prawem. - Zamieniło się to w spektakl. Biorą w nim udział różne ugrupowania polityczne, które dążą do tego, aby ich koncepcja przeważyła. Prawo używane jest przy tym jako narzędzie - mówił dr Ryszard Piotrowski.
Audio
  • Dr Ryszard Piotrowski: spór wokół TK tworzy sytuację demokracji niezrozumiałej (Popołudnie z Jedynką)
Dr Ryszard Piotrowski
Dr Ryszard PiotrowskiFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Konstytucjonalista tłumaczył, że najwłaściwsze w tej sytuacji jest wyjście, które odpowiadałoby konstytucji - zasadzie współdziałania władz oraz poszanowania reguł demokratycznego państwa prawnego, do których należy podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. - Nie jest ważne to, czyje jest na wierzchu. Ważne jest, aby konstytucja była respektowana, a demokracja zrozumiała dla ludzi. To, co dzieje się wokół TK, tworzy sytuację demokracji niezrozumiałej. Jeżeli demokracja nie jest przejrzysta, to traci swoją tożsamość - powiedział gość Jedynki.

Dr Ryszard Piotrowski przypomniał, że konstytucja jest jednoznaczna. - To Sejm wybiera sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Sejm, w którym kadencja sędziego TK się kończy i zostaje stworzona możliwość wyboru. Wybieranie sędziów na zapas nie jest wynalazkiem konstytucji, ale stosujących prawo - tłumaczył gość Jedynki. 

Jego zdaniem wszyscy sędziowie TK są legalnie wybrani. – Wynalazek został wprowadzony do ustawy. Nie można jej obalić, może to zrobić tylko Trybunał Konstytucyjny – powiedział gość Jedynki. – Nie każde prawo, które jest legalne, jest jednocześnie prawem porządnym, słusznym, sprawiedliwym i przyzwoitym – dodał dr Piotrowski.

W nagraniu audycji dr Piotrowski tłumaczył, że w Polsce istnieje przyzwoite prawo, a przy jego stosowaniu zawodzą ludzie. Wyjaśnił również, dlaczego uchwała Sejmu nie może obalić postanowień ustawy.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Gość: dr Ryszard Piotrowski (konstytucjonalista z UW)

Godzina emisji: 15.30

Data emisji: 1.12.2015

tj/asz

Czytaj także

Możliwe zaprzysiężenie trzech sędziów TK? Prezydencki minister ocenia

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 11:58
Prezydencki minister Andrzej Dera w TVP info nie wykluczył takiej możliwości. Mówił, że wtorkowe spotkanie u prezydenta może mieć wpływ na rozstrzygnięcie sporu dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsultacje ws. Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent pomoże rozwiązać spór?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 16:50
Zakończyła się narada u prezydenta na temat zmian w TK. Andrzej Duda zaprosił do siebie liderów wszystkich partii. Zaproszenie przyjęli także prezes TK Andrzej Rzepliński i wiceprezes Stanisław Biernat. - Termin zgłaszania kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego został przesunięty do wtorku do godz. 18 - poinformował tymczasem wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
rozwiń zwiń