Anonymous przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 18:32
Po zamachach w Paryżu, do których przyznało się tzw. Państwo Islamskie (ISIS) hakerzy wydali mu wojnę. Nie chcą czekać na działania instytucji powołanych do walki z radykałami.
Audio
  • Członkowie społeczności Anonymous zamknęli kilka tysięcy kont twitterowych członków tzw. Państwa Islamskiego (Popołudnie z radiową Jedynką
  • Patryk Michalski pyta specjalistów, jak można walczyć w cyberprzestrzeni ze złoczyńcami (Popołudnie z radiową Jedynką)
Osoby, które pojawiły się publicznie jako Anonymous, ubrane w maski Guya Fawkesa (angielskiego katolika, który 5 listopada 1605 roku przeprowadził nieudany zamach na budynek brytyjskiego parlamentu)
Osoby, które pojawiły się publicznie jako Anonymous, ubrane w maski Guya Fawkesa (angielskiego katolika, który 5 listopada 1605 roku przeprowadził nieudany zamach na budynek brytyjskiego parlamentu)Foto: wikipedia/CCA-Share Alike 2.0 Generic license/Vincent Diamante

Paweł Chojnacki, edukator internetowy, zwraca uwagę, że społeczność Anonymous tworzą ludzie o ponadprzeciętnej wiedzy o komputerach i informatyce. - Do walki z ISIS ludzie ci zaprzęgają nie tylko podstawowe umiejętności przeglądania serwisów społecznościowych, ale także możliwości przeszukiwania internetu w sposób znacznie głębszy, niż potrafią zwykli użytkownicy - wyjaśnia.

Chodzi o tzw. głęboką sieć (dark net), gdzie są strony niedostępne dla zwykłego użytkownika internetu. Do ich przeglądania trzeba użyć specjalnego oprogramowania. Tam można znaleźć wiele nielegalnych materiałów. ISIS przeniosła się tam, żeby nie dać się złapać policji i wywiadom różnych krajów.

ENEX/x-news

Społeczność działa niezależnie od służb specjalnych i często obie wchodzą sobie w paradę. - Anonymous  skutecznie utrudnia tzw. Państwu Islamskiemu rekrutacje ochotników - mówi Paweł Chojnacki. Kilku rekruterów już zostało wyłapanych przez policje różnych państw.

Paweł Chojnacki  fot: Wojciech Kusiński/Polskie Radio Paweł Chojnacki fot: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Członkowie Anonymous ogłosili niedawno, że zamknęli konta na Twitterze należące do terrorystów.  O to ma do hakerów żal kilka wywiadów, bo straciło możliwość śledzenia radykałów.

Gość radiowej Jedynki wyjaśnia szczegółowo, co to jest ruch Anonymous i kto to są hakerzy, bo często myli się ich z osobami wykorzystującymi sieć do celów przestępczych. Ocenia też, czy ISIS ma dobrych informatyków, mówi jaka grupa walczy z radykałami i czym zastąpiła stronę islamskich radykałów. Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Paweł Chojnacki (edukator internetowy)

Godzina emisji: 15.30

Data emisji: 2.12.2015

ag/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ministerstwo zaatakowane! Anonimowi ukradli dokumenty

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 16:06
Strona resortu gospodarki została zhakowana - donosi Niebezpiecznik.pl. Do ataku przyznała się grupa Anonymous, która opublikowała oświadczenie w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoła w czasach Internetu. Postęp czy zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 16:11
Komputery lub urządzenia elektroniczne z dostępem do Internetu są już w ponad 90 proc. polskich domów. - Trudno się dziwić komukolwiek, także uczniowi, że po informację zagląda do sieci - mówi Jacek Staniszewski z Instytutu Badań Edukacyjnych, nauczyciel.
rozwiń zwiń